Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
‌کوچه هفتم- سینما و تاتر ایران و جهان

«نگاهی به سینما و تاتر ایران»

2011 December 06

امیر/ رادیو کوچه

این برنامه نگاهی دارد بر تاتر و سینمای ایران و سینمای جهان. این برنامه را تقدیم می‌کنم به همه هنر دوستان عزیز و امیدوارم اطلاعات خوبی را در این برنامه تقدیم حضورتان کنم. «کوچه هفتم» شامل 3 بخش است، در بخش اول سری می‌زنیم به سالن‌های تاتر و نمایش‌های در حال اجرای آن، بخش دوم، گشتی در سینماهای ایران می‌زنیم و دسته‌بندی فیلم‌های ایرانی و میزان فروش آن‌ها و بخش سوم هم اختصاص دارد به فیلم‌های روز سینمای جهان و رتبه‌بندی آن‌ها.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تاتر شهر این روزها به خاطر تعطیلات ایران برنامه‌ای را در حال اجرا ندارد ولی بعد از تعطیلات دوباره فعالیت خودش را آغاز می‌کند.

در سالن اصلی تاتر شهر از 11 آذر ماه کاری با عنوان «مشروطه بانو» نوشته و کارگردانی «حسین کیانی» روی صحنه رفت که بازی‌گرانی چون «بهزاد فراهانی»، «رویا نونهالی»، «شهرام حقیقت‌دوست» و «سیامک صفری» در آن به ایفای نقش پرداختند. تالار «چهار‌سو» شاهد دو اجرا از «قطب‌الدین صادقی» است. دو کار متفاوت با نام‌های «پیکره‌های بازیافته» که ساعت 18 اجرا می‌شود و اگر نرفته بودید ساعت 20. هر دو کار از نوشته‌های قطب‌الدین است و کارگردانی کارها را هم خودش به عهده دارد.

تالار «‌سایه» تا 11 آذر ماه شاهد دو کار با عنوان‌های با عنوان «گفت امروز بینی، فردا بینی و پس آن فردا» نوشته «نیما دهقانی» و کارگردانی «زهره بهروزی‌نیا» و با «پرهای نرم بر ماه پیشانی‌ات تاج نوزادی می‌بافد» به کارگردانی «مریم معینی» و نویسندگی «نسیم احمد‌پور» بود و از 20 آذر هم کار «کشتار خاموش» نوشته و کارگردانی «نصر‌اله قادری» روی صحنه می‌رود.

در تالار «قشقایی» تاتر دیگری به اسم «به آسمان نگاه کن» به قلم و کارگردانی «محمد‌مهدی خاتمی» ساعت 19 در حال اجراست.

در «کارگاه نمایش» هم کار، «لابی» نوشته «آرش عبادی» و به کارگردانی «بیتا الهیان» ساعت 18 اجرا می‌شود.

اما این روزها اتفاق جالبی در تاتر شهر افتاده و آن استقبال بی‌نظیر مردم از تاترهای محیطی است که در فضای کافه ‌تریای تاتر شهر برگزار می‌شود. ساعت 17 هر روز در کافه‌تریای چهار‌سو کاری با عنوان «» با بازی «هدایت هاشمی» و کارگردانی «هادی عاملی» و نوشته «داریو فو» اجرا می‌شود و بعد از آن ساعت 18 در کافه‌تریای سالن اصلی کار دیگری به نام «صد سال پیش از تنهایی ما» نوشته «سجاد افشاریان» و کارگردانی «حسن جودکی»، با بازی «سیامک صفری» اجرا می‌شود.

از مجموعه تاتر شهر که خارج بشویم باید سری بزنیم به سالن‌های تماشاخانه ایران شهر. در سالن استاد «سمندریان» کاری با عنوان «نامه‌هایی به تب» نوشته «محمد چرم‌ شیر» و کارگردانی «سیامک احصایی» به اجرای خودش پایان داد. جالب است بدانیم که «فاطمه معتمدآریا» بعد از مدت‌ها دوری از کار تاتر در این نمایش کنار «احمد ساعت‌چیان» و «پانته‌آ پناهی» به ایفای نقش پرداخته بود.

سالن دیگر تماشاخانه هم کاری با عنوان «خشک‌سالی و دروغ» با قلم و کارگردانی «محمد یعقوبی» در حال اجراست که سال گذشته این کار در مجموعه تاترشهر اجرا شد، با این تفاوت که امسال در کنار «آیدا کیخایی» و «علی سرابی»، «باران کوثری» و «پیمان معادی» نیز به ایفای نقش پرداخته‌اند.

در بخش دوم برنامه گشتی خواهیم زد در سینماهای ایران. سینمایی که امروز پر از جنجال و هیاهوست.

این روزها فیلم سعادت‌آباد با بازی «حسین یاری»، «حامد بهداد»، «لیلا حاتمی»، «مهناز افشار» و «هنگامه قاضیانی» و کارگردانی «مازیار میری» بعد از 44 روز اکران حدود 000/198/1 فروش داشته و رتبه اول را به خودش اختصاص داده است.

بعد از آن، فیلم «یک حبه قند» با بازی «نگار‌ جواهریان»، «رضا کیانیان»، «اصغر همت» و «پریوش نظریه» در حال اکران است و کارگردانی آن را «رضا میرکریمی» به عهده داشته است. این فیلم هم 44 روز است که روی پرده رفته و 000/000/953 فروش داشته و جای‌گاه دوم را در رده‌‌بندی به دست آورده است.

رتبه سوم هم از آن فیلم «پرتغال خونی» شده است. این فیلم با کارگردانی «سیروس الوند» 30 روز است که در حال اکران بوده و 000/000/456 هم فروش داشته است. بازی‌گران این کار «فریبرز عرب‌نیا»، «حامد بهداد» و «نیوشا ضیغمی» هستند.

«راه آبی ابریشم» هم با 37 روز اکران و فروش 000/000/295 در رتبه چهارم قرار دارد. این کار به کارگردانی «محمد بزرگ‌نیا» است و بزرگانی چون «عزت‌اله انتظامی»، «داریوش ارجمند»، «رضا کیانیان»، «پیام دهکردی»، «بهرام رادان» و «پگاه آهنگرانی» در این فیلم هنرنمایی کرده‌اند.

فیلم‌های دیگری هم مثل «پیتزا مخلوط»، «باغ قرمز»، «دلقک» در ژانر کمدی روی پرده هستند که برای خود جای‌گاهی هم در رتبه‌بندی‌ها به دست آورده‌اند.

از اول آذر هم چند فیلم جدید اکران شده با عنوان «بدرود بغداد»، «گلوگاه شیطان» و «آسمان هشتم» که در روزهای آینده به آن‌ها خواهیم پرداخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6364396 viagra soft buy atenolol atarax read full article