Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
گزارش روز- ناتو می‌گوید:

«برای تدارک اکمالات به مسیر آسیای میانه تمرکز می‌کنند»

2011 December 20

آرین/ دفتر کابل/ رادیو کوچه

najib@koochemail.com

ناتو می‌گوید پس از مسدود شدن راه اکمالاتی‌اش از مسیر خاک پاکستان، مواد مورد ضرورت‌اش را از طریق آسیا میانه به افغانستان وارد می‌کنند.

پاکستان از حدود یک ماه به این سو و در پی کشته شدن شماری از سربازانش در حمله هوایی ناتو، به کاروان‌های ناتو اجازه عبور از خاکش را نمی‌‌دهد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این موضوع سبب نگرانی برخی از مقامات ناتو شده و اخیرن نماینده آمریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است که این موضوع روی استراتیژی آنان در منطقه تاثیر منفی گذاشته است.

دومینک میدلی سخن‌گوی نماینده ملکی ناتو در افغانستان گفته است 50 درصد اکمالات نیروهای آنان در افغانستان از راه پاکستان و 50 درصد دیگر آن از مسیر آسیای میانه و به خصوص ازبکستان وارد افغانستان می‌گیرد.

سخن‌گوی ناتو افزود از ده سال به این سو نیروهای ناتو در افغانستان از راه‌های پاکستان، ازبکستان و هوایی اکمال می‌گردید که بیش‌تر این اکمالات از راه پاکستان صورت می‌گرفت.

وی افزود حالا تمرکز بیش‌تر به مسیر شمال افغانستان خواهد شد.

آقای میدلی گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک به سطح عالی جریان دارد تا پاکستان به کاروان‌های ناتو اجازه عبور از خاکش را بدهد. اخیرن جان آلن فرمان‌ده عمومی آیساف با رییس ستاد ارتش پاکستان نیز در این مورد گفت‌و‌گو کرده است.»

با این حال سخن‌گوی نظامی آیساف در افغانستان می‌گوید پاکستان در پاسخ به درخواست تازه فرمان‌ده عمومی آیساف مبنی بر بازکردن مسیر اکمالاتی این نیروها پاسخ رد داده است.

جنرال کرستین جاکوبسن گفت: «گشایش راه اکمالاتی پاکستان به روی ناتو برای افغانستان، پاکستان و ناتو سودمند است.»

با این حال مقامات پاکستانی به تازه‌گی گفته‌اند که یک فرمان‌ده قوای افغان در هم‌کاری با استخبارات هند، به ناتو اطلاعات نادرست داده تا نیروهای پاکستانی را هدف قرار دهند.

اما دولت افغانستان و هند تا‌کنون در این مورد ابراز نظر نکرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,