Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«خبرهای ششم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 06

از سوی پاریس و لندن صورت می‌گیرد،

«تلاش برای تحریم نفت ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گزارش خبری / رادیو کوچه

دیپلمات‌های اروپایی اواخر وقت دوشنبه‌، 5 دسامبر، اعلام کردند، فرانسه و انگلیس از نشست رهبران اتحادیه اروپا در هفته دوم دسامبر برای پیش‌برد طرح خود به منظور تحریم کامل واردات نفت از ایران استفاده خواهند کرد.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، این نشست با دستور کار بررسی استفاده از یورو در بین کشور‌های اروپایی برگزار خواهد شد اما دیپلمات‌ها می‌گویند فرانسه می‌کوشد از آن برای راضی کردن متحدانش به افزایش فشار‌ها علیه ایران استفاده کند.

این در حالی است که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته خود به این نتیجه رسیدند که موضوع تحریم نفت ایران را در نشست ماه ژانویه خود بررسی کنند. اقدامی که به طور حتم دست‌رسی ایران را به صورت‌حساب‌های ارزی محدود‌تر می‌‌‌کند.

دیپلمات‌های انگلیسی و فرانسوی می‌گویند، یونان که بین 25 تا 30 درصد منابع نفتی مورد نیاز خود را از طریق واردات از ایران تامین می‌کند، تنها کشوری است که مخالفتی جدی نسبت به منع واردات نفت از ایران نشان داده اما این اختلاف‌ها باید تا نشست ماه آتی وزیران خارجه اتحادیه اروپا حل شود.

یک دیپلمات اروپایی در این زمینه گفت: «‌در هفته‌های آتی به یونان کمک می‌کنیم تا منابع جای‌گزین برای نفت ایران پیدا کند.» این در حالی است که یونان هم اکنون با بحران بدهی‌ها مواجه است و شرایط اقتصادی نابسامانی دارد. وی افزود: «‌بر این باوریم که منابع دیگر پیدا می‌شوند و مجموعه کلی تحریم ایران مورد موافقت قرار می‌گیرد.»

تحریم اتحادیه اروپا برای خرید نفت از ایران، پیامد‌های جدی برای اقتصاد جمهوری اسلامی به هم‌راه خواهد داشت که 18 درصد از نفت صادراتی خود را به اروپا می‌فروشد و از سوی دیگر به درآمد نفتی وابسته است.

البته برخی تحلیل‌گران بر این باورند که ایران می‌تواند جای خالی بازار اروپا را با افزایش صادرات به چین، هند و کره جنوبی جبران کند. اقدامی که به گفته آن‌ها آسان نخواهند بود. زیرا چین هم اکنون 22 درصد از منابع نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می‌کند و افزایش این میزان چین را دچار بحران خواهد کرد.

از سوی دیگر این نگرانی نیز در بین برخی از کارشناسان اروپایی وجود دارد که آمریکا و روسیه در صورت تحریم نفت ایران در اتحادیه اروپا، درصدد تعدیل موضع جهانی در قبال جمهوری اسلامی برآیند تا به نوعی مقامات تهران را به میز مذاکره بازگردانند.

یک دیپلمات اروپایی در این مورد گفت: «‌این ریسک وجود دارد که آمریکا و روسیه با توجه به چماق سنگین اتحادیه اروپا در تحریم نفت ایران از هویج‌هایی استفاده کنند تا تهران به مذاکره ترغیب شود.»

اشاره وی به هویج و چماق‌، استراژی است که در چند سال اخیر از سوی آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی به کار گرفته شده است. این استراتژی ترکیبی از مجازات‌ها و مشوق‌ها به منظور تغییر رفتار جمهوری اسلامی و دست‌یابی به راه حل مذاکره‌ای برای بن‌بست هسته‌ای ایران است و به سیاست «‌هویج و چماق» مشهور است.

……………………………………………………

پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،

«افزایش تحریم‌های استرالیا علیه ایران»

خبر / رادیو کوچه

استرالیا، روز سه‌شنبه، 6 دسامبر، به دنبال افزایش نگرانی‌ها در مورد فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی، پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تحریم‌های اعمالی خود علیه ایران را به بخش‌های مالی و نفت توسعه داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انگلیس، کانادا و آمریکا پس از انتشار گزارش آژانس در ماه گذشته‌، تحریم‌های مضاعفی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا درآوردند. در این گزارش از ماهیت نظامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی شده بود.

کوین راد، وزیر امور خارجه استرالیا اظهار داشت: «‌اقدامات جدید استرالیا افراد و شرکت‌هایی را شامل می‌شود که با برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران در ارتباط هستند.

وی با اشاره به نگرانی فزاینده کنبرا در مورد ایران ادامه داد: «‌این اقدامات هم‌چنین محدودیت تجارت در بخش‌های مالی و نفتی ایران را نیز در بر می‌گیرد.»

وزیر امور خارجه استرالیا به جزییات بیش‌تر اشاره نکرد اما تاکید کرد که ایران باید گام‌های لازم که از سوی شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست شده است را بردارد و به طور سازنده با جامعه بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای‌اش وارد تعامل شود.

این در حالی است که در نخستین هفته دسامبر نیز اتحادیه اروپا فهرستی 180 موردی از مقامات و شرکت‌های تحریم شده ایرانی منتشر کرد.

……………………………………………………

پس از موافقت دمشق با ورود ناظران اتحادیه عرب،

«کشته‌شدن 60 شهروند حمص به‌دست نیروهای سوری»

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با موافقت دمشق با امضای پروتوکول ارسال ناظران اتحادیه عرب به سوریه خبرها از مفقود و کشته‌شدن دست‌کم 60 شهروند سوری در شهر حمص حکایت دارد. به گفته فعالان حقوق بشر در حمص این افراد شام‌گاه یک‌شنبه، 4 دسامبر، ربوده شدند.

به گزارش الجزیره، پس از این‌که وزارت خارجه سوریه روز دوشنبه، 5 دسامبر، از موافقت دولت این کشور با حضور ناظران اتحادیه عرب که ضرب‌الاجل آن روز یک‌شنبه، به پایان رسیده بود خبر داد، بک گروه مدافع حقوق بشر سوری گفتند که ماموران امنیتی این کشور به برخی محله‌های شهر حمص که محل تمرکز مخالفان حکومت بشار اسد، رییس جمهوری سوریه بوده‌اند، حمله کرده و دست‌کم شصت تن از شهروندان را ربوده و کشته‌اند.

از سویی دیگر جفری ولتمن معاون وزیر خارجه آمریکا گفته اسد بشار اسد سوریه را به سمت جنگ داخلی می‌کشاند.

هم‌چنین جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرده است ایالات متحده و ترکیه مسئله هم‌کاری با سوریه در صورت سرنگونی حکومت بشار اسد را بررسی می‌کنند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد روز گذشته در تجمع‌های اعتراضی و درگیری‌ها در شهرهای مختلف سوریه 40 تن کشته شدند.

در همین حال منابع خبری از بازداشت رازان غزاوی وبلاگ‌نویس معروف سوری در مرز اردن خبر دادند.

خانم غزاوی قصد داشت برای شرکت در یک کنفرانس رسانه‌ای به عمان سفر کند اما ماموران گذرنامه او را ضبط و به بازداشت‌گاه منتقل کردند.

……………………………………………………

هم‌زمان با برگزاری مراسم مذهبی،

«انفجار با هدف زائران شیعه در مرکز عراق»

خبر / رادیو کوچه

روز دوشنبه، 5 دسامبر، هم‌زمان با برگزاری مراسم مذهبی توسط مسلمانان شیعه در عراق، انفجاری در مرکز این کشور، منجر به کشته شدن شانزده تن و مجروح شدن بیش از ده نفر شده است.

به گزارش سی‌ان‌ان، به گفته مقام‌های عراقی هدف این انفجار زائران شیعه بودند.

پلیس در شهر حله، مرکز استان بابل گفت که خودرویی پر از مواد منفجره در نزدیکی یک هیت مذهبی زائران شیعه منفجر شده است.

تاکنون از عامل یا عاملان این انفجار گزارشی منتشر نشده است.

……………………………………………………

سران آلمان و آمریکا:

«به حمایت خود از افغانستان ادامه می‌دهیم»

خبر / رادیو کوچه

در نشست «بن دوم» در آلمان که روز دوشنبه، 5 دسامبر، برگزار شد، سران و نمایندگان دو کشور آمریکا و آلمان اطمینان داده‌اند که هم‌راه با متحدان خود، پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، به کمک‌رسانی به آن کشور ادامه خواهند داد.

صدراعظم آلمان، در مراسم افتتاح این کنفرانس به عنوان میزبان سخن‌رانی کرد و گفت که هیچ‌گاه افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

خانم مرکل افزود که کشورش به کمک‌های مالی و هم‌چنین آموزشی در تمامی زمینه‌ها از جمله نظامی و انتظامی در افغانستان ادامه خواهد داد.

در عین حال صدراعظم آلمان تاکید کرد که دولت افغانستان باید به تعهد خود در قبال اصلاحات عمیق سیاسی در تمام سطوح آن به ویژه ایجاد سازمان قضایی مستقل عمل کند.

در نشست امروز حدود هزار نماینده از ۱۰۰ کشور و سازمان‌های بین‌المللی حضور دارند و برای اولین‌بار حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان ریاست این کنفرانس بین‌المللی را برعهده دارد.

هم‌چنین آقای کرزی در سخن‌رانی خود بر حمایت جامعه جهانی از افغانستان، تاکید کرد و گفت که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی کشورش هم‌چنان نیازمند حمایت بین‌المللی است.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود خاطرنشان کرد که هم‌چنان هم‌راه با جامعه جهانی به حفظ صلح و ثبات در افغانستان و رفع مشکلات منطقه‌ای ادامه دهد.

مسئله فساد مالی در افغانستان یکی از موارد مهم مطرح شده توسط کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس بین‌المللی بن است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخن‌رانی خود از مقام‌های افغان خواست که در مواردی از قبیل تقویت جامعه مدنی، مبارزه با فساد مالی و مواد مخدر به تعهدات خود در قبال جامعه جهانی عمل کنند.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در راس هیتی در کنفرانس بن شرکت داشت و یکی از نمایندگان وی در بخش افغانستان به رسانه‌های داخلی ایران اظهار داشت: «موافقت نهاد مشورتی افغانستان موسوم به لویه جرگه در مورد پیمان امنیتی کابل- واشنگتن بر این نشست تاثیر منفی گذاشته است.»

آقای پاک‌آیین هم‌چنین تاکید کرده است که برقراری صلح و ثبات در افغانستان با حضور نیروهای نظامی در آن کشور امکان‌پذیر نیست.

کنفرانس بن امروز با صدور قطع‌نامه‌ای به کار خود پایان داد.

……………………………………………………

رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا،

«دیدار دو تیم استقلال و ذوب آهن در پلی‌آف لیگ قهرمانان»

خبر / رادیو کوچه

قرعه‌کشی مرحله پلی‌آف رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در سال 2012 روز سه‌شنبه، 6 دسامبر، در کوالالامپور، پایتخت مالزی انجام شد و طی آن تیم‌های استقلال و ذوب آهن در مرحله نخست این رقابت‌ها به مصاف هم خواهند رفت.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال آسیا، استقلال و ذوب آهن در اولین بازی مرحله پلی‌آف در ورزش‌گاه آزادی به مصاف هم می‌روند. این بازی روز 22 بهمن سال جاری برگزار خواهد شد.

با این شرایط از بین این دو تیم فقط یک تیم جواز حضور در مرحله دوم پلی آف لیگ قهرمانان آسیا را کسب می‌کند و تیم بازنده شانس حضور در لیگ قهرمانان و کاپ آسیا را از دست می‌دهد.

برنده مسابقه استقلال – ذوب آهن در مرحله دوم پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا میزبان تیم الاتفاق عربستان خواهد بود. هم‌چنین دیگر بازی مرحله دوم پلی آف بین تیم‌های الشباب امارات و نفتچی ازبکستان برگزار خواهد شد.

هم‌چنین پرسپولیس در گروه D با تیم‌های الغراقه قطر، الهلال عربستان و تیم برنده بازی پلی‌‌آف شماره یک در غرب آسیا (یکی از دو تیم نفتچی ازبکستان و الشباب امارات) هم‌گروه‌ شد و سپاهان در گروه C با تیم‌های لخویای قطر، النصر امارات و الاهلی عربستان رقابت خواهد کرد.

……………………………………………………

انفجار خونین در کابل؛

«بیش از 80 کشته و زخمی در افغانستان»

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

صبح روز سه‌شنبه، 6 دسامبر، یک حمله‌کننده انتحاری در مرکز کابل مراسم عزاداری مذهبی شیعیان موسوم به عاشورا را هدف قرار داد و سبب کشته شدن ده‌ها تن شدند.

مقامات امنیتی در محل روی‌داد گفتند که حدود سی نفر از عزاداران که همه غیر‌نظامیان هستند کشته شده و حدود پنجاه تن دیگر زخمی شده‌اند.

در پی این روی‌داد شماری از شهروندان کابل بر ضد پاکستان شعار دادند.

هم‌چنان امروز دو انفجار دیگر نیز شهرهای کندهار و بلخ را لرزاند.

مقامات امنیتی در بلخ می‌گویند در این روی‌داد نیز چهار غیر‌نظامی کشته شده‌اند، اما از تلفات انفجار در کندهار جزییات در دست نیست.

تا کنون کسی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.

گفتنی است این انفجار‌ها در حالی در افغانستان روی داده است که روز گذشته کنفرانس «بن دوم» به منظور بررسی شرایط امنیتی افغانستان برگزار شد و شرکت کنندگان در آن راه‌های برقرار ثبات در این کشور را مورد بحث قرار داده بودند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,