Saturday, 18 July 2015
26 November 2021
خانواده روحانی منتقد دولت جمهوری اسلامی:

«رهبر ایران مسوول وضعیت کاظمینی بروجردی‌ است»

2011 December 15

بابک اجلالی / رادیو کوچه

سید‌حسین کاظمینی بروجردی، روحانی منتقد دولت جمهوری اسلامی است، که در بند 350 زندان اوین در حال گذراندن ششمین سال از دوران محکومیت 11 ساله خود می‌باشد. در خصوص آخرین وضعیت وی با رویا عراقی معاون آقای بروجردی مصاحبه‌ای صورت گرفته است.

متن این مصاحبه در پی آمده است:

لطفن از آخرین وضعیت زندانی بیمارآقای کاظمینی بروجردی اگراطلاعی دارید بفرمایید؟

وضعیت آقای بروجردی بسیار بحرانی است و در حال حاضر از بیماری‌های بسیارجدی رنج می‌برند. ایشان در طول دورانی که در زندان هستند بر اثر شکنجه به بیماری‌های بسیاری مبتلا شده‌اند از جمله بیماری‌های قلبی، ریوی ،کلیوی، پارکینسون و از دست دادن90 درصد بینایی یکی از چشم‌هایش. همان طور که در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر هم آمده، به‌دنبال عدم درمان بیماری قلبی آیت‌اله بروجردی، ایشان دچار تجمع آب در ریه نیز شده است. هم‌چنین در پی دفع سنگ، کلیه ایشان در وضعیت بدتری قرار گرفته است.

آخرین تماسی که با وی داشتید کی و چگونه بود و در این تماس وضعیت ایشان را چگونه ارزیابی کردید؟

آخرین خبری که از ایشان دردست است، اقدام غیرانسانی ماموران امنیتی برای ترور ایشان توسط یکی از زندانیان اعدامی بوده است که خوش‌بختانه با هم‌کاری سایر زندانیان ناکام ماند؛ ولی یکی از قاتلین خطرناک برای به قتل رساندن آقای بروجردی هم سلولی ایشان شده است و این نگرانی ما رانسبت به وضعیت ایشان چند برابر نموده است. هم‌چنین بعد از صدور بیانیه‌های بسیار و ابراز نگرانی از سلامتی این زندانی عقیدتی‌، ایشان را تحت تدابیر شدید امنیتی و با دست‌بند و پابند به بیمارستان مدرس منتقل کردند ولی باز هم اجازه ندادند که اقدامات درمانی لازم در بیمارستان برای نجات جان آقای بروجردی صورت گیرد و تنها یک سی‌تی‌اسکن از کلیه ایشان کردند و ایشان را به زندان بازگرداندند.

آیا خانواده آقای بروجردی طی روزهای اخیر اقدام قانونی را در جهت رسیدگی به وضعیت ایشان انجام داده‌اند؟

خانواده ایشان بارها به دادگاه ویژه روحانیت مراجعه نموده و خواستار پاسخ‌گویی مسوولین نسبت به اتفاق اخیر و رسیدگی به وضعیت ایشان گردیده‌اند. هم‌چنین خواستار انتقال ایشان به بیمارستانی مجهز جهت مداوا هستند ولی متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ روشنی دریافت نشده است‌. آن‌ها حتا از رساندن دارو به یک زندانی بیمار ممانعت به‌عمل می‌آورند که کاری کاملن غیر‌انسانی و خلاف عرف قانونی به‌حساب می‌آید. خانواده ایشان هم‌چنان طی گزارشی که در رسانه‌ها نیز منتشر شد، رهبر ایران و مقامات قضایی را مسوول مستقیم این فجایع می‌دانند. ایشان درحال گذراندن ششمین سال از دوران محکومیت 11 ساله خود می‌باشد؛ حکمی که اتهامات آن هرگز منتشر نشد. وی در این سال‌ها از داشتن وکیل و پزشک مستقل محروم بوده است و با وجود وضعیت بسیار وخیم جسمی، حتا یک ساعت مرخصی درمانی نداشته است.

پاسخ مقامات قضایی به درخواست شما در رابطه با وضعیت آقای بروجردی چه بوده و پی‌گیری شما به کجا رسیده است؟

همان‌طور که قبلن اشاره کردم، مقامات قضایی از هرگونه پاسخ‌گویی امتناع ورزیده‌اند و پی‌گیری‌ها تا‌کنون به جایی نرسیده است.

 چه درخواستی از مقامات قضایی و مسوولین در رابطه با پرونده و وضعیت ایشان دارید؟

آقای بروجردی باید هر چه زودتر به بیمارستان مجهز در خارج از زندان برای مداوا انتقال داده شوند و در برابر افکار عمومی توضیح روشنی در مورد ادامه بازداشت ایشان ارایه شود.

در پایان اگرحرفی یا نکته‌ای دارید که نیاز به اطلاع‌رسانی دارد بفرمایید؟

در گزارشی که اخیرن تحت عنوان «موارد نقض حقوق بشر در برخورد حکومت ولایت فقیه با دستگیرشدگان و زندانیان، به درخواست آقای کاظمینی بروجردی و بر اساس گزارش‌های ارسالی و مشاهدات مستقیم ایشان از درون زندان های مختلف ایران گردآوری و منتشر شده است»، این حکومت ناقض حقوق بشر است . طبق فراخوانی که آقای بروجردی چندی قبل به جامعه جهانی و تمامی وکلای بین‌المللی مدافع حقوق بشر داده‌اند، از ایشان خواسته‌اند که گزارش محرومیت از حقوق قانونی و شکنجه‌های وارده بر زندانیان را که درخفقان و بایکوت خبری محصور شده را به اطلاع رسانه‌های آزاد جهان برسانند و از طریق نهادهای عالی قضایی و مجامع بین‌المللی به وی‍ژه سازمان ملل متحد، شکواییه‌های زندانیان را به‌طور رسمی پیگیری نمایند. آقای بروجردی معتقد به جدایی دین از حکومت هستند و خواستار آزادی بیان، اندیشه و قلم، رفع هرگونه تبعیض جنسیتی و نژادی و صلح بین ادیان می‌باشند. آقای بروجردی که خواستار توقف فوری اجرای احکام فقهی خشن و غیر‌انسانی هم‌چون اعدام، سنگ‌سار و قطع اعضا هستند، طی نامه‌ای به خانم هیلاری کلینتون خاطرنشان کردند، برگزاری یک رفراندوم آزاد تحت نظارت سازمان‌های بین‌المللی برای تعیین نوع حکومت، یک ضرورت انکار‌ناپذیر است. آقای بروجردی هم‌چنین طی نامه‌ای از زندان خطاب به شرکت‌کنندگان در کنفرانس برلین، هشداری جدی در مورد وضعیت بحرانی ایران دادند و خواستار اتحاد همگان برای نجات مردم نجیب ایران شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,