Saturday, 18 July 2015
18 January 2021

«خبرهای چهاردهم دسامبر ۲۰۱۱»

2011 December 14

وزارت خزانه‌داری آمریکا:

«تحریم دو فرمانده ارشد نظامی ایران از سوی آمریکا»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، به وقت واشینگتن، ایالات متحده دو فرمانده ارشد نظامی جمهوری اسلامی را به اتهام آن‌چه نقض حقوق بشر خوانده، در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد حسن فیروزآبادی، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و عبداله عراقی، معاون نیروی زمینی سپاه پاسداران را در «حمایت از خواسته مردم ایران برای برقراری عدالت و پاسخ‌گو کردن مسوولان»، تحریم کرده است.

این تحریم به معنی مسدود کردن اموال این دو نفر در آمریکا، منع ورودشان به این کشور و ممنوعیت معامله اتباع ایالات متحده با آن‌هاست.

به گفته مایکل پاسنر، دست‌یار وزیر خارجه آمریکا در امور دموکراسی، حقوق بشر و کارگران، تحریم این دو فرمانده نظامی ایرانی «بیان‌گر تعهد آمریکا برای پاسخ‌گو کردن» مقام‌های جمهوری اسلامی ناقض حقوق بشر است.

عبداله عراقی در ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری فرماندهی سپاه تهران بزرگ را عهده‌دار بود.

آقای پاسنر گفت: «ما به شهروندان ایران کمک می‌کنیم تا حکومت خود را بر اساس قوانین این کشور و کنوانسیون‌های بین‌المللی، در قبال حفاظت از حقوق بشر پاسخ‌گو کنند.»

تحریم حسن فیروزآبادی و عبداله عراقی بر اساس دستورالعمل اجرایی سپتامبر ۲۰۱۰ باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، انجام می‌شود که با هدف مجازات مقام‌های شرکت‌کننده در سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن صادر شد.

……………………………………………

هم‌زمان با تخلیه پای‌گاه هوایی پاکستان،

«تعلیق بخشی از کمک مالی به پاکستان به وسیله کنگره»

خبر / رادیو کوچه

شام‌گاه سه‌شنبه، 12 دسامبر، هیتی از نمایندگان کنگره آمریکا خواهان تعلیق ۷۰۰ میلیون دلار از کمک‌های مالی ایالات متحده به پاکستان و پرداخت آن به شرط دریافت ضمانت از این کشور در رابطه با مبارزه با ساخت بمب‌های خانگی است.

این دومین بار در سال جاری است که نمایندگان کنگره با تعلیق بخشی از کمک مالی آمریکا به پاکستان، سرخوردگی خود را از ضعف اسلام‌آباد در مبارزه با گروه‌های تندرو نشان می‌دهند.

نمایندگان کنگره می‌گویند نگران به کارگیری بمب‌های دست‌ساز کنارجاده‌ای علیه نظامیان ایالات متحده و ناتو در افغانستان هستند. به گفته آن‌ها، این بمب‌ها در پاکستان تولید می‌شود.

این اقدام کنگره از سوی مقام‌های عالی رتبه در پاکستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

آمریکا هم‌چنین از مبارزه ضعیف پاکستان با شبکه حقانی که به ارتباط با القاعده متهم است، ناراضی است.

شبکه حقانی متهم به آموزش تندرویان در پاکستان برای مبارزه با نظامیان آمریکایی در افغانستان است.

تعلیق ۷۰۰ میلیون دلار از کمک‌های مالی آمریکا به پاکستان بخشی از طرح قانون بودجه دفاعی آمریکاست و پیش‌بینی می‌شود در کنگره به تایید برسد.

آمریکا در ده سال گذشته بیشتر از ۲۰ میلیارد دلار کمک نظامی و غیرنظامی به پاکستان اعطا کرده است.

ایالات متحده در ماه ژوئن نیز ۸۰۰ میلیون دلار از کمک‌های نظامی خود به پاکستان را تعلیق کرد.

از سویی دیگر این تعلیق پس از دستور تخلیه پای‌گاه هوایی شمسی در پاکستان به نیروهای ناتو و آمریکایی در روز یک‌شنبه، 11 دسامبر ، صادر می‌شود.

 ……………………………………………

لیگ برتر فوتبال ایران،

«شکست تیم فوتبال استقلال برابر نفت تهران»

خبر / رادیو کوچه

تیم فوتبال استقلال در هفته شانزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران، روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، مغلوب صنعت نفت آبادان شد تا دست‌یابی به عنوان قهرمانی زودهنگام نیم فصل برای این تیم محقق نشود.

هفته شانزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر باش‌گاه‌های ایران از ساعت 16:15 روز گذشته با دیدار تیم‌های استقلال و صنعت نفت آبادان پی‌گیری شد. این بازی که در حضور کم‌تر از سه هزار تماشاگر در ورزش‌گاه آزادی تهران برگزار شد در پایان به برتری 2 بریک صنعت نفت آبادان انجامید.

هفته شانزدهم مسابقات فوتبال لیگ برتر روز پنج‌شنبه با برگزاری دیدار راه‌آهن شهرری با پرسپولیس در ورزش‌گاه آزادی تهران به پایان می‌رسد.

هم‌اکنون در جدول رده‌بندی استقلال تهران با 33 امتیاز در صدر قرار دارد و تیم‌های نفت تهران با 30 امتیاز و تراکتورسازی با 28 امتیاز در مکان دوم و سوم جدول قرار دارند.

 ……………………………………………

وزیر کشور یمن:

«صدور دستور آزادی تمام معترضان یمن از زندان»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های خارجی، روز چهارشنبه، 14 دسامبر، بنا به دستور وزیر کشور یمن، تمام زندانیانی که در ارتباط با اعتراضات ده ماه گذشته در این کشور علیه علی‌ عبداله صالح، رییس جمهوری یمن،  بازداشت شده‌اند، آزاد می‌شوند.

تاکنوت جزییاتی درباره تعداد زندانیانی که آزاد خواهند شد، منتشر نشده است.

با این حال، مخالفان آقای صالح می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات در ماه فوریه گذشته، نزدیک به یک هزار و ۴۰۰ نفر در شهر صنعا، پایتخت یمن، زندانی شده‌اند.

دولت کنونی یمن، حدود یک ماه پیش و پس از آن تشکیل شد که علی عبداله صالح‌ توافق‌نامه‌ای را برای کنار رفتن از قدرت امضا کرد.

 ……………………………………………

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد:

«حمایت روسیه از حکومت بشار اسد در سوریه»

خبر / رادیو کوچه

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، اعلام کرد که غرب در مواجهه با سوریه سیاستی «غیراخلاقی» اتخاذ کرده است. او از کشورهای غربی خواسته تا با مخالفان بشار اسد همان برخوردی را داشته باشند که با نیروهای امنیتی این کشور دارند.

آقای لاورف هم‌چنین گفته است گروه‌های مخالف دولت در تلاشند با ایجاد «فاجعه‌ای انسانی» کمک کشورهای دیگر را به خود جلب کنند.

وزیر امور خارجه روسیه این سخنان را درحالی بیان کرد که پیش‌تر ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از شورای امنیت خواسته بود که پرونده سوریه در برخورد با معترضان در دادگاه جنایی بین‌المللی مطرح شود.

به گفته خانم پیلای تاکنون حدود ۵ هزار نفر در جریان درگیری‌ها در این کشور کشته شدند.

آقای لاورف گفته است که گروه‌های مخالف در تلاشند با توسل به سازمان ملل حکومت سوریه را تغییر دهند.

لازم به یادآوری است روسیه و چین در ماه اکتبر پیش‌نویس قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل را که در محکوم کردن اقدامات سوریه صادر شده بود، وتو کردند.

این قطع‌نامه که از سوی فرانسه و بریتانیا ارایه شده بود، مورد حمایت سایر کشورهای غربی بود.

وزیر امور خارجه روسیه هم‌چنین گفته است که نیروهای مخالف دولت سوریه در شهر حمص به بیمارستان‌ها و مدارس حمله کردند.

……………………………………………

به دلیل آسیب‌پذیری برابر حملات خارجی،

«احتمال تغییر مکان مراکز غنی‌سازی در ایران»

خبر / رادیو کوچه

رییس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه، 14 دسامبر، از احتمال جابه‌جایی مراکز غنی‌سازی اورانویم در ایران به مکانی امن‌تر خبر داده است. وی دلیل این کار را آسیب‌پذیری مراکز هسته‌ای برابر حملات خارجی عنوان کرد.

به گزارش مهر، غلامرضا جلالی در مورد ایمنی نیروگاه بوشهر اظهار داشت که قوانین بین‌المللی مانع از حمله به این محل می‌شود و در مورد سایر مراکز نیز، با تاکید بر اقدامات دفاعی سازمان تحت نظر خود، افزوده است: «اگر آمریکایی‌ها و اسراییلی‌ها می‌توانستند به این تاسیسات حمله کنند و به آن ضربه بزنند، قطعن تا کنون این کار را انجام داده بودند.»

غلامرضا جلالی به اقدامات سازمان پدافند غیرعامل در مقابله با «ویروس جاسوسی رایانه‌ای» هم اشاره کرده و گفته است که این سازمان توانسته است «آنتی ویروس» لازم برای مقابله با این ویروسها را بسازد.

……………………………………………

فعالان حقوق بشری سوری:

«افزایش کشته‌شدگان سوریه در درگیری پس از انتخابات»

خبر / رادیو کوچه

فعالان حقوق بشری در سوریه روز چهارشنبه، 14 دسامبر، از افزایش تعداد کشته‌شدگان در مناطق مختلف سوریه از روز گذشته تاکنون به 47 تن خبر داد‌ه‌اند. بیش‌تر کشته‌شدگان ساکنان شهر ادلب در شمال این کشور بودند.

هم‌چنین درگیری‌هایی بین تعدادی از سربازان جدا شده از ارتش و نیروهای دولتی روی داده است.

شهر درعا در جنوب و منطقه حرستا و دوما در اطراف دمشق نیز شاهد تجمع‌های اعتراضی و درگیری بین مخالفان و نیروهای حکومت بشار اسد، رییس جمهوری این کشور بود.

مخالفان اعلام کرده‌اند در شهر ادلب 22 نفر‌، در حما‌ 6 تن‌، در درعا 3 نفر و هم‌چنین در حمص 3 نفر کشته شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه نیز ادامه درگیری‌ها تا صبح روز چهارشنبه، را نیز تایید کرده است.

این در حالی است که در دو روزه گذشته انتخابات شور‌اها نیز برگزار شده و در خصوص استقبال از این انتخابات خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده است.

……………………………………………

با رای دادگاه انقلاب صادر شد،

«حبس و شلاق محکومیت یک فعال دانش‌جویی مشهد»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسانه‌های مخالف دولت جمهوری اسلامی، محمد غفاریان، دانش‌جوی رشته مهندسی برق دانش‌گاه فردوسی مشهد، با صدور حکمی از سوی دادگاه انقلاب، به سه سال و نیم حبس تعزیری و هفتاد ضربه شلاق محکوم شده است.

به گزارش دانشجونیوز، دادگاه بدوی در دهم مرداد سال جاری تشکیل و حکم این دانش‌جو در دوازده شهریور ابلاغ شد. آقای غفاریان برای اتهام اقدام علیه امنیت ملی به دو سال حبس، برای اخلال در نظم عمومی شش ماه حبس، برای توهین به رهبری به یک سال حبس و ۳۵ ضربه شلاق و برای توهین به رییس جمهوری به ۳۵ ضربه شلاق محکوم شد.

محمد غفاریان در پی اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد مردود و از ادامه‌ی تحصیل محروم شد.

وی بعد از ظهر روز یکم اسفند ماه در مشهد دستگیر و پس از گذراندن دو روز در پلیس امنیت اخلاقی ناجا به بازداشت‌گاه اداره‌ی اطلاعات مشهد منتقل شد و تا تاریخ ۲۶ اسفند ماه در آن جا بازداشت بود.

……………………………………………

نخست‌وزیر عراق:

«ملت سوریه به دنبال آزادی و دموکراسی است»

گزارش خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق، جهت دیدار با رییس جمهوری آمریکا، باراک اوباما به ایالات متحده سفر کرد و به بررسی وضعیت خروج نظامیان آمریکایی از عراق و هم‌چنین اوضاع سوریه پرداختند.

سفر اخیر‌ نوری مالکی، به آمریکا‌ یک نکته کلیدی داشت و آن بحث سوریه بود که عراق در حال حاضر یکی از نقش‌آفرینان اصلی آن شده است. در کنار ترکیه که رهبری مخالفان نظام اسد را رهبری می‌کند، عراق رهبری کشورهای حامی نظام اسد در اتحادیه عرب را بر عهده دارد.

این در حالی است که عراق طرح حل بحران ارایه داده است و تلاش می‌کند ضمن جلب توجه جامعه جهانی سوریه را نیز هم‌راه کند.

به گزارش روزنامه النهار، چاپ لبنان، اوباما در کنفرانس مطبوعاتی‌اش با نوری مالکی اذعان کرد که «اختلافی تاکتیکی» با عراق دارد و از این که سوریه در وضعیت انسانی و امنیتی نامناسبی به سر می‌برد به هیچ وجه خشنود نیست.

وی درباره اختلافاتش با مالکی بر سر موضوع سوریه گفت: «کشتار سوری‌ها و محروم ساختن آن‌ها از حقوقشان مشکلی است که در سوریه وجود دارد و ما بر سر این موضوع با یک‌دیگر اختلاف نداریم. اختلاف ما در نوع برخورد با رفتاری است که نظام سوریه با مردمش می‌کند. من معتقدم که اسد، رییس جمهوری سوریه فرصت را برای اصلاح از دست داده است و راه قلع و قمع را انتخاب کرده است و تلاش می‌کند که از تاکتیک‌های سرکوب مردمش را قلع و قمع کند. این مسئله باعث شده است تا ما عمیقن از رفتارهای او ناخرسند شویم و به این باور برسیم که او مشروعیتش را از دست داده است. در حالی که آقای مالکی چنین دیدگاهی ندارد و معتقد است که باید هم‌چنان به بشار اسد وقت داد تا اصلاحاتش را پیش ببرد.»

در پاسخ به اظهارات اوباما، نوری مالکی نیز گفت: «اوضاع در سوریه بسیار سخت است. ما خواسته‌های مشروع ملت سوریه را تایید می‌کنیم و با آن‌ها هم‌صدا هستیم، ملت سوریه به دنبال آزادی و دموکراسی است.»

وی سپس تاکید کرد، عراق با طرح اتحادیه عرب موافقت کرد اما عراق با سپری کردن دوران محاصره اقتصادی در زمان صدام حسین در وضعیت اقتصادی نامناسبی به سر می‌برد و برای همین است که با تحریم سوریه مخالف است.

نخست‌وزیر عراق سپس با اشاره به اسد تصریح کرد، به هیچ وجه نمی‌توانیم از رییس جمهوری کشوری بخواهیم که کناره‌گیری کند. کما این که معتقدیم اتحادیه عرب در اعمال تحریم‌ علیه سوریه شتاب‌زده و با عجله عمل کرد.

……………………………………………

به اتهام اخلال در نظم عمومی،

«برگزاری دادگاه بازداشت‌شد‌گان اعتراضات دریاچه ارومیه»

خبر / رادیو کوچه

بر اساس گزارش رسیده به رادیو کوچه، روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، دادگاه جمعی از بازداشت‌شدگان اعتراضات به خشک شدن دریاچه اورمیه در شعبه 104 عمومی تبریز به ریاست قاضی کیانوش شکوه‌تازه برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، وکالت این افراد را که تعدادشان 128 نفر گزارش شده برعهده یوسف مولایی و موسی برزین خلیفه‌لو بوده است. هم‌چنین اتهام وارده به این افراد اخلال در نظم عمومی عنوان شده است.

لازم به اشاره است افراد محاکمه شده در جریان تجمعات اعتراضی مربوط به خشک شدن دریاچه اورمیه در تبریز و چند بازی یک تیم باش‌گاهی در این شهر بازداشت شده که با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

……………………………………………

در پی افزایش تحریم‌ها

«اضافه شدن نوکیا به تحریم‌کنندگان ایران»

خبر / رادیو کوچه

شرکت «نوکیا زیمنس» روز چهارشنبه، 14 دسامبر، اعلام کرد با توجه به فشار تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی روند کاهش تدریجی روابط تجاری با ایران را آغاز خواهد کرد.

به گزارش رویترز، این شرکت دومین شرکت تولید کننده تجهیزات تلفن هم‌راه در جهان است که به هم‌راه «اریکسون »سوئدی و «هووآیی» ژاپن در بخش اپراتور‌‌های تلفن همراه ایران فعالیت می‌کنند.

در نامه‌ای که از سوی «نوکیا»برای کارمندان این شرکت در ایران ارسال شده آمده است: « تهدید تحریم بانک‌های بین‌المللی و موسسه‌های مالی که با ایران همکاری می‌کنند، موجب شده که این شرکت در سال اخیر میزان کمی پول از ایران خارج کند.»

این در حالی است که نوکیا زیمنس که به دلیل ادامه روابط تجاری با ایران در غرب مورد انتقاد قرار دارد، سال گذشته اعلام کرده بود که قصد دارد تنها به تجارت با مشتریان کنونی ادامه دهد. اما در نامه اخیر این نکته خاطرنشان شده که با توجه به فشار تحریم‌ها، اخذ مجوز‌های صادرات به ایران دشوار شده و از سوی دیگر دریافت وجه صورت‌حساب‌ها از ایران نیز با موانع متعددی روبه‌رو است. بنابراین ادامه تجارت به این روش نیز تقریبن غیرممکن شده است.

گفتنی است پیش از این شرکت‌های «هووآیی» و «اریکسون» نیز اعلام کرده بودند که قرارداد‌های جدید با جمهوری اسلامی منعقد نخواهند کرد و در صدد کاهش روابط خود با ایران هستند.

علاوه بر فشار تحریم‌ها، انتقاد جامعه بین‌المللی از شرکت‌هایی که نجهیزات ردیابی موبایل در اختیار ایران می‌گذارند نیز در تصمیم آن‌ها برای کاهش یا قطع روابط با جمهوری اسلامی موثر بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,