Saturday, 18 July 2015
16 June 2021
اداره مهاجرت استرالیا:

«در شش ماه آینده احتمال حوادث زیاد است»

2011 December 15

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

اداره مهاجرت استرالیا در جریان این هفته به دولت آن کشور هشدار داده است که آن‌ها پیش‌بینی می‌کنند دست‌کم 3600 پناه‌جو توسط قایق در جریان شش ماه آینده به استرالیا خواهند رسید.

به باور اداره مهاجرت استرالیا هیچ سیاست پردازش به پرونده‌های پناه‌جویان در خارج از مرز‌های استرالیا وجود ندارد تا جلو آمدن آن‌ها را بگیرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با این همه  انتظار می‌رود خرابی آب و هوا و وضعیت خطرناک اقیانوس که با فصل مون سون هم‌راه است، باعث کاهش در تعداد قایق‌های که به استرالیا می‌رسد، گردد.

مون سون موسمی توفان‌های بزرگ استوایی با باد و باران می‌باشد که آب‌های شمال استرالیا را برای قایق‌های کوچک چوبی که پناه‌جویان به‌خاطر رسیدن به استرالیا از آن استفاده می‌کنند، ناامن می‌سازد.

سال گذشته در چنین روزی 15 دسامبر سال 2010 قایق چوبی معروف به (SIEV-221) حامل 90 تن از پناه‌جویان در سواحل جزیره کرسمس استرالیا غرق گردید. گفته می‌شود این قایق پس از آن دچار سانحه شد که موتورش از کار افتیده و توسط موج‌های عظیم اقیانوس در میان صخره‌های نا هموار سواحل جزیره پرتاب شد.

در این حادثه 50 تن از پناه‌جویان جان باختند، تعدادی هم نا‌پدید و تنها 35 تن نجات یافتند. بیش‌تر پناه‌جویان در این قایق از کشور‌های ایران و عراق بودند.

سید‌حسین حسینی شهروند ایرانی یک تن از 39 پناه‌جوی می‌باشد که از این حادثه جان به سلامت برده است و در حال حاضر در استرالیا به عنوان پناهنده زند‌گی می‌کند.

وی از به یاد آوردن خاطراتش عذاب می‌کشد زیرا پسرش سام، خانمش مریم و یک تن از اعضای فامیلش از جمع 50 پناه‌جویی می‌باشد که درآن روز غرق شدند.

حسین می‌گوید: «چیزهای که من در جریان فاجعه دیدم خاطرات خانم‌ام و بچه‌ام می‌باشد، هیچ وقت نمی‌توانم از ذهنم بیرون کنم.»

جسد سام به دست آمد ولی جسد مریم هرگز یافت نشد و این موضوع سبب بحران روانی در حسین شده است.

وی اضافه نمود: «من با کابوس خودم زند‌گی می‌کنم.»

زند‌گی جدید حسین تبدیل به زند‌گی کردن در جهنم شده است، وی قادر به کار کردن، حتا ظاهر شدن در جامعه نمی‌باشد و تنها در آپارتمانش زند‌گی می‌کند.

وی ماه گذشته متاسفانه تلاش کرد خودکشی کند، اما جان سالمت برد و در حال حاضر در یک بیمارستان امراض روانی با خاطرات سفرش در آن قایق مبارزه می‌کند.

حسین در پیامی به دیگر شهروندانش که می‌خواهند به گونه‌ی غیر‌قانونی مهاجرت کند گفت: «لطفن چنین خطر را متقبل نشوید، این واقعن ارزش آن‌را ندارد که فکر می‌کنید، شما تقریبن از دست دادن هرچیز را در زند‌گی تان قبول می‌توانید بکنید اما نه از دست دادن فامیل‌تان را، قطعن صد در صد.»

این در حالی‌ست که  در حال حاضر صدها تن از پناه‌جویان در اندونزی منتظر هستند تا فرصت به دست بیارند و به استرالیا بروند.

براندن او کارنر وزیر خارجه استرالیا گفته است: «این موضوع تا حد زیادی باعث نگرانی من است که افراد توسط قاچاق‌چیان ترغیب و تشویق می‌شوند تا توسط این قایق‌ها به استرالیا بیایند، به ویژه در موسم مون سون که زمینه‌ی برای فاجعه است.»

بیشتر بخوانید:

 «ورود 920 پناهجو در ماه نوامبر به استرالیا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd970489 more info