Saturday, 18 July 2015
15 January 2021

«خبرهای دوازدهم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 12

فرانسه خواستار توضیح از دمشق شد،

«26 کشته در آغاز اعتصاب سراسری سوریه»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط فعالان حقوق بشر در سوریه، روز یک‌شنبه، دست‌کم 26 تن از معترضان به حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور، در درگیری‌ها با نیروهای امنیتی کشته و تعدادی نیز زخمی‌ شده‌اند.

این کشتار هم‌زمان با اعلام اعتصاب سراسری توسط فعالان مخالف دولت‌ در سوریه بوده است.

به گزارش الجزیره، کمیته‌های هماهنگی محلی که اعتراضات علیه حکومت بشار اسد را سازمان دهی می‌کنند، می‌گویند 9 نفر در شهر حمص، 6 تن در حما‌، 3 نفر در درعا، 2 نفر در ادلب و 2 تن نیز در اطراف دمشق کشته شده‌اند.

هم‌چنین گزارش‌ها از درگیری نیروهای ارتش و سربازانی که به مخالفان پیوسته‌اند در جنوب این کشور خبر می‌دهد.

این در حالی است که دولت سوریه فعالیت رسانه‌های خارجی در آن کشور را به شدت محدود کرده است.

اما روز یک‌شنبه که اعتصابات سراسری در سوریه آغاز شد در بخش‌هایی از شهر دمشق دانش‌آموزان و کارمندان دولت در خانه ماندند اما در مناطق مرکزی شهر نشانه‌ای از اعتصاب دیده نمی‌شد.

اما کمیته‌های هماهنگی محلی خبر داده‌اند که در استان ادلب مغازه‌هایی که کرکره‌های خود را پایین کشیده‌اند توسط سربازان ارتش به آتش کشیده شد.

اما وزیر امور خارجه فرانسه، آلن ژوپه، روز یک‌شنبه، در اظهارنظری عنوان کرد که یکی از نمایندگان صلح این کشور که روز جمعه در نواحی مرزی جنوبی سوریه اقدام به تهیه گزارش می‌کرده و بر اثر بمباران این مناطق کشته شده، به دست نیروهای امنیتی سوریه صورت گرفته است.

پاریس اعلام کرد که به شدت به‌دنبال روشن شدن این موضوع است و از دمشق خواست عوامل این حادثه را هرچه «سریع‌تر معرفی کند.»

……………………………………………

دادگاه تجدیدنظر اعلام کرد:

«صدور حکم جمعی از فعالان استان مازندران»

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه، 11 دسامبر، شعبه سوم دادگاه تجدید‌نظر استان مازندران، حکم آریا آرام‌نژاد شاعر و فعال فرهنگی را پس از سی و چهار روز بازداشت، اعلام، که بر اساس آن وی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

وی پیش‌تر از سوی دادگاه انقلاب، به 9 ماه حبس محکوم شده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، هم‌چنین احکام برخی دیگر از فعالان استان مازندران، نیز ابلاغ شده است.

بر اساس این احکام، احمد میری ۱۲ ماه. علیرضا شهیری ۹ ماه، علیرضا فلاحتی، محمد‌رضا ملکی، محمد معصومیان و مصطفی ابراهیم‌تبار هر یک ۶ ماه و علی‌اکبر سروش ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

……………………………………………

نوری‌زاد، فیلم‌ساز منتقد رهبر جمهوری اسلامی:

«فیلم‌ها را پس ندهید آبشاری از اسید بر شما می‌بارد»

خبر / رادیو کوچه

محمد نوری‌زاد، فیلم‌ساز منتقد جمهوری اسلامی، در واکنش به انتشار فیلمی درباره وی، اظهار داشت: «من خودم را حتا برای نابودی هم آماده کردم. این مسایل که چیزی نیست. من آبروی خودم را کف دست‌ام گذاشته‌ام.»

این در حالی است که اباذر نوری‌زاد، فرزند محمد نوری‌زاد، شام‌گاه شنبه، 10 دسامبر در گفت‌وگویی با رادیو کوچه، عنوان کرده بود «فیلم‌ها بخشی از یک پروژه داستانی بوده است که توسط عوامل امنیتی از منزل آن‌ها ربوده شده بود.»

این فیلم هفت دقیقه‌ای با یک روایت به طور کامل سینمایی به توضیح در مورد وضعیت آقای نوری‌زاد در زندان می‌پردازد و با استناد به بخش‌هایی از این فیلم که به نظر می‌رسد نما‌هایی در زندان انفرادی است سعی دارد رفتارهای وی را ساختگی و با برنامه‌ریزی قبلی نشان دهد.

اما به گزارش روز، محمد نوری‌زاد می‌گوید: «من هنوز به دلیل کندی سرعت اینترنت موفق نشده‌ام این فیلم را به طور تمام و کمال ببینم و تنها چند دقیقه اول آن را مشاهده کرده‌ام. گرچه با گفتاری که همان ابتدای فیلم گذاشته‌اند، می‌توانم تصور کنم که چگونه فیلمی بوده است. با توجه به این‌که نوشته شده بود این قسمت اول است، احتمالن باید منتظر سریالی در این زمینه باشیم.»

وی اضافه می‌کند: «من مشغول ساختن فیلمی محرمانه برای رهبری بودم. برای تهیه این فیلم سلول انفرادی ساخته بودم، بازجویی‌ها تصویر شده بود، دادگاه، اتفاقاتی که در زندان افتاده بود و… حدود هشتاد روز پیش، عده‌ای از اطلاعات سپاه با یورش به منزل ما، این فیلم‌ها را به هم‌راه هارد کامپیوتر، کامپیوتر و وسایل دیگر بردند. حتا در سلول انفرادی را نیز به عنوان سند هم‌راه خود بردند. من به این برادران نامه نوشتم و به آن‌ها گفتم که این فیلم‌ها حق من است. شما خود بارها گفتید چرا مسایل را به طور خصوصی با رهبری در میان نمی‌گذاری؟ من هم مشغول ساختن فیلمی محرمانه بودم برای رهبری. نه عکسی و نه خبری از این فیلم جایی منتشر نکردم. در آخر نامه هم صراحتن نوشتم که اگر تا یک ماه این فیلم‌ها را به من پس ندهید، «آبشاری از اسید» بر شما خواهیم بارید. که ندادند و من هم شروع کردم به نوشتن نامه‌های جدید.»

نوری‌زاد هم‌چنین می‌گوید که در این نامه اعلام کرده اگر فیلم‌ها را به وی پس بدهند، آن‌ها را مرتب کرده و تحویل این افراد خواهد داد.

این کارگردان سینما، هم‌چنین می‌گوید: «این فیلم‌ها پاک کردن صورت مسئله است. فرض بگیریم صورت مسئله نوری‌زاد را پاک کردید، او را تخریب کردید، صورت‌مسئله جنایت‌ها و خون‌هایی که ریخته شده است که قابل پاک نیست. به جای تخریب افراد، به اوضاع مملکت سامان دهید.»

وی ادامه می‌دهد: «من خودم را حتا برای نابودی هم آماده کردم. این مسایل که چیزی نیست. من آبروی خودم را کف دست‌ام گذاشته‌ام.»

وی در خصوص انگیزه اصلی ساخت این فیلم عنوان کرد: «من در تمام نامه‌های‌ام بااحترام با آقای خامنه‌ای صحبت کرده‌ام. این روش من است و معتقدم که صحبت کردن با احترام و خارج نشدن از دایره ادب، تاثیر به مراتب بیش‌تری دارد».

نوری‌زاد با بیان این سخنان، ادامه می‌دهد: «هرگز هم از دایره نزاکت خارج نخواهم شد. هر رفتاری با من شود، هر چه توهین کنند، باز هم من از دایره نزاکت خارج نمی‌شوم. به هر حال هنوز امیدوارم که این نامه‌ها بتواند تاثیری بگذارد. این راز جهان هستی است که باید تا آخرین لحظه امیدوار بود به تغییر در رفتارهای انسانی.»

وی درباره این امیدواری و امکان اثرگذاری نامه‌ها برای تغییر رفتار رهبر جمهوری اسلامی، می‌گوید: «وقتی نامه‌ای را علنی منتشر می‌کنیم، در واقع مخاطب آن به هزاران و میلیون‌ها می‌رسد. این نامه‌ها فراتر از فرد می‌رود. هدف آن‌ها می‌شود امید به تغییر و اصلاح برخی روش‌ها، روشن‌گری درباره اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد.»

وی در خصوص تغییر در لحن نخستین نامه‌ها به رهبر جمهوری‌اسلامی و نامه‌های اخیر تاکید کرد: «نامه اول من نامه عاشقانه‌ای بوده است. با همه علاقه‌ای که به ایشان داشتم و نوشتم که اگر ایشان را پدر خطاب کنیم، این ملت فرزندان ایشان هستند و کدام پدری به فرزندان خود آسیب وارد می‌کند؟ با این همه هنوز هم ایشان را با همان لحن محترمانه نامه‌های اول خطاب قرار می‌دهم و هیچ بی‌احترامی در نامه‌های من نمی‌بینید.»

وی در ادامه تصریح کرد: «من، محمد نوری‌زاد، یک فرد مستقل هستم. نوشته‌ها و آثار من موجود است. هرگز و حتا به مدت یک دقیقه نه در جناح راست بوده‌ام و نه در جناح چپ. به هر دو جناح انتقاداتی داشته‌ام و همواره از رهبر جمهوری اسلامی دفاع کرده‌ام. به امید پیش‌رفت جامعه و به امید سامان شدن اوضاع کشور. اما بعد از اتفاقاتی که افتاد وفجایعی که آشکار شد، پایداری بند%

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,