Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
در پی غرق شدن یک قایق؛

«پلیس اندونزی در جست‌وجوی غرق‌شدگان است»

2011 December 18

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

اندونزی به تلاش برای پیدا کردن 200 تن از پناه‌جویان که در حادثه غرق شدن کشتی حامل‌شان‌ اثر هوای بد اقیانوس، ناپدید هستند ادامه می‌دهد.

گفته می‌شود این قایق حامل 250 پناه‌جو از کشور‌های ایران، افغانستان، عراق و ترکیه بود که قصد داشتند به استرالیا پناهنده شوند.

برین گتیر یک عضو تیم نجات به آژانس خبری انتارا در اندونزی گفته است‌: «این قایق شام روز شنبه غرق شده است و تیم نجات و تحقیقات ملی در حال حاضر در اقیانوس به جست‌وجوی شان آغاز کرده است.»

30‌ تن از پناه‌جویان مرد، یک زن و دو کودک نجات داده شده‌اند، اما هوای بد اقیانوس و موج‌های عظیم به بلندی 5 متر سبب بروز مشکلات در عملیات نجات شده است.

گیتر گفته است امید چندانی برای نجات پناه‌جویان ناپدید شده نیست و این مشکلی است که ما به خاطر جست‌وجو در داخل آب برویم زیرا آب و هوای نهایت بد توانایی را از ما می‌گیرد تا افراد را در اقیانوس جست‌وجو کنیم.»

پلیس اندونزی دلیل غرق شدن این قایق را شمار بیش از حد سرنشینان آن خوانده و به آژانس خبری انتارا گفته است، قایق یاد شده بیش‌تر از دو برابر ظرفیتش پناه‌جویان را حمل می‌کرده است.

کشور اندونزی دارای 18000 جزیره بوده و هم‌چنان صدها هزار مایل سواحل بدون عملیات گشت‌زنی که زمینه عبور قاچاق‌چیان را فراهم کرده است.

نجات یافته‌گان گفته‌اند آن‌ها و پناه‌جویان دیگر از ایران و افغانستان آمده‌اند و هر نفر مبلغ 2500 دالر آمریکایی تا 5000 به قاچاق‌چیان داده بودند تا آن‌ها را توسط قایق به‌خاطر جست‌وجوی یک زنده‌گی جدید به استرالیا برساند.

پیش از این دولت استرالیا به پناه‌جویان و پناهنده‌گان هشدار داده بود توسط قایق به آن کشور نیایند زیرا خطرناک می‌باشد.

ماه گذشته یک کشتی حامل 70 پناه‌جو از کشور‌های ایران، افغانستان و پاکستان در سواحل اندونزی غرق گردید که دست‌کم هشت تن جان باختند.

بیشتر بخوانید:

«ورود 920 پناهجو در ماه نوامبر به استرالیا»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,