Saturday, 18 July 2015
15 January 2021

«خبرهای سوم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 03

وزیر دفاع آمریکا:

«ظهور ایران اتمی یک تهدید برای همه است»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

لئون‌پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه، 2 دسامبر، به وقت واشینگتن، اعلام کرد که هرگونه اختلال در جریان آمد و شد دریایی در خلیج پارس برای آمریکا به مثابه «عبور از خط قرمز» است.

آقای پانه‌تا اظهار داشت: «ایران یک تهدید بسیار جدی برای همه ما  تلقی می‌شود.»

او با اشاره به برنامه‌های هسته‌ای ایران گفت: «هیج تهدیدی در خاورمیانه جدی‌تر از ظهور یک ایران اتمی نیست.»

وی هم‌چنین تاکید کرد که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا هیچ‌گاه گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران را از مد نظر دور نکرده اما برای به کارگیری این گزینه یا هرگونه حمله احتمالی علیه مراکز هسته‌ای ایران، باید تمام جوانب به دقت بررسی شود.

وی از سویی دیگر به اسراییل اشاره کرد و گفت: «این کشور باید تلاش کند که از انزوای روزافزون خود در خاورمیانه جلوگیری کند.»

وی از اسراییل خواست روابط دیپلماتیک خود را با کشورهایی چون مصر و ترکیه بهبود ببخشد و مجدد با فلسطینی‌ها بر سر صلح مذاکره کند.

اما وزیر دفاع آمریکا گفت اسراییل در این مورد به کامل هم مقصر نیست و در این زمینه به کارزار بین‌المللی منزوی کردن اسراییل اشاره کرد.

آقای پانه‌تا افزود که دولت باراک اوباما هم‌چنان متعهد است که در زمان بی‌ثباتی و ناآرامی‌های سیاسی در کشورهای عربی، مراقب امنیت اسراییل باشد.

 ………………………………………………

جام جهانی والیبال ژاپن،

«شکست تیم والیبال ایران برابر روسیه»

خبر / رادیو کوچه

صبح روز شنبه، 3 دسامبر، تیم ملی والیبال ایران در دهمین دیدار خود در دوازدهیمن دوره رقابت‌های والیبال جام جهانی 2011 ژاپن، برابر روسیه شکست خورده است. ایران در این بازی هم مانند دیدار با برزیل در سه گیم متوالی بازی را واگذار کرد

ایران در سه گیم متوالی با نتایج (29 بر31)‌، (21 بر25) و ( 18بر25) مغلوب حریف نام‌دار خود شد.

تیم ملی والیبال ایران ساعت 9:30 روز یک‌شنبه، 4 دسامبر در آخرین دیدار خود به مصاف تیم ملی ایتالیا خواهد رفت.

 ………………………………………………

روسیه و چین بازهم مخالفت کردند،

«تصویب یک قطع‌نامه علیه سوریه در سازمان ملل»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه جمعه، 2 دسامب، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خشونت علیه معترضان در سوریه را به شدت محکوم کرده و گفته است که یک بازرس ویژه برای بررسی نحوه برخورد و مقابله با تظاهرکنندگان مخالف دولت در سوریه تعیین می‌کند.

گزارش این شورا در باره خشونت‌ها در سوریه هم به شورای امنیت سازمان ملل متحد فرستاده خواهد شد.

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که از زمان آغاز اعتراضات در سوریه چهار هزار تن کشته شده‌اند.

نماینده بریتانیا در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که قطع‌نامه روز جمعه، علیه سوریه سخت‌گیرانه‌ترین قطعنامه‌ای است که تاکنون از سوی این شورا صادر شده است.

در این قطع‌نامه، به نقض فاحش و سازمان یافته حقوق بشر در خشونت‌های نظامیان سوریه اشاره شده است.

این شورا که ۴۷ عضو دارد، از سازمان ملل متحد خواسته است تا در این باره اقدامی مناسب انجام دهد.

پیش از این، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر معترضان، خواهان رسیدگی به رفتار سوریه در دادگاه بین‌المللی کیفری شده بود.

اما نماینده سوریه در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که مشکلات کشورش، از طریق جامعه بین‌الملل نمی‌تواند حل شود.

او هشدار دارد که هر گونه مداخله سازمان ملل متحد می‌تواند به راحتی بحران سوریه را عمیق‌تر کند.

قطع‌نامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در نشست اضطراری این شورا در روز گذشته، با ۳۷ رای مثبت، چهار رای مخالف و شش رای ممتنع تصویب شد.

روسیه و چین از جمله مخالفان صدور این قطع‌نامه بودند.

در قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درخواست‌های متعددی مطرح شده است که توقف فوری خشونت‌ها، آزادی تمام زندانیان سیاسی و تعلیق تمام اعضای نیروهای نظامی سوریه که ظن آن می‌رود در این خشونت‌ها دست داشته باشند، از جمله این درخواست‌ها است.

 ………………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«پرسپولیس برابر تراکتور‌سازی بازی را واگذار کرد»

خبر / رادیو کوچه

پانزدهمین هفته از مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران، روز جمعه، 2 دسامبر، با دو دیدار آغاز شد که یک مسابقه در انزلی با تساوی و یک بازی هم با پیروزی تیم تراکتورسازی تبریز در استادیوم آزادی پی‌گیری شده است.

هفته پانزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های ایران از ساعت 15:05 روز جمعه با دیدار تیم‌های پرسپولیس و تراکتورسازی تبریز آغاز شد. این بازی در پایان به برتری یک برصفر تیم تراکتورسازی انجامید.

در دیگر دیدار این روز از ساعت 15:15 تیم‌های ملوان بندرانزلی و سایپای البرز در ورزش‌گاه تختی بندرانزلی به مصاف هم رفتند که این بازی در پایان با نتیجه تساوی یک بریک به پایان رسید.

لازم به اشاره است دیگر دیدارهای هفته پانزدهم روز شنبه، 3 دسامبر به پایان می‌رسد.

 ………………………………………………

به دلیل بیماری روی داد،

«درگذشت مسن‌ترین عکاس ورزشی ایران»

خبر / رادیو کموچه

 به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، شام‌گاه جمعه، 2 دسامبر، اسماعیل زرافشان از قدیمی‌ترین عکاسان ورزشی در این کشور در سن ۸۳ سالگی درگذشته است.

آقای زرافشان که به تازگی از بیمارستان مرخص شده بود به دلیل وخامت حالش شب گذشته مجدد به بیمارستان منتقل اما پس از انتقال درگذشت.

وی به عنوان مسن‌ترین عکاس حوزه ورزش در رسانه‌های ایران مطرح شده است.

 ………………………………………………

سفیر پیشین بریتانیا: حمله به سفارت تحت حمایت حکومت بود،

«بازگشت دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در لندن به تهران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی در بریتانیا بامداد روز شنبه، 3 دسامبر، وارد تهران، پایتخت این کشور، شده‌اند.

این دیپلمات‌ها در پی ورود معترضان به سفارت بریتانیا و مرکز فرهنگی این کشور در باغ قلهک تهران، از لندن اخراج شدند و بعد از ظهر جمعه با پایان یافتن ضرب‌الاجل دولت بریتانیا برای ترک خاک این کشور، از فرودگاه هیتروی لندن عازم تهران شدند.

به گزارش فارس، پس از ورود هواپیما به خاک ایران، کاردار پیشین سفارت جمهوری اسلامی به نمایندگی از دیپلمات‌های این کشور هم‌راه با رامین مهمانپرست، سخن‌گوی وزارت امور خارجه، در جمع آن‌ها حاضر شد.

رامین مهمانپرست هنگام ورود دیپلمات‌های جمهوری اسلامی تصمیم بریتانیا در اخراج آن‌ها را «عجولانه» خواند و ضمن اشاره به این موضوع که رابطه سیاسی دو کشور قطع نشده است، گفت پرچم ایران هم‌چنان بر بالای سفارت‌خانه جمهوری اسلامی در لندن برافراشته است.

این در حالی است که دامینیک چیلکات، سفیر سابق بریتانیا در ایران، روز جمعه هم‌زمان با خروج دیپلمات‌های جمهوری اسلامی از لندن گفت: «بسیار روشن است که یورش و غارت سفارت‌خانه کشورش در تهران تحت حمایت حکومت جمهوری اسلامی بوده است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای چیلکات در اولین واکنش به این ماجرا گفت: «ایران از آن دست کشورهایی نیست که گروهی به‌صورت خودجوش تظاهرات و بعد به سفارتی خارجی حمله کنند. این نوع حرکت تنها با رضایت و حمایت حکومت صورت می‌گیرد. چندین دلیل هست و حالا که به گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم کاملن روشن است که این (حمله) تحت حمایت حکومت بوده است.»

 ………………………………………………

در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا،

«شرکت نفتی شل فعالیت در سوریه را متوقف می‌کند»

خبر / رادیو کوچه

شرکت نفتی بریتانیایی «شل» روز شنبه، 3 دسامبر اعلام کرد در راستای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه، فعالیت در این کشور را متوقف می‌کند.

این تحریم‌ها به علت سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های ضد‌دولتی در سوریه بر این کشور اعمال شده است.

شل گفت این شرکت هم‌چنین باید موضوع امنیت کارکنانش را مد نظر داشته باشد.

این اقدام شرکت شل در حالی صورت گرفته که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، سوریه را متهم کرده که در جریان سرکوب این اعتراضات، به نقض سیستماتیک حقوق بشر دست زده است.

در همین حال، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل از تحریم‌های اتحادیه عرب علیه سوریه انتقاد کرده و گفته است اعمال تحریم‌ها، به توانایی این اتحادیه در میانجی‌گری میان دولت و مخالفان سوریه ضربه می‌زند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,