Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
ورود پناه‌جویان تازه به استرالیا؛

«دو قایق با ۱۵۶ پناه‌جو در استرالیا بازداشت شدند»

2011 November 28

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

مقامات حفاظت از سرحدات استرالیا از بازداشت دو قایق پناه‌جویان با 40 تن و 116 تن سرنشین در غرب جزیره آم‌شور و نزدیکی جزیره‌ی کرسمس خبر داده‌اند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گفته می‌شود تمام این پناه‌جویان جهت بازرسی‌ها صحی و امنیتی به جزیره کرسمس فرستاده شده‌اند.

از شروع اکتبر تا حال تعداد قایق‌های که به استرالیا رسیده‌اند افرایش یافته است و دولت مجبور شده است یک بار دیگر از اپوزسیون آن کشور در خواست نماید تا با حمایت از قانون جدید اجازه دهد پناه‌جویان جهت بازرسی پرونده‌های‌شان به مالزی فرستاده شوند.

دولت استرالیا پس از آن مجبور به تاخیر در اجرای تفاهم‌نامه مالزی گردید که اپوزسیون آن کشور در 13 اکتبر اعلام کرد به قانون جدید مهاجرت این کشور مبنی بر فرستادن پناه‌جویان به مالزی رای نخواهد دهد.

اپوزسیون دولت استرالیا می‌خواهد پناه‌جویان جهت بررسی پرونده‌های شان به نایرو فرستاده شود زیرا نایرو موافقت‌نامه‌ کنوانسیون پناهنده‌گان سازمان ملل متحد را امضا کرده است.

اما دولت آن کشور متعهد به تفاهم‌نامه با مالزی می‌باشد زیرا معتقد است اجرای تفاهم‌نامه مالزی تنها راه جلوگیری از قاچاق انسان درمنطقه  می‌باشد.

بر بنیاد یک خبر دیگر پولیس اندنزی یک قاچاق‌چی ایرانی را که 39 سال عمر دارد و پولیس اندونزی نام وی را رضا عنوان کرده است خبر داده است.

این شخص به اتهام سازماندهی قایق پناه‌جویان که در اوایل این ماه در سواحل اندونزی غرق گردید و  در این حادثه دست‌کم ده تن جان باختند، بازداشت شده است.

به گفته ی پولیس اندونزی، رضا با جمع‌آوری 3000 تا 5000 دلار جمع آوری کرده بود و وی تا‌کنون شماری زیادی از شهروندان ایران را از طریق اندونزی به استرالیا انتقال داده است.

مارتینوس سیتومپل کمیشنر ارشد اندونزی گفته است: «ما باور داریم که این یک دستگیری مهم است.»

 بیشتر بخوانید:

«زندانی شدن دو قاچاق‌چی اندونزیایی در استرالیا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,