Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
دایره‌ی شکسته

«با تو از رنگ لبالب گشته‌ایم»

2011 December 20

مهشب تاجیک/ رادیو کوچه

آبی، سبز، قرمز، زرد، بنفش، نارنجی و بسیاری دیگر از رنگ‌ها که از ترکیب این رنگ‌ها به‌وجود می‌آیند، تمام پیرامون ما را می‌سازند، هر طرف که چشم بچرخانیم رنگ‌ها ما را احاطه کرده‌اند، مثلن برای لحظه‌ای دنیای بی‌رنگ و تنها با خطوط را تصور کنیم؟ رنگ‌ها در اطراف ما چنان پراکنده‌اند و در تارو پود زندگی ما ریشه دوانده‌اند، که در بیش‌تر وقت‌ها متوجه آن‌ها نمی‌شویم، فقط وقتی یک صبح از خواب بلند می‌شویم و همه جا سپیدپوش شده و برف آمده به یاد می‌آوریم که چقدر سپید رنگ زیبایی است یا وقتی بعد از یک باران بهاری رنگین‌کمانی هفت رنگ درست می‌شود رنگ‌ها را درست می‌بینیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رنگ‌ها را اما ما در بسیاری از اوقات برای خود چارچوب‌مند می‌کنیم. یعنی برای هر رنگی یک تعریفی ارایه می‌دهیم و بعد با آن رنگ به صورت قالبی برخورد می‌کنیم. به طور مثال تعریفی که از رنگ‌های آبی و صورتی برای جنسیت داریم. مثلن وقتی نوزادی به دنیا می‌آید اگر پسر باشد، وسایل او را به رنگ آبی تهیه می‌کنیم و یا اگر دختر باشد به رنگ صورتی. نوزاد در اتاق خود بسته به جنسیتش با دو رنگ بیش‌تر از بقیه‌ی رنگ‌ها آشنا می‌شود و چشمش از همان ابتدا این دو رنگ را بیش‌تر می‌پذیرد و برایش رنگ غالب می‌شود. و این رنگ‌ها به عنوان یک چارچوب تعریف می‌شوند. در صورتی‌که با توجه به خواص رنگ‌ها و روان‌شناسی هر یک از رنگ‌های مذکور به‌تر است که نوزاد از همان ابتدا با رنگ‌های زیادی مواجه شود تا بتواند چشم خود را با تمام آن‌ها تطبیق داده و بدین وسیله از ذهن خود برای شناخت رنگ‌ها کمک بیش‌تری بگیرد.

این قانون‌مندی برای تعریف رنگ‌ها در موارد دیگر نیز اثر می‌گذارد و ممکن است بازتاب آن تا سال‌ها ادامه پیدا کند. برای مثال تعریف رنگ صورتی. این رنگ در طیف‌های مختلف بیش‌تر برای دخترها تعریف شده است و کودکان از همان ابتدا با این رنگ به صورت ابزاری برخورد می‌کنند. یعنی این تعریف از رنگ برای آن‌ها تبدیل به مسئله‌ای ابزاری می‌شود. حتا در سراسر جهان فروش‌گاه‌هایی موجودند که تمام دکوراسیون خود را با صورتی رنگ‌آمیزی کرده‌اند و تمام وسایل دخترانه در آن‌ها به فروش می‌رسد. به همین دلیل چندی پیش جنبشی به‌وجود آمد در اعتراض به این مسئله که این رنگ تنها برای دخترها نیست و نباید با استفاده‌ی از این رنگ از کودکان استفاده‌ی ابزاری کرده و تعاریفی را از کودکی در ذهن آن‌ها برای تفکیک‌های جنسیتی جا انداخت.

رنگ‌ها در شرایط مختلف فرهنگی، بومی و اقلیمی کارکردهای متفاوتی هم پیدا می‌کنند. به طور مثال استفاده از رنگی مانند سیاه برای ایرانیان نشانه‌ی عزادار بودن است و به احترام مردگان خود سیاه می‌پوشند در حالی که در کشوری مانند هند این رنگ به سپید تغییر پیدا می‌کند و در هر دو حالت به طور حتم برخورد با این رنگ برای افراد آن مناطق تعریفی متفاوت دارد. یا رنگ سبز یا آبی که رنگ‌های زیبایی هستند و مورد علاقه‌‌ی بسیاری از افراد ، اما زمانی که این دو رنگ که برای آرامش بیماران در بیمارستان استفاده می‌شود، در آن محیط دیده می‌شوند ترس و سردی خاصی را برای افراد به‌وجود می‌آورند. در صورتی‌که همین رنگ‌های سبز و آبی اگر در یک مراسم عروسی و به عنوان لباس عروس استفاده شوند، حسی خوشایند را به وجود خواهند آورد.

رنگ‌ها هر کدام از روان‌شناسی خاص خود نیز برخوردارند، یعنی در بسیار از مواقع از رنگ مورد علاقه‌ی یک‌نفر می‌توان به شخصیت و درونیات او نیز پی برد. رنگ‌ها هم‌چنین اگر به صورت درست و اصولی در زندگی روزمره‌ی ما مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند باعث آرامش ما در زندگی بشوند. هر کس باید راه درست تاثیرگذاری رنگ‌ها را در بخش‌های زندگی خود بیاموزد و از آن‌ها برای مدیریت کردن آشفتگی‌های خود استفاده کند. رنگ‌ها و کاربردهای‌شان هر کدام، در جای‌گاهی که استفاده می‌شود، تاثیر به سزایی در زندگی دارند. مثلن رنگ قرمز یا نارنجی در رستوران‌ها کاربرد زیادی دارند، ولی همان رنگ در مواقع خطر هم ما را آگاه می‌کنند و یا رنگ سپید که نشان نویی و تازگی است و رنگ سبز که در مراتع موجود است. اما به‌تر است رنگ‌ها را در چارچوب‌های مشخصی تعریف نکنیم. به طور مسلم هر رنگ در یک استفاده‌ی به جا و درست می‌تواند، کارکردی فراتر از تعاریف برای انسان امروز که بسیار پرمشغله است داشته باشد. می‌توان با طراحی یک لیوان ساده‌ی قهوه و استفاده‌ی درست از رنگ‌ها و تناسب آن روز سخت یک کارمند را ناخودآگاه به روزی شیرین برای او تبدیل کرد وقتی که ابزاری که ناخودآگاه با آن‌ها در ارتباط است، تاثیر درست و به جا بر او بگذارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,