Saturday, 18 July 2015
20 January 2021

«خبرهای یازدهم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 11

رضا پهلوی:

«بلاتکلیفی ساکنان اشرف به فاجعه حقوق بشری تبدیل می‌شود»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 10 دسامبر، رضا پهلوی، فرزند آخرین پادشاه ایران در نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است که تعطیل کردن اردوگاه اشرف توسط دولت عراق پیش از پذیرش ساکنان این اردوگاه توسط کشورهای دیگر می‌تواند به یک فاجعه حقوق بشری تبدیل شود.

آقای پهلوی در این نامه نوشته است: «همه ما از عقاید تند سیاسی سازمان مجاهدین خلق ایران و سابقه خشونت و ترور این سازمان آگاهیم… با این حال من سابقه و عقاید سیاسی این گروه را از حقوق اساسی انسانی آن‌ها به عنوان هم‌وطنانم جدا می‌کنم و یادآوری می‌کنم که کودکان ساکن اردوگاه اشرف نقشی در این سابقه نداشته‌اند.»

او به وعده نوری مالکی، نخست وزیر عراق برای تعطیل کردن اردوگاه اشرف، محل سکونت اعضای سازمان مجاهدین خلق، تا پایان سال جاری میلادی اشاره کرده و می‌نویسد که سازمان ملل هنوز نتوانسته در تلاش برای پیدا کردن کشورهایی که حاضر به پذیرش ساکنان این اردوگاه باشند موفق چندانی داشته باشد.

آقای پهلوی نوشته است که به عقیده او مفاد کنوانسیون ژنو در مورد ساکنان اردوگاه اشرف رعایت نشده است و این خطر وجود دارد که دولت عراق پس از تعطیل کردن اردوگاه، آن‌ها را به ایران بفرستد.

او از باراک اوباما خواسته است که دولت عراق را به کنار گذاشتن تصمیم تعطیلی این اردوگاه تا پایان سال ۲۰۱۱ و صدور اجازه فعالیت آزادانه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آن ترغیب کند.

………………………………………..

نخست‌وزیر پیشین روسیه:

«مردم روسیه می‌فهمند که در انتخابات تقلب شده است»

خبر / رادیو کوچه

میخاییل کاسیانوف، نخست‌وزیر پیشین روسیه روز یک‌شنبه، 11 دسامبر در اظهارنظری عنوان کرد که مردم این کشور از این‌که با آن‌ها «بی‌اهمیت و نامهم» رفتار می‌شود، به ستوه آمده‌اند.

سخنان آقای کاسیانوف در حالی مطرح می‌شود که مسکو، پایتخت روسیه، روز شنبه، 9 دسامبر، با بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی طی چندین سال گذشته روبه‌رو بود. بر اساس گزارش‌ها نزدیک به شصت هزار معترض به انتخابات برگزار شده در روسیه که به پیروزی حزب ولادمیر پوتین نخست وزیر حال حاضر این کشور ختم شد، به خیابان‌ها آمده‌اند.

هم‌زمان آقای پوتین خود را برای حضور دوباره در پست ریاست جمهوری آماده می‌کند.

میخاییل کاسیانوف با هم‌راهی معترضان تاکید کرد: «در شهرهای بزرگ روسیه مردم تحصیل کرده هستند و از اطلاعات روز دنیا باخبرند. دیگر مثل گذشته نمی‌توان با مردم رفتار کرد. آن‌ها می‌دانند که در انتخابات تقلب شده است.»

این در حالی است که سه روز گذشته ولادمیر پوتین اظهارنظری رسمی در خصوص اعتراضات به انتخابات نکرده است.

………………………………………..

مشکلات ویزا دلیل اخراج مطرح شد،

«اخراج نماینده صداوسیمای دولتی ایران از جمهوری آذربایجان»

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 9 دسامبر، ماموران جمهوری آذربایجان به نماینده رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی اجازه ندادند که پس از پیاده شدن از هواپیمایی که او را به باکو پایتخت این کشور رسانده بود، از فرودگاه خارج شود.

احمد کاظمی، نماینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم‌راه با خانواده خود بعداز‌ظهر روز جمعه هجدهم آذر، با هواپیمای ایران ایر به باکو رسیده بود اما با ممانعت ماموران فرودگاه مواجه و کم‌تر از سه ساعت بعد با همان هواپیما به ایران بازگشت.

به گزارش فارس، مقام‌های جمهوری آذربایجان به سفارت جمهوری اسلامی در باکو اعلام کرده بودند تا زمانی‌که آقای کاظمی تمایلی به بازگشت نداشته باشد، اجازه پرواز به هواپیمای ایران‌ایر نخواهند داد.

هواپیمای ایرانی که آقای کاظمی با آن به باکو رفته بود سرانجام با ۴۵ دقیقه تاخیر از زمان پیش‌بینی شده هم‌راه با نماینده رادیو و تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی خاک آذربایجان را ترک کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، دلیل اخراج نماینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی از باکو اعلام نشده اما دالغا خاتین اوغلو، مدیر بخش فارسی و اخبار ایران خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان گفته که مقام‌های کشورش به شکل «غیر‌رسمی» دلیل اخراج نماینده صدا و سیمای جمهوری اسلامی را مشکل ویزای او توصیف کرده‌اند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی که آقای کاظمی نماینده آن در جمهوری آذربایجان است، تلویزیون آذری زبان «سحر» را تاسیس کرده که روزانه به مدت ۹ ساعت برنامه‌های ویژه‌ای از ایران برای شهروندان جمهوری آذربایجان پخش می‌کند.

برنامه‌های این تلویزیون تاکنون باعث اختلافات متعددی میان دو کشور شده است.

گفته می‌شود محتوای این برنامه‌ها که عمدتن تبلیغات اسلامی و سیاسی هم‌سو با دیدگاه‌های جمهوری اسلامی است، مورد اعتراض دولت جمهوری آذربایجان بوده و تاکنون چندبار روابط دو کشور را به سردی کشانده است.

آقای حسن‌اف، رییس رادیو  و تلویزیون آذربایجان در انتقادی از این شبکه پیش‌تر عنوان کرده بود: «اگر این کانال با لهجه صریح و زبان آذربایجانی ارزش‌های اسلامی را تبلیغ می‌کند، برای خود آذری‌های ایران هم با همین زبان تبلیغ کند، چرا برای لنکران، باکو و دیگر مناطق آذربایجان پخش می‌شود، اما برای مردم تبریز، خوی و غیره پخش نمی‌شود؟ اگر از تبعات آن می‌ترسند، برای مردم ما هم پخش نکنند.»

روابط ایران و جمهوری آذربایجان از ابتدای استقلال این کشور با دوره‌هایی از سردی هم‌راه بوده اما دو طرف تلاش کرده‌اند از عمیق شدن اختلافات جلوگیری کنند.

روابط جمهوری آذربایجان با اسراییل یکی از موارد اختلاف مقام‌های جمهوری اسلامی و آذربایجان بوده است.

………………………………………..

رییس شورای ملی انتقالی لیبی:

«بخشش وفاداران قذافی توسط رهبران جدید لیبی»

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه، 10 دسامبر، رییس شورای ملی انتقالی لیبی در مصاحبه‌ای اعلام کرد که رهبران جدید این کشور افرادی را که در زمان حکومت معمر قذافی، رهبر پیشین این کشور، در حمایت از او جنگیده‌اند، می‌بخشد.

در همین رابطه مصطفی عبدالجلیل، رییس شورای ملی انتقالی، در مراسم گشایش کنفرانس آشتی ملی در طرابلس، پایتخت این کشور، اعلام کرد که این کشور آماده پذیرش هر فرد از هر قشر و گروهی است.

در این نشست، نمایندگانی از قبایل اصلی و اقلیت‌ها در لیبی حضور دارند.

………………………………………..

رییس جمهوری سوریه:

«ایران با ماست، هیچ‌کس نمی‌تواند ما را محاصره کند»

خبر / رادیو کوچه

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در دیدار با تعدادی از روحانیون درزی که از لبنان به دیدار او آمدند حوادث جاری در کشور خویش را پایان یافته دانست و گفت سوریه بر توطئه خارجی پیروز شد. هم‌زمان گزارش‌ها از کشته شدن 9 تن در این کشور خبر می‌دهد.

به گزارش روزنامه کویتی الانبا، روز شنبه، 10 دسامبر، منتشر کرده است بشار اسد در این دیدار گفت‌: «سوریه بر فتنه خارجی پیروز شد‌، حوادث پایان یافته است و بر همه مسایل اشراف داریم.»

او افزود‌: «از طرف تعدادی از افرادی که علیه سوریه موضع خصمانه گرفته بودند به ما پیام رسید که آن‌ها به زودی به کشور بازخواهند گشت.»

رییس جمهوری سوریه تحریم‌هایی را که اتحادیه عرب علیه این کشور به تصویب رسانده بود را بیهوده توصیف کرد و گفت‌: «آن‌ها چه می‌توانند انجام دهند ، هیچ کاری نمی‌توانند بکنند ، همه این اتفاق‌ها توطئه خارجی است … برخی کشورهای خلیجی بیمار هستند.»

بشار اسد تاکید کرد: «هیچ کس نمی‌تواند سوریه را محاصره کند‌، آن‌ها با این قطع‌نامه‌ها خود را محاصره می‌کنند. ایران با ماست و عراق نیز پس از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی به بهترین جای‌گاه خود بازخواهد گشت. لبنان در کنار ماست و اردن نیز تحریم‌ها را رد کرده است. آن‌ها می‌خواهند چه کنند؟ هیچ‌کس نمی‌تواند سوریه را محاصره کند.»

از سویی دیگر فعالان حقوق بشری در سوریه، از کشته‌شدن دست‌کم 9 تن از معترضان در روز شنبه، 10 دسامبر به دست نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

به گزارش منابع محلی، سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه اعلام کرد که چهار غیرنظامی پس از شلیک گلوله و گاز اشک‌آور در خلال تشییع جنازه کودکی که شام‌گاه جمعه کشته شده بود، در استان ادلب کشته شدند.

سه شهروند سوری دیگر نیز با در شهر حمص جان‌باختند و دو غیرنظامی دیگر در درعا به ضرب گلوله ماموران حکومت بشار اسد از پا درآمدند.

………………………………………..

اباذر نوری‌زاد به رادیو کوچه اظهار کرد:

«ویدئو نوری زاد ساخته گی است»

خبر ویژه / رادیو کوچه

به دنبال انتشار ویدیویی از محمد نوری‌زاد که وی را در صحنه‌هایی از زندان نشان می‌دهد. «اباذر نوری‌زاد» فرزند وی به رادیو کوچه گفت، فیلم‌ها بخشی از یک پروژه داستانی بوده است که توسط عوامل امنیتی از منزل آن‌ها ربوده شده بود.

این فیلم هفت دقیقه‌ای با یک روایت به طور کامل سینمایی به توضیح در مورد وضعیت آقای نوری‌زاد در زندان می‌پردازد و با استناد به بخش‌هایی از این فیلم که به نظر می‌رسد نما‌هایی در زندان انفرادی است سعی دارد رفتارهای وی را ساختگی و با برنامه‌ریزی قبلی نشان دهد.

اگر چه فیلم مزبور سعی در تداعی این دارد که بخش‌هایی از فیلم از زندان خارج شده است، اما اباذر نوری‌زاد می‌گوید تمامی صحنه‌های گرفته شده مربوط به بین دو تا چهار ماه پیش است که وی برای بخشی از یک پروژه سینمایی خود از پدرش گرفته و هیچ ربطی به زندان ندارد.

این فیلم‌ساز هم چنین به رادیو کوچه گفت که پیش‌تر عوامل امنیتی وارد منزل آن‌ها شده بودند و کلیه لوازم و فیلم‌های شخصی و از جمله همین فیلم‌ها را نیز از سر صحنه‌های گرفته شده که به صورت خام بوده است را بدون اطلاع از منزل  و محل برداشت‌شان ربوده‌اند.

محمد نوری‌زاد تاکنون چهارده نامه اعتراضی به رهبر جمهوری اسلامی نوشته و مدتی را در زندان انفرادی و بند عمومی به سر برده است.

برخی از اعتراض کننده‌گان می‌گویند این روش سیستم امنیتی در ایران است که متقدین را به شیوه‌های هتک حرمت از میدان به در کنند.

………………………………………..

پس از سه ماه بازداشت در زندان اوین،

«آزادی مجتبی میرطهماسب، مستندساز ایرانی»

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران، مجتبی میرطهماسب، مستندسازی که به اتهام هم‌کاری با رسانه‌های خارجی از حدود سه ماه پیش در زندان اوین به‌سر می‌برد، روز ‌شنبه، 10 دسامبر، از زندان آزاد شده است.

به گزارش ایسنا، مجتبی میرطهماسب مستندساز ایرانی که از شهریورماه سال جاری به اتهام «هم‌کاری با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی» بازداشت شده‌بود شام‌گاه شنبه با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

وی پس از پخش مستند «خط و نشان رهبر» در بی‌بی‌سی فارسی به اتهام هم‌کاری با این شبکه تلویزیونی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

میرطهماسب نزدیک به سه ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین به‌سر برد که ۳۲ روز از این مدت را در سلول‌های انفرادی و بقیه آن را در سلولی دو نفره در این بند بوده است.

وی به‌هم‌راه سینماگران دیگر، ناصر صفاریان، هادی آفریده، مهران زینت‌بخش، محسن شهرنازدار و کتایون شهابی، پس از پخش مستند «خط و نشان رهبر» در شهریورماه دستگیر شدند.

مجتبی میرطهماسب آخرین فرد از مستندسازان زندانی بود؛ پیش‌ از این محسن شهرنازدار و ناصر صفاریان در تاریخ ۱۸ مهرماه و کتایون شهابی و مهران زینت‌بخش در تاریخ ۱۸ آبان‌ماه از زندان آزاد شده بودند

پس از دستگیری مستندسازان و سینماگران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «افراد دستگیرشده از طریق فعالیت‌های زیرزمینی و غیرقانونی در قبال دریافت وجوه کلان از مجاری پنهان و با روش‌های پیچیده پول‌شویی که معمولن مورد استفاده سرویس‌های جاسوسی می‌باشد، ماموریت‌های ضد‌ملی محوله از طرف ستاد ارتباطات پوششی و مرکز عملیات روانی سرویس اطلاعاتی انگلستان موسوم به بی‌بی‌سی را دنبال می‌کردند.»

این در حالی است که شبکه بی‌بی‌سی در رابطه با دستگیری مستندسازان ایرانی در بیانیه‌ای تاکید کرده بود که در ایران با هیچ فرد یا گروهی هم‌کاری نمی‌کند.

 ………………………………………..

پس از تغییر حکم تعلیقی به تعزیری در دادگاه،

«انتقال یزدان‌نیا، فعال دانش‌جویی مازندران به زندان» 

خبر / رادیو کوچه

به گزارش منابع دانش‌جویی از مازندران، روز شنبه، 10 دسامبر، مازیار یزدان‌نیا فعال دانش‌جویی دانش‌گاه مازندران جهت گذراندن دوران محکومیت خود که به تایید دادگاه تجدیدنظر نیز رسیده، خود را به دادگاه انقلاب شهرستان بابلسر معرفی کرده است.

مازیار یزدان‌نیا دانش‌جوی ورودی 85 دانش‌گاه مازندران در تاریخ 26 ‌خرداد ماه سال 88 توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و یک ماه در انفرادی اداره  اطلاعات ساری به سر برده بود. هم‌چنین این فعال دانش‌جویی پس از انتخابات ریاست جمهوری به یک ترم محرومیت از تحصیل نیز محکوم شده بود.

بنابر این گزارش‌، مازیار یزدان‌نیا از سوی شعبه‌ی 101 دادگاه انقلاب بابلسر‌ به 14 ضربه شلاق و 6 ماه حبس تعزیری محکوم شد اما در دادگاه تجدید نظر به وی اعلام شد که حکم در دادگاه تجدید‌نظر تعلیقی شده است.

با وجود گذشت بیش از دو سال از دادگاه تجدید نظر هفته‌ی گذشته به وی اطلاع داده شد که احکامشان از تعزیری به تعلیقی تغییر یافته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,