Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
نگاهی به 100 واقعه علمی برتر جهان در سال 2009 با دیسکاوری - 100

«تلسکوپ هابل »

2009 December 18

ترجمه/ رادیو کوچه

مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را در ماه‌های دسامبر و ژانویه، منتشر می‌کند. هر روزه تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود.

تلسکوپ هابل

تلسکوپ فضایی هابل قابلیت جدید خود را در عکس‌های مهیج از سهابه «پروانه‌ای» (Butterfly nebula) نشان داد. در ماه می فضانوردان شاتل فضایی آتلانتیس را به سمت تلسکوپ 19 ساله برای تعمیرات و افزودن تجهیزات جدید ارسال کردند. برای بهترکردن عکس‌برداری از ستارگان بیشترین تغییر انجام‌شده بر روی دوربین با میدان گسترده 3 بود (WFC3) که سابقن نیز بسیاری از عکس‌های هابل را گرفته بوده، مثل « Pillars of Creation» در سهابه «Eagle». آخرین نسخه ارسالی از کیفیت بالا و دید بازی برخوردار بود.

20091218-dan-hobble

این عکس گرفته شده توسط WFC3 نشان‌دهنده گازهای به شدت داغ از یک ستاره منهدم شده در فاصله حدود 4000 سال نوری دورتر از زمین است. این شکل مشخص از سهابه «پروانه‌ای» از حلقه‌ای از گرد و غبار تشکیل شده که مانع از پخش‌شدن گازها بصورت یکنواخت در تمام جهت‌ها شده‌است. باله‌های آن بیش از دو سال نوری گسترده شده‌اند یعنی به اندازه نصف فاصله خورشید با نزدیک‌ترین ستاره به آن.

اصل خبر را در مجله دیسکاوری ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,