Saturday, 18 July 2015
17 October 2021
دایره‌ی شکسته

«خطی بر دیوار اعتماد»

2011 December 08

مهشب تاجیک/ رادیو کوچه

در حال حاضر هیچ‌گونه مطالعه‌ای برای بررسی واکنش زنان و مردان نسبت به خیانت عینی، در عرصه‌ی جهانی وجود ندارد. برای بررسی پدیده‌ی خیانت محدودیت‌های بسیاری وجود دارد.  به این دلیل ساده که خیانت حوزه‌های مختلفی را شامل می‌شود و تنها برقراری روابط را در خارج از چارچوب یک قانون به نام ازدواج نمی‌توان خیانت نامید. تطابقاتی در فرهنگ‌های مختلف در امر واکنش زنان و مردان نسبت به خیانت وجود دارد، که قابل تامل و توجه هستند. خیانت به عنوان داشتن رابطه جنسی بدون اجازه همسر یا شریک جنسی تعریف شده است‌. اما قادر بودن برای تعیین این امر که آیا رابطه جنسی شامل یک رابطه کوتاه مدت خارج از ازدواج می‌باشد یا رابطه‌ی بلندمد‌ت کار ساده‌ای نیست. خیانت می‌تواند تعاریف متعددی داشته باشد و باید در حوزه‌ها و زمان‌ها و با توجه به شرایط مورد بررسی قرار بگیرد. یعنی به سادگی نمی‌توان حکم خیانت صادر نموده و پیامدهای آن‌را دنبال و اجرا کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ذهنیت رایج در بین دانش‌مندان علوم اجتماعی بر آن است که در جامعه انسانی، رابطه جنسی خارج از ازدواج مردان بیش‌تر از رابطه جنسی خارج از ازدواج زنان، پذیرفته شده است‌. مردان از ساختارها و کارکرد‌های اجتماعی که به درک و دریافت‌اشان از این‌که زنان ملک جنسی آنان هستند، کمک می‌گیرند و سود بیش‌تری می‌برند. تئوری حسادت جنسی، هم‌چون مدل پدرشاهی سالاری، بر این فرض است که رفتار جنسی، آن‌چنان که در روابط بین دو نفر مرسوم است باعث می‌شود که‌ دو جنس از هم متفاوت باشند، این تفاوت‌ها نه در مالکیت بلکه تنها در سبک است. گاهی روان‌شناسان معتقدند زنان بیش‌تر نگران مسایل عاطفی-مالی خیانت، ضربات احساسی و عاطفی و  وجوه خیانت جنسی هستند. در حالی که مردان بیش‌تر نگران خیانت جنسی می‌باشند‌. از این زاویه، نتیجه‌گیری می‌شود که زنان در بعضی جوامع، می‌بایست نسبت به برقراری رابطه خارج از ازدواج همسر-شریک جنسی خود، تا حدودی بی‌تفاوت باشند. تا این تاریخ، اطلاعات مربوط به اختلاف دو جنس درامر واکنش به خیانت جنسی، تا حدود زیادی از طرف تحقیقات مربوط به روان‌شناسی تعریف‌های جدیدی، ارایه شده است. هر چند که بعضی از روان‌شناسان اعتبار آن‌ها را مورد شک قرار داده‌اند.

خیانت‌شکل‌های متفاوتی دارد. این خیانت تنها به روابط جنسی محدود نمی‌شود. در ابعاد گسترد‌ه‌تر می‌توان گونه‌های متفاوتی از آن ‌را تعریف کرد. که بدون شک هر کدام از انواع خیانت می‌تواند تاثیری را که باید در یک رابطه بگذارد. همان‌طور که گفته شد ممکن است بر اساس فاکتورهای رایج پدرسالارانه این موضوع تا اکنون در زنان که نقش ملکه را بازی می‌کردند و تنها زنان مطبخی بودند کم‌تر به چشم می‌خورده است اما با تغییر نقش‌ها و بیرون آمدن زنان از حالت انفعالی این قضیه تعاریف جدیدی به خود گرفته است.

خیانت ذهنی، خیانت قلبی، خیانت کلامی، خیانت عملی و هر‌کدام از این تعاریف یک خیانت محسوب می‌شوند. و دلیل خاصی وجود ندارد که به طور صرف حتمن به خیانت جنسی یا عملی کشیده شود. زمانی بعد از چندین سال بودن دو طرف با یک‌دیگر مردان یا زنان احساس کند که می‌توانسته شخص مناسب‌تری را برای زندگی بیابد و یا حتا در ذهن خود فرد دیگری را با شریک خود مقایسه می‌کنند. افرادی که بنا به دلایل مختلف امکان جدا شدن از شریک خود را ندارند و فرهنگ‌ و عرف رایج موانعی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند، به مرور به این نوع از خیانت‌ها روی می‌آورند. اگر بخواهیم به صورت موردی به تک‌تک این خیانت‌ها بپردازیم شاید به جرات بتوان گفت موارد بسیاری برای خیانت وجود دارد، اما اگر بخواهیم تمامی آن‌ها را در یک دسته‌بندی کلی جای دهیم، دلایل واضحی مانند عدم ارضای نیازهای جنسی در خانواده، تنوع‌طلبی، عدم جذابیت همسر، ضعف روابط، روبه سردی نهادن و  مشکلات شخصیتی دو طرف منجر به انواع خیانت می‌شود.

همان‌طور که گفته شد گاهی مطرح می‌شود که زنان نسبت به مردان حساسیت کم‌تری نسبت به مسئله‌ی خیانت دارند و از این مسئله به سادگی بیش‌تری گذر می‌کنند‌. در ابتدا باید گفت که بیش‌تر داده‌ها دال بر آن هستند که زنان در همه فرهنگ‌ها، به طور فعالی مراقب رفتارهای جنسی همسر یا شریک جنسی خود در خارج از روابط خصوصی، می‌باشند و راه و روش‌های مختلفی برای کنترل آن به کار می‌گیرند. این نتایج حتا مسئله‌ی فرضیه حسادت جنسی را  که ادعا می‌کند زنان در بعضی از شرایط کم‌تر نگران روابط جنسی خارج از ازدواج همسر خود هستند، رد می‌کند‌. نتیجه‌گیری‌ها دال بر آن دارد که زنان خیانت جنسی همسر شریک جنسی خود را امری غیر قابل قبول می‌دانند. این مسئله و مطرح شدنش دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. گاهی بسیاری از زنان پس از پی بردن به خیانت همسر خود واکنش‌های ملایم‌تری نشان می‌دهند به این خاطر که این زنان از بسیاری لحاظ وابسته به زندگی مشترکی هستند که دارند و نمی‌توانند به دلایل گوناگون این زندگی را به سادگی از هم بپاشند. مسئله‌ی دیگر این‌که زنان واکنش‌های متفاوت از مردان نشان می‌دهند. مردان در مواجهه با خیانت همسر به خودیاری دست می‌زنند، یعنی می‌کوشند تا با واکنش‌های بیرونی مسئله را مطرح کنند. مانند صدمه زدن به همسر یا کتک زدن او. اما زنان یا این خشونت را نسبت به شریک همسرشان در خیانت بروز می‌دهند و یا با فاصله گرفتن سعی در واکنش نشان دادن دارند.

اما باور کلی بر این است که واکنش‌های دو جنس نسبت به خیانت همسر یک‌سان است‌. تفاوت‌ها تنها در واکنش دو جنس بیش‌تر به عوامل فردی و شخصیتی بستگی دارند تا به تفاوت‌های جنسی. هر دو طرف به یک میزان از این رفتار صدمه خورده و واکنش نشان می‌دهند. و شرایط و تفکرات و باورها می‌تواند فاکتورهای مهمی در نشان دادن عکس‌العمل در این مورد باشد. اما بدون شک در هر فرهنگی خیانت آثار مخربی بر ذهن و روان فرد خیانت دیده بر جای می‌گذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,