Saturday, 18 July 2015
24 January 2021

«ارایه لیست کابینه وزرای حامد کرزای به مجلس»

2009 December 20

در حالی‌که تقریبن ۴ ماه از برگزاری انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری سپری می‌گردد، حامد کرزای روز شنبه (۱۹ دسامبر/ ۲۸ آذر) لیست وزرای کابینه جدید خود را به مجلس ارائه کرد.  هر چند که این لیست  کامل نیست، اما تا حدودی وضعیت وزرای دولت دوم حامد کرزای مشخص است و بسیاری از وزرای سابق ابقا شدند.
قرار بود حامد کرزی دو هفته پس از ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور اعضای کابینه را به مجلس معرفی کند، اما گفته می‌شود بخاطر فشارهای گوناگونی که از سوی محافل داخلی و خارجی بخصوص در زمینه مبارزه با فساد مالی و اداری وجود داشت، معرفی آنها به تاخیر افتاد.
بالاخره روز شنبه انورخان جیک دالیک وزیر امور پارلمانی لیست ۲۳ نفره کاندیداها را به مجلس تقدیم کرد. طبق این لیست حامد کرزای برای کابینه جدید خود از یازده وزیر کابینه دور اول ریاست جمهوری‌اش استفاده کرده است.
قسیم فهیم، معاون رئیس جمهور افغانستان در این زمینه گفت که «این وزیران با ابتکار و تخصص کار کرده‌اند». بر اساس این فهرست، عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع، حنیف اتمر، وزیر کشور، عمر زاخیل وال، وزیر دارایی، اسماعیل خان، وزیر انرژی، سرور دانش، وزیر دادگستری و خانم حُسن بانو غضنفر، وزیر امور زنان، از وزرایی هستند که در مقام خود ابقا شده‌اند.
در فهرست پیشنهادی، تنها هشت چهره‌ جدید دیده می‌شوند که برای وزارت‌خانه‌های نه چندان کلیدی معرفی شده‌اند. شماری از وزرای جدید پیش از این هم در مقام‌های بالایی در حکومت‌های گذشته افغانستان کار کرده‌اند.
در این بین می‌توان از آقای ییلاقی برای پست وزارت تجارت نام برد . وی در دولت مجاهدین در دهه هفتاد خورشیدی نیز این مقام را برعهده داشت و در حال حاضر مشاور ارشد وزیر تجارت است. آقای عبید که در حال حاضر ریاست دانشگاه پزشکی کابل را برعهده دارد، قرار است وزارت تحصیلات عالیه را برعهده گیرد.
بر اساس فهرست پیشنهادی، وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان تبدیل به دو وزارتخانه خواهد شد. این موضوع با عکس‌العمل منفی مجلس روبرو شد. مجلس افغانستان تصمیم گرفت تا زمان حل این موضوع رای‌گیری در مورد وزیران را به تعویق بیندازد.
در فهرست پیشنهادی وزرای خارجه، شهرسازی و هم‌چنین رئیس اداره امنیت ملی معرفی نشده‌اند. گفته می‌شود سرنوشت وزیر خارجه پس از کنفرانس لندن، که اوائل سال آینده میلادی برگزار خواهد شد، مشخص می‌شود. در حال حاضر رنگین دادفر اسپنتا مسئولیت وزارت خارجه افغانستان را برعهده دارد.
مجلس نمایندگان افغانستان از روز یکشنبه (۲۰ دسامبر/ ۲۹ آذر) بررسی سوابق تحصیلی و کاری کاندیداهای وزارت را آغاز و در تایید یا رد صلاحیت وزرا رای‌گیری می‌‌کند.

منبع

  • دویچه وله

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , 

۱ Comment

  1. 1

    i want to know the names and the posts of hamid karzia new cabinet.thanks