Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
به بهانه سال‌روز درگذشت سیمون بولیوار

«ژنرالی در هزار توی خود»

2009 December 17

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

هفدهم دسامبر برابر با سال‌روز درگذشت سیمون بولیوار فرمانده انقلابی و سیاست‌مدار ونزوئلایی و هم‌چنین یکی از چندین رهبر جنبش استقلال‌طلبانه در آمریکای جنوبی است. وی تمام ثروت سرشار و ارثیه هنگفت پدر را در راه پیشرفت انقلاب و آزادی گذاشت تا این‏که در سال  1830میلادی در 47 سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت.

20091217-Simón Bolívar-koocheh

سیمون بولیوار در روز 24 ژانویه سال 1783 میلادی در شهر کاراکاس ونزوئلا و در یک خانواده اشرافی متولد شد.  اجدادش از ماموران برجسته و عالی رتبه کشور اسپانیا وابسته به خاندان سلطنتی پادشاهی اسپانیا بودند. خاندان وی در آن زمان از ثروتمندترین خانواده‌های اسپانیایی بوده‌اند.

سیمون در سه سالگی پدرش و در نه سالگی مادرش را از دست داد و توسط عمو و معلمانش پرورش یافت. پس از طی دروس متوسطه، برای ادامه تحصیل راهی مادرید در اسپانیا گردید و در رشته حقوق فارغ التحصیل شد.

او در اروپا توانست دانش‌های ادبی و علمی خود را عمیق‌تر کرده و با آرمان‌های دموکراتیک الهام گرفته از انقلاب فرانسه آشنا شود.

این آرمان‌ها زندگی او را تحت تاثیر قرار داده و او را به مبارزه برای استقلال قاره آمریکای جنوبی متقاعد کرد.

در سال 1810 با آغاز مبارزات استقلال طلبانه مردم ونزوئلا برای آزادی، ژنرال میراندا فرمانده سپاه مبارز از بولیوار برای پیوستن به تیم و انجام مبارزات با درجه سرگردی دعوت به همکاری کرد.  بولیوار به این سپاه آزادی طلب پیوست.

در ژوئن سال 1821 میلادی بود که سیمون بولیوار پس از پیروزی در کارابوبو توانست اسپانیایی‌ها را از خاک ونزوئلا بیرون براند.  از آن پس، سیمون بولیوار تلاش خود را معطوف آزاد کردن سایر مستعمرات اسپانیا در قاره آمریکای جنوبی کرد.جنگ در پس جنگ.

بولیوار موفق شد استقلال کلمبیا ، اکوادور ، پرو و بولیوی را به دست بیاورد. پس از انجام این پیروزی‌ها بولیوار جمهوری کلمبیای بزرگ را با ادغام تمام این کشورها تاسیس کرد و خود رییس جمهور این جمهوری پهناور شد.

وی در جریان کنگره پاناما در سال 1826 میلادی تلاش کرد یک کنفدراسیون از جمهوری‌های اسپانیایی آمریکا را تشکیل دهد.

او آرزوی تاسیس «ایالات متحده آمریکای جنوبی» را داشت اما در تلاش خود شکست خورد.

او که از رقبایش شکست خورده بود پس از طی مدتی  در «سن پدرو آلخاندرینو» که  یک مزرعه در نزدیکی شهر «سانتامارتا» بود به انزوا می‌رود.

سرانجام سیمون بولیوار، قهرمان استقلال آمریکای جنوبی  در روز 17 دسامبر سال 1830 میلادی  در نزدیکی شهر سانتامارتا در کلمبیا  درسن 47 سالگی و بر اثر  ابتلا به بیماری سل درگذشت.

منابع

  • جام‌جم
  • انجمن ادبی شفیق
  • شرق

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,