Saturday, 18 July 2015
15 August 2020
علی مطهری:

«اگر نظام عامل مرگ هاله سحابی است، عذرخواهی کند»

2011 December 15

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی در مورد سوال از وزیر اطلاعات این کشور در مورد مرگ هاله سحابی از فعالان حقوق مدنی در ایران در مجلس و پاسخ‌های او نکاتی تازه را مطرح کرده است.

آقای مطهری روز گذشته در مراسم گرامی‌داشت روز دانش‌جو در دانشکده فنی دانش‌گاه تهران گفت: «از وزیر اطلاعات در‌باره مرگ هاله سحابی سوال کردیم تا به کمیسیون بیاید و توضیحاتی را ارایه بدهد؛ قرار شد که سی‌دی (حاوی فیلم مربوط به وقایع تشییع جنازه عزت‌اله سحابی) را به ما بدهند تا آن را مشاهده کنیم و اگر قانع نشدیم، وزیر به صحن علنی بیاید و توضیح بدهد.»

هاله سحابی، فرزند عزت‌اله سحابی، فعال ملی مذهبی، خرداد ماه امسال در مراسم تشییع پیکر پدرش در لواسان، جان‌باخت.

به گفته شاهدان عینی وی بر اثر ضربه یکی از افراد موسوم به لباس شخصی جان‌باخته است، اما مقامات رسمی مرگ او را «طبیعی» و بر اثر سابقه بیماری قلبی، گرمای هوا و شوک ناشی از مرگ پدرش توصیف کردند.

آقای مطهری اظهار داشت که وزارت اطلاعات در پاسخ به سوال او اعلام کرده است که آن‌ها «نمی‌خواستند که او از دنیا برود و آن‌چه اتفاق افتاده، بی‌توجهی مامور بوده است.»

آقای مطهری در این مورد گفت: «اگر مامور خطایی انجام داده، باید برای مردم توضیح داده شود و از مردم عذرخواهی شود.»

او از تلاش عده‌ای برای ایجاد «قداست بی‌جا برای نظام» انتقاد کرد و گفت که اعتراف به اشتباهات به حکومت آسیبی نمی‌زند.

هاله سحابی به اتهام شرکت در اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دستگیر و زندانی شده بود.

او پس از مرگ پدرش، عزت‌اله سحابی از چهره‌های ملی-مذهبی برای شرکت در مراسم تدفین او از زندان به مرخصی آمد، اما در جریان حمله به این مراسم آسیب دید و جان‌باخت.

لازم به یادآوری است چند روز پس از جان‌باختن او، هدی صابر، فعال ملی-مذهبی که به اتهامی مشابه در زندان به سر می‌برد در اثر اعتصاب غذا در اعتراض به نحوه مرگ خانم سحابی، جان خود را از دست داد.

مخالفان دولت جمهوری اسلامی مقامات زندان را به سهل‌انگاری در مراقبت از آقای صابر متهم کردند.

هم‌چنین آقای مطهری در سخنان روز گذشته خود در دانش‌گاه تهران از نحوه برخورد حکومت با اعتراضات پس از انتخابات دو سال پیش ایران و زندانی کردن معترضان انتقاد کرد.

او گفت که به نوع برخوردی که در جریان وقایع پس از انتخابات با معترضان شد معترض بوده است و عقیده دارد که آن همه «سخت‌گیری» لازم نبوده است.

آقای مطهری با انتقاد از زندانی کردن افراد به دلیل اعتقاداتشان افزود: «به غیر از کسانی که در حوادث سال ۱۳۸۸ دست به تخریب و ایجاد حریق زدند، کسی نباید زندانی باشد.»

 بیشتر بخوانید:

«بررسی علت مرگ هاله سحابی در مجلس شورای اسلامی»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. مدعي العموم
    1

    یعنی خامنه ای قاتل خواهد گفت:از کشتن هاله معذرت میخوام،از این به بعد دیگه کسی را نمیکشم؟