Saturday, 18 July 2015
21 September 2021
دایره‌ی شکسته

«کوچک اما انقلابی»

2011 December 03

مهشب تاجیک/ رادیو کوچه

امروزه، انجام هرگونه اختراع و اکتشاف علمی قابل توجه که به حل یکی از مشکلات لاینحل روبه‌روی بشر منجر شود تنها توسط مجموعه‌ای وسیع از دانش‌مندانی که دارای تحصیلات و تخصص‌های لازم در آن زمینه مورد نظر هستند امکان‌پذیر است. دیگر مثل زمان برادران «رایت»، دو نفر تنها نمی‌توانند بنشینند و راه حلی به طور مثال برای مسافرت به نزدیک‌ترین ستاره پیدا کنند. در هر زمانی انجام اختراعات و اکتشافات تاثیرگذار و پیش‌رو کاری مشکل بوده است. ولی امروزه این احساس وجود دارد که انجام اختراعات به‌ وسیله افراد مستقل و در زمینه‌های روزمره زندگی نیز امری ضروری و لازم است. زیرا حجم بی‌امان کار و وقت کم شاید جایی برای دست و پنجه نرم کردن مداوم با مشکلات خرد و کلان را برای انسان امروزی نمی‌گذارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به‌طور کلی، اختراع کوچک اختراعی است که تمام الزامات قابلیت ثبت اختراع را ندارد ولی دارای استفاده‌های صنعتی و عمومی است. هدف از شمول اختراعات کوچک در نظام مالکیت فکری بعضی از کشورها، پرورش و مراقبت از نوآوری‌های درون‌زاد به خصوص در کسب و کارهای کوچک و متوسط و در بین اشخاص حقیقی است. به عنوان مثال در کشور آلمان می‌توان محصولات جدید را با هزینه کم‌تر، راحت‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تری به صورت اختراع کوچک به ثبت رساند. به خصوص در مورد شرط دارا بودن گام ابتکاری اختراعات کوچک، سخت‌گیری زیادی صورت نمی‌گیرد. اختراع کوچک محصول یا فرآیندی است که راه جدید انجام کاری را ارایه می‌دهد یا راه حل فنی جدیدی را برای مشکل خاصی پیشنهاد می‌کند. حق ثبت اختراع یا پتنت حق انحصاری است که در قبال اختراع ثبت شده به مخترع یا نماینده قانونی او اعطا می‌شود و این به طور لزوم تنها به مسایل لاینحل بشری باز نمی‌گردد.

یکی از مهم‏ترین دلایلی که انسان‌ها را وادار می‏کند تا روند تحولات فن‌آوری‏های نوین‏ را به‏طور مستمر پی‌گیری کنند، نبود پیش شرط عبور از فن‌آوری‏های سطح پایین و متعارف‏ برای رسیدن به پیش‌رفت‏های جدید و توسعه‌یافته است. بنابراین هر کشوری با هر درجه از توسعه‏یافتگی، می‏تواند با ایجاد بستر مناسب، زمینه ورود به فن‌آوری‏های نوین و استفاده از فرصت‏های رقابتی مرتبط با آن‏ها را فراهم سازد. به‏ علاوه نکته مهم این است که چیدمان‏ نهادهای مرتبط با سیستم‏های اقتصادی و اجتماعی هر کشور به‏طور منطقی پاسخ‌گوی‏ نیازهای سیستم در حال تعادل است، ظهور اختراعات نوین و خلق فرصت‏های جدید رقابتی، و طرح تقسیم کار را در عرصه جهانی سبب‏ می‏شود و سیستم اقتصادی و اجتماعی جامعه در سطح ملی دچار تحول شده و ورود آن‏ها به دوره‏های گذار فراهم آید.

علم و اختراع در این جهان پر رقابت، پر محدودیت و پیچیده، موقعیت‏های جدیدی را به‏ وجود آورده است که می‏توان آن را  علاوه بر فرایند کارکردی بودن در زمان خاص خود و استفاده‌ی بهینه برای افراد حاضر در آن موقعیت موتور محرک توسعه اقتصادی و اجتماعی جهان دانست. اما بهره‏برداری درست از این اختراعات کوچک مدیریت تحولات عملی و فن‌آوری آن‌ها، مستلزم‏ آن است که سیاست‏های علم و فن‌آوری متناسب با تهدیدها و فرصت‏های آینده طراحی شود. ذهن دانش‌مندان، مهندسین، اقتصاددانان، و حتا سیاست‌مداران را انجام اعمال کلان تسخیر کرده است اما برنامه‌ریزی درست در برخورد با فضای جدید این اختراعات کوچک می‌تواند با هدف‏ پیش‌تازی جهانی و خیز برداشتن برای کسب منافع اقتصادی بزرگ در آینده، هم‌راه شود.

چرا اختراع کوچک باید حایز اهمیت باشد؟ عدم توسعه‌ی یک کشور عدم تحقق حقوق فردی و فردیت است و برای توسعه کشور باید ابتدا زیر ساخت‌ها ترمیم شود. فرد می‌تواند منبع ایجاد تغییر در کشور شود. درست است که با حرکت‌های بزرگ فردی سود آن حرکت مستقیم به فرد می‌رسد اما در مرحله‌ی بعد سود هرحرکت فردی سازنده‌ای به جامعه می‌رسد. تا مادامی که فرد در حال حرکت و مبارزه است فرصتی برای ابراز وجود خواهد داشت. پس پروسه‌ی اختراع او را در مبارزه‌ای علمی می‌اندازد. تجربه و مطالعه بیوگرافی مخترعین و خلاقان دنیا نشان می‌دهد که ورود به این راه تلاش و حرکتی دایم  را طلب می‌کند. اختراعات کوچک علاوه بر تمام این محسنات، برانگیزاننده‌ی انسان‌ها برای بروز خلاقیت‌هایشان به طور غیرمستقیم است. در جامعه‌ای که افراد خلاق موجود باشند و شرایط ابراز وجود داشته باشند، جامعه از نظر روان‌شناختی هم به وضعیت پای‌دار و سالم‌تری خواهد رسید. شاید عده‌ای خرده بگیرند، که در این ‌صورت و میدان دادن به هر خلاقیت کوچکی هر کس قصد بهره‌برداری و منفعت بردن را داشته باشد. واقعیت این است که با یک چارت مشخص و برنامه‌ریزی مناسب می‌توان سره را از ناسره تشخیص داد و این اختراعات را در صورت قابلیت‌های لازم وارد عرصه‌های صنعتی و به تعداد انبوه رساندن نمود. به این ترتیب در زندگی پر‌مشغله‌ی امروز هم کمکی به افراد در راستای خلاقیت‌اشان و بهره‌برداری از آن می‌شود و هم وسایل و تجهیزاتی به وجود می‌آید که در استفاده‌ی بهینه از زمان و شرایط به افراد کمک خواهد کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,