Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
پس از تصویب طرح دو فوریتی در مجلس،

«واکنش قاطعانه بریتانیا به اقدام ایران در کاهش روابط»

2011 November 28

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با تصویب کلیات طرح کاهش روابط جمهوری اسلامی ایران با بریتانیا در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک‌شنبه، 27 نوامبر، دولت انگلیس اعلام کرد واکنش قاطعانه‌ای به اخراج سفیر خود از تهران نشان خواهد داد.

امروز نمایندگان مجلس با اکثریت آرا کلیات طرح دو فوریتی کاهش روابط با بریتانیا را مورد تصویب قرار دادند.

این حرکت واکنشی است به هم‌کاری‌های بریتانیا با جامعه جهانی و آمریکا که در راستای اعمال فشار بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به‌دلیل عدم رعایت قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط تهران صورت می‌گیرند.

به موجب این مصوبه سطح روابط اقتصادی دو کشور به «حداقل ممکن» می رسد، روابط دیپلماتیک به سطح کاردار تقلیل می یابد و سفیر بریتانیا پست خود در تهران را ترک خواهد کرد. به موجب این مصوبه، ایران هم سفیر خود از لندن را فراخواهد خواند.

وزارت خارجه بریتانیا امروز بلافاصله به مصوبه مجلس شورای اسلامی واکنش نشان داد.

در یک اطلاعیه منتشره از سوی وزارت خارجه بریتانیا، اقدام ایران برای کاهش روابط دیپلماتیک، اقدامی «تاسف‌آور» توصیف شده است. در این اطلاعیه آمده است که «این اقدام غیرموجه به رژیم ایران جهت مقابله با انزوای فزاینده‌اش یا پاسخ‌گویی به نگرانی‌های بین‌المللی و وضعیت حقوق بشر کمکی نخواهد کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است که «اگر حکومت ایران در راستای عملی کردن چنین تصمیمی حرکت کند ما پس از رایزنی با شرکای بین‌المللی خود واکنش قاطعانه‌ای به این حرکت نشان خواهیم داد.»

در جریان بررسی دوفوریت طرح، علا‌الدین بروجردی، رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس، این اقدام را واکنشی به تحریم بانک مرکزی ایران توسط دولت بریتانیا دانسته بود.

 بیشتر بخوانید:

«تصویب کلیات طرح کاهش روابط با انگلیس در مجلس»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,