Saturday, 18 July 2015
23 January 2021

«خبرهای سیزدهم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 13

از سوی اوباما مطرح شد

«درخواست بازگرداندن پهپاد آمریکایی از ایران»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر/ رادیو کوچه

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه 12 دسامبر، از ایران خواست هواپیمای تجسسی این کشور که هفته گذشته در خاک ایران سقوط کرده را بازگرداند.

به گزارش نیویورک تایمز، این نخستین باری است که اوباما به صورت علنی در مورد این هواپیمای بدون سرنشین اظهار نظر می‌کند.

وی در جمع خبرنگاران گفت: «‌ما درخواست بازگرداندن این هواپیما را مطرح کرده‌ایم و منتظر پاسخ ایران هستیم.»

این در حالی است که سلامی، معاون بخش هوایی سپاه پاسداران هم‌زمان با اظهارات اوباما اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی این هواپیما را بازنمی‌گرداند. وی تاکید کرده بود که این هواپیمای نشانه‌ای از تلاش آمریکا برای اقدامات جاسوسی در ایران است و هیچ کشوری این سند را به طرف مقابل باز نمی‌گرداند.

 ‌این هواپیمای تجسسی هفته گذشته در نزدیکی مرز مشترک ایران و افغانستان سقوط کرد‌. سپاه پاسداران اعلام کرده است که توانسته این هواپیما را ردیابی کند و موجب سقوط آن شود.

گفتنی است لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا نیز تاکید کرده که به طور جدی از ایران خواسته شده لاشه این هواپیمای تجسسی را بازگرداند اما وی نیز در مورد شانس آمریکا برای دریافت این هواپیما از ایران ابراز تردید کرده است.

………………………………………..

با انتخاب پارلمان تونس،

«عضو یک حزب لاییک رییس جمهوری تونس شد»

خبر / رادیو کوچه

پارلمان تونس، روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، منصف مرزوقی، از فعالان حقوق بشر و عضو حزب لاییک کنگره برای جمهوری را به عنوان رییس جمهوری جدید این کشور انتخاب کرده است.

انتخاب آقای مرزوقی در پی برگزاری انتخابات پارلمانی اخیر تونس صورت می‌گیرد که نخستین انتخابات از زمان تحولات منجر به سرنگونی زین‌العابدین بن‌علی، رییس جمهوی پیشین در ماه ژانویه سال جاری است.

این در حالی است که پیش‌تر معاون حزب اسلام‌گرای النهضت، به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شده بود.

………………………………………..

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل:

«تعداد کشته‌های ناآرامی‌های سوریه از ۵۰۰۰ نفر گذشت»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه دوشنبه، 12 دسامبر، ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در گفت‌وگویی با شورای امنیت این سازمام اعلام کرد در درگیری‌های سوریه از ابتدای اعتراض به حکومت بشار اسد رییس جمهوری سوریه، تاکنون دست‌کم پنج هزار تن کشته شده‌اند.

هم‌زمان با این گزارش و برگزاری انتخابات شوراهای محلی در سوریه، درگیری‌های مسلحانه در این کشور ادامه داشته که منجر به کشته شدن 20 تن دیگر از معترضان شده است.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از شورای امنیت خواسته است تا پرونده سوریه در برخورد با معترضان به دادگاه جنایی بین‌المللی ارایه شود. وی هم‌چنین تاکید کرد که وضعیت شهروندان در شهر حمص «اسف‌بار» است.

خانم پیلای گفته علاوه بر کسانی که در جریان درگیری‌ها جانشان را از دست داده‌اند، حدود ۱۴ هزار نفر در این کشور دستگیر شده‌اند و ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر هم از کشور گریخته‌اند.

او می‌گوید که در این کشور جنایت علیه بشریت به صراحت انجام شده است.

اما دولت سوریه در واکنش به این گزارش می‌گوید که در جریان اعتراض‌ها تنها هزار نفر کشته شده‌اند که آن‌ها هم از نیروهای پلیس و امنیتی کشور بوده‌اند که «گروه‌های مسلح» مسوول آن هستند.

کمیته‌های هماهنگی محلی که اعتراضات علیه حکومت بشار اسد را سازمان‌دهی می‌کنند، گفته‌اند که روز گذشته و هم‌زمان با برگزاری انتخابات 20 تن در شهرهای ادلب، در شمال سوریه، حمص و حما‌ در جنوب و در اطراف دمشق، پایتخت سوریه، کشته شدند.

دولت سوریه، حضور مردمش پای صندوق‌های رای را «چشم‌گیر» توصیف کرده است. مخالفان اما مدعی هستند که حضور آن‌قدر کم بوده که اصلن «شاید نتوان گفت انتخاباتی در کار بوده است.»

………………………………………..

وزیر امور خارجه انگلیس:

«سال آینده میلادی با تحریم ایران آغاز می‌شود»

خبر / رادیو کوچه

ویلیام هگ، وزیر امور خارجه انگلیس، روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، اعلام کرد در اوایل سال آینده میلادی دور جدیدی از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی اعمال خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری نووستی، وی اظهار داشت تحریم‌ها شیوه‌ای صلح‌آمیز و مشروع برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است که باید به سوالات بین‌المللی در خصوص برنامه‌های هسته‌ای خود پاسخ دهد. سوالاتی که تا‌کنون به آن‌ها پاسخ نداده است.

آقای هگ هم‌چنین خاطرنشان کرد: «ما به دنبال درگیری نظامی با ایران نیستیم در عین حال مخالف دست‌یابی جمهوری اسلامی به توان نظامی هسته‌ای هستیم. بنابراین باید پیشنهاد مذاکره بدهیم و در عین حال فشار‌ها را افزایش دهیم.»

وی در کنفرانس خبری مشترک با هیلاری کلینتون‌، هم‌تای آمریکایی خود تاکید کرد که در سال آینده تعداد بیش‌تری از شرکت‌های فعال در بخش مالی، انرژی و حمل و نقل ایران به فهرست تحریمی اضافه می‌شوند.

گفتنی است دور بعدی تحریم‌ها از اواخر ژانویه سال جاری علیه جمهوری اسلامی اعمال می‌شود.

 ………………………………………..

با قید ضمانت صورت گرفت،

«آزادی بازداشت‌شدگان واقعه حمله به سفارت بریتانیا»

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در مورد ورود عده‌ای از تظاهرکنندگان به سفارت بریتانیا در تهران در دو هفته پیش، گفته است: «این موضوع در حال بررسی است و پرونده قضایی تشکیل شده است.»

در پی حمله عده‌ای از تظاهرکنندگان به متجمع‌های متعلق به سفارت بریتانیا در تهران که دو هفته پیش روی داد، به نقل از برخی منابع داخلی گزارش شد که تعدادی از این افراد توسط پلیس بازداشت شده‌اند هر چند دولت بریتانیا مشخصن مراجع حکومتی جمهوری اسلامی را به سازمان‌دهی این تهاجم متهم کرده بود.

به گزارش فارس، آقای دولت‌آبادی در مورد وضعیت بازداشت‌شدگان گفته است که «چند نفری که پلیس در این زمینه معرفی کرده بود، با اخذ ضمانت آزاد شدند» اما در مورد ادامه یا توقف پی‌گیری قضایی این موضوع توضیحی نداد.

دادستان تهران به اتهام شهرداری تهران علیه سفارت بریتانیا در مورد «آتش زدن درختان باغ قلهک» نیز اشاره کرد و گفت که «در این باره پرونده‌ای در دادسرای تهران تشکیل و از مجاری مربوطه استعلام شده است.»

 ………………………………………..

در آستانه خروج نیروهای آمریکایی،

«دیدار نخست وزیر عراق با رییس جمهوری آمریکا»

خبر / رادیو کوچه

در آستانه خروج نیروهای آمریکایی از عراق، نوری مالکی، نخست وزیر عراق، برای دیدار و گفت‌وگو با باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه، 12 دسامبر، به این کشور سفر کرده تا در خصوص روابط دو کشور برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش الجزیره، با وجود خاتمه ماموریت واحدهای ارتش آمریکا در عراق، انتظار می‌رود ایالات متحده هم‌چنان نفوذ قابل توجه و روابطی استراتژیک خود با عراق را حفظ کند و سفارت ایالات متحده در بغداد در حال حاضر هم با دست‌کم پانزده هزار عضو، شامل مستشاران نظامی و معاهده کاران امنیتی، بزرگ‌ترین سفارت‌خانه در جهان است.

رهبران عراق نسبت به توانایی نیروهای امنیتی این کشور در مقابله با تهدید گروه القاعده و تندروهای شیعه ابراز اطمینان کرده‌اند اما برای رویارویی با تهدیدهای خارجی به کمک و حمایت غرب نیاز دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,