Saturday, 18 July 2015
18 January 2021

«خبرهای سی‌ام نوامبر ۲۰۱۱»

2011 November 30

از سال آینده اجرا می‌شود،

«حذف پایه اول راهنمایی از نظام آموزشی ایران»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران‌، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، در مصاحبه با خبرنگاران از حذف پایه اول راهنمایی از سال آینده تحصیلی در ایران خبر داده است.

به گزارش مهر، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش گفت از سال تحصیلی آینده نظام جدید آموزشی یعنی ۶، ۳، ۳ اجرا می‌شود. به این ترتیب دانش آموزان پایه پنجم ابتدایی به جای این‌که به کلاس اول راهنمایی بروند به کلاس ششم می‌روند.

بر اساس طرح جدید دانش‌آموزان شش سال در پایه ابتدایی تحصیل می‌کنند، سه سال در دوره راهنمایی و سه سال در پایه متوسطه.

به گفته وزیر آموزش و پرورش این تغییرات به تدریج انجام می‌شود یعنی پیش دانش‌گاهی بلافاصله از سال آینده حذف نمی‌شود. در سال اول آغاز تغییرات، پایه اول راهنمایی حذف می‌شود، سال دوم پایه دوم و بعد پایه‌های بعدی تا این‌که پیش دانش‌گاهی هم حذف شود.

…………………………………………………

‌وزارت امور خارجه بریتانیا:

«حمله به سفارت بریتانیا در تهران خلاف مقررات است»

خبر / رادیو کوچه

در پی حمله گروهی در روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، به سفارت بریتانیا در تهران و وارد کردن خسارت به دو منطقه تحت پوشش این سفارت‌خانه، وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر‌قابل قبول خوانده است.

این وزارت‌خانه تاکید کرده است که بر اساس قوانین بین‌المللی و کنوانسیون وین، دولت جمهوری اسلامی مسوول حفاظت از دیپلمات‌ها و سفارت‌خانه‌ها در این کشور است و بنابراین از این دولت انتظار دارد که به سرعت وضعیت را مهار کند و سلامت کارکنان سفارت و امنیت ساختمان‌ها را تضمین نماید.

روابط ایران و بریتانیا در هفته‌های اخیر و در پی تشدید تحریم‌ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است و مجلس شورای اسلامی کاهش روابط این کشور با بریتانیا را به سطح کاردار تصویب کرده است.

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرده است که مقامات ارشد این وزارت‌خانه با کاردار ایران در بریتانیا گفت‌و‌گو کرده‌اند و مستقیمن خواهان واکنش سریع دولت جمهوری اسلامی شده‌اند.

بریتانیا از شهروندان خود در ایران خواسته است که در خانه بمانند.

لازم به اشاره است گروهی از معترضان به عمل‌کرد دولت بریتانیا بعد از ظهر امروز وارد ساختمان سفارت این کشور در تهران شدند. هم‌چنین گزارش‌ها از تهاجم به اقامت‌گاه دیپلمات‌های سفارت و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک حکایت دارد.

به نوشته واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی، «تعدادی از دانش‌جویان خشمگین که قصد تصرف سفارت را داشتند، کوکتل مولوتف و سنگ به داخل سفارت پرتاب کردند و شیشه‌های سفارت را شکستند و گوشه‌ای از ساختمان کوچک پشت درب اصلی سفارت نیز آتش گرفت.»

…………………………………………………

عدم توانایی نیروهای امنیتی در کنترل اوضاع،

«حمله برخی از تجمع‌کنندگان به داخل سفارت بریتانیا در تهران»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌ها از ایران، تجمع‌کنندگان در برابر سفارت بریتانیا در تهران روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، به ساختمان سفارت یورش برده و پرچم بریتانیا را به پایین کشیدند. رسانه‌های داخلی هم از عدم توانایی نیروهای امنیتی در کنترل اوضاع خبر داده‌اند.

این اقدام یک روز پس از آن انجام می‌شود که شورای نگهبان مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد کاهش روابط دیپلماتیک با برتانیا را تایید کرد.

بر اساس گزارش فارس، تجمع‌کنندگان در پی فراخوانی که روز گذشته در رسانه‌های داخلی منتشر شده بود، در محل حضور یافته و پرچم‌های بریتانیا‌، آمریکا و اسراییل را به آتش کشیدند و علیه این کشورها شعار سر دادند.

تعدادی از تجمع‌کنندگان هم‌چنین تصاویری از قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس شاخه خارجی سپاه پاسداران دردست گرفتند.

طرح کاهش روابط با بریتانیا پس از آن مطرح شد که این کشور به هم‌راه هم‌پیمانان دیگر پس از انتشار گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت اتمی ایران‌، تحریم‌های نفتی و بانکی جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

در صورت اجرا شدن طرح کاهش روابط دوجانبه سفیر بریتانیا باید خاک ایران را ترک کند و به جای او کاردار سفارت عالی‌ترین نماینده این کشور در ایران به فعالیت خواهد پرداخت.

در همین حال لندن ضمن اعلام تاسف از این اقدام تاکید کرد به این طرح «واکنشی قاطع» خواهد داد.

وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بود «اقدام غیرموجه» نظام جمهوری اسلامی به مقابله با انزوای آن در جهان کمکی نمی‌کند.

لندن افزود در صورت عملی شدن این طرح با هم‌کاری شرکای بین‌المللی پاسخی قاطع به ایران خواهد داد.

…………………………………………………

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی:

«در خصوص حمله به سفارت بریتانیا تحقیق می‌کنیم»

خبر / رادیو کوچه

‌در پی اعتراض وزارت خارجه بریتانیا در خصوص حمله به سفارت این کشور در تهران، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از آن‌چه «رفتارهای غیر‌قابل قبول معدودی از معترضان» خوانده، ابراز تاسف کرده است.

در بیانیه این وزار‌ت‌خانه از مسوولان امر خواسته شده است تا اقدامات و بررسی‌های فوری و ضروری در این خصوص به عمل آورند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در ادامه این بیانیه تاکید شد: «وزارت امور خارجه ضمن احترام به قوانین و مقررات بین‌المللی و با تاکید بر مصونیت اماکن دیپلماتیک‌، بر تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران به حفاظت و صیانت از اماکن و ماموران دیپلماتیک تاکید می‌کند.»

در پی حمله گروهی در روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، به سفارت بریتانیا در تهران و وارد کردن خسارت به دو منطقه تحت پوشش این سفارت‌خانه، وزارت امور خارجه بریتانیا در واکنش به شدت ابراز خشم کرده و آن را غیر‌قابل قبول خوانده است.

لازم به اشاره است دولت‌های فرانسه و ایتالیا نیز حمله به سفارت‌خانه انگلستان در تهران را قاطعانه محکوم کرده و آن را غیرقابل تحمل خواندند. دولت پاریس با انتشار بیانیه‌ای، دولت تهران را مسوول حمله به سفارت انگلستان اعلام کرده است.

وزارت خارجه روسیه نیز حمله به سفارت انگلستان در تهران را غیرقابل قبول خوانده و آن را محکوم کرده است.

هم‌زمان در لندن اعلام شد که دولت انگلستان در نظر دارد همه اتباع خود را از ایران خارج کند. بنا به بیانیه وزارت خارجه انگلستان، این کشور از همه اتباع خود خواسته است ایران را ترک کنند.

…………………………………………………

وزیر خارجه آمریکا:

«حمله به سفارت بریتانیا اهانت بین‌المللی بود»

خبر / رادیو کوچه

در ادامه واکنش‌های جهانی به ورود شماری از تظاهرکنندگان منسوب به طرف‌دار حکومت جمهوری اسلامی به محوطه سفارت بریتانیا در تهران، شام‌گاه سه‌شنبه، 29 نوامبر، وزیر خارجه آمریکا، این اقدام را «اهانت به جامعه بین‌المللی» توصیف کرده است.

هیلاری کلینتون هم‌چنین از دولت جمهوری اسلامی خواسته است به تعهد خود در قبال حفاظت از سفارت‌خانه‌های خارجی عمل کند.

دولت بریتانیا هشدار داده است که ایران با «عواقب جدی» این حادثه مواجه خواهد شد اما مقامات بریتانیایی در مورد ماهیت این عواقب توضیحی نداده‌اند.

در همین حال روز چهارشنبه، 30 نوامبر، رییس مجلس شورای اسلامی بیانیه شورای امنیت درباره اقدام معترضان ‌برابر سفارت انگلیس را عجولانه خواند و گفت: «مجلس ضمن دعوت به آرامش و اجرای قانون، رفتار عجولانه آمریکا و انگلیس پیرامون اقدام دانش‌جویان را فرصت‌طلبی می‌داند که قصد دارند از آن سو‌استفاده کنند.»

علی لاریجانی امروز در ابتدای جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که روز گذشته «عده‌ای از معترضان که از رفتار دولت انگلیس به خشم آمده بودند در مقابل سفارت انگلیس تظاهرات کردند و عده‌ای هم وارد سفارت شدند»، اظهار داشت: «این خشم برخاسته از چند دهه اقدامات خصمانه انگلیس که گوشه‌هایی از آن مربوط به دوران صدر مشروطه و مابقی در طول ادوار تسلط بخشیدن نظام پهلوی به ایران است.»

…………………………………………………

با تصویب یک فوریت در مجلس شورای اسلامی،

«اختصاص نیم درصد از افزایش درآمد فروش نفت به بسیج»

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ی علنی روز سه‌شنبه، 29 نوامبر، به یک فوریت رای دادند که در صورت تصویب نهایی آن هر سال معادل نیم درصد از محل افزایش درآمد فروش نفت در اختیار سازمان بسیج مستضعفین قرار می‌گیرد.

به گزارش ایسنا،‌ به موجب ماده واحده این طرح دولت موظف شد هر سال معادل نیم درصد از محل افزایش درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات گازی را قبل از واریز به حساب ذخیره‌ی ارزی و معادل ریالی آن را پس از واریز به خزانه در اختیار سازمان بسیج مستضعفین قراردهد.

در این طرح هم‌چنین آمده که دولت باید هر سال 10 درصد از اعتبارات بخش مربوط به جوانان را به منظور مقابله با چالش‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای جهت بست و گسترش بسیج در اختیار سازمان بسیج مستضعفین قرار دهد.

هم‌چنین دولت موظف شد، 10 درصد اعتبارات و کمک‌هایی که هر سال در قالب امداد و نجات به سازمان‌های امدادی از جمله هلال احمر تخصیص می‌دهد را به منظور ایجاد زیر ساخت‌ها و اتخاذ ساز و کارهای لازم در برنامه‌های دفاعی و بحران (‌امداد و نجات‌)‌ دراختیار سازمان بسیبج مستضعفین قرار دهد.

به گزارش ایسنا،‌ این طرح با 110 رای موافق ،9 رای مخالف و 20 رای ممتنع از مجموع 197 نماینده‌ی حاضر به تصویب رسید.

…………………………………………………

منابع رسمی دولت بریتانیا اعلام کردند:

«خروج کارمندان سفارت بریتانیا از ایران خارج»

خبر / رادیو کوچه

بامداد روز چهارشنبه، 30 نوامبر‌، منابع رسمی دولت بریتانیا اعلام کردند که در پی ورود گروهی از تظاهرکنندگان معترض به محل‌های سفارت‌خانه این کشور در تهران، کارمندان سفارت بریتانیا را به منظور حفظ امنیت آنان از ایران خارج می‌کند.

هنوز مشخص نیست که آیا این دستور شامل تمامی کارمندان سفارت می‌شود و یا تنها برخی از آنان ایران را ترک می‌کنند.

زمان اجرای این دستور مشخص نیست اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تعدادی از کارمندان سفارت‌خانه برای عزیمت به امارات عربی متحده، عازم فرودگاه تهران شده‌اند اما این گزارش‌ها هنوز مورد تایید قرار نگرفته است.

…………………………………………………

در اعتراض به وضعیت نامشخص پرونده،

«اعتصاب غذای ابراهیمی، فعال سیاسی در زندان ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، در اعتراض به‌ بلاتکلیفی خود دست به‌ اعتصاب غذا زده و مسوولان وی را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند.

به گزارش نوروز، محی‌الدین ابراهیمی یکی از زندانیان سیاسی‌ زندان ارومیه است که‌ از ۱۳ ماه قبل به‌ اتهام «ارتباط با یکی از احزاب کردی» توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است.

دادگاه این زندانی سیاسی چندین ماه پیش برگزار شده اما علارغم گذشت ۱۳ ماه از حبس وی رایی صادر نشده‌ است.

بر همین اساس محی‌الدین ابراهیمی از روز شنبه، 26 نوامبر، و در اعتراض به‌ بلاتکلیفی خود دست به‌ اعتصاب غذا زده‌ است.

گفتنی است که مسوولان زندان در پی اعتصاب غذای این زندانی روز سه‌شنبه، هشتم 29 نوامبر، او را به‌ سلول‌های انفرادی منتقل کردند و از وضعیت جسمانی نام‌برده پس از انتقال هیچ گزارشی منتشر نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,