Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
نگاهی به 100 واقعه علمی برتر جهان از نگاه دیسکاوری- 99

«علم، خدا را در مغز یافت»

2009 December 19

ترجمه/ رادیو کوچه

در ماه‌های دسامبر و ژانویه، مجله دیسکاوری لیست 100 واقعه علمی سالی که گذشت را منتشر می‌کند. هر روز تعدادی واقعه از این لیست معرفی می‌شوند و این لیست از آخر به اول شروع می‌شود:

علم، خدا را در مغز یافت
تصویر برداری fMRI نشان داد که فکرکردن درباره خدا باعث بکار افتادن مسیر عصبی ویژه ای که شامل آن عصب هایی که در جلوی مغز قرار دادند است،
مذهب باعث بوجود آمدن جنگ ها یا پیوستن جوامع به یکدیگر می‌شود و به ما کمک می کند تا جهان‌مان را استدلال کنیم، ولی آیا فکر کردن درباره خداوند باعث فعال شدن قسمت خاصی از مغز می‌شود؟

عصب شناسان شناخت‌گرا در موسسه ملی بیماری‌های عصبی از طریق تصویربرداری fMRI به پاسخ این سوال رسیده‌اند. این محققان از آزمایش شوندگان خواستند که بر روی خدا بعنوان یک نجات دهنده، یک بخشاینده، و یک هدایت‌گر اخلاقی تعمق کنند. تصویر برداری fMRI فعالیت در مسیر قسمت ویژه‌ای از عصب‌ها را نشان داد که شامل آن‌هایی می‌شدند که در بخش جلویی مغز قرار داشتند. ولی این قسمت از مغز تنها برای افکار مذهبی بکار نمی‌رود. یک محقق بنام جوردن گرافمن می‌گوید: «این قسمت برای انتقال فکر و تصور این که دیگران هم افکار و عقاید خودشان را دارند نیز بکار برده می‌شود. وی می افزاید :«مردم از پروسه شناختی برای درک افعال فرا طبیعی استفاده می‌کنند.»
ناحیه جلویی مغز ناحیه ای در مغز است که به تازگی برای افکار روحانی شناخته شده است، که این قسمت در مورد انسان بسیار بزرگ تر از حیوانات است. به نظر می رسد که این قسمت به ما از طریق ایجاد توضیحی برای پدیده های خارق العاده و یا برای جمع کردن گروهای مردم به یکدیگر کمک می کند. گرافمن می گوید : «شما می توانید دیگران را متقاعد سازید که طریقه نگرش شما به چیزی، باید طریق نگرش آن ها به همان چیز نیز باشد. این باعث بهم پیوستن مردم میشود که خود مسئله مهمی در بقاء نوع بشر بوده است.»

اصل خبر را می توانید در مجله دیسکاوری ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,