Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
جشن بزرگ یلدا

«جشن رهایی از اهریمن تاریکی‌ها»

2009 December 21

کورش زعیم

«یلدا»، پرمعناترین جشن باستانی ایران زمین، جشن پیروزی روشنایی بر تاریکی و جشن نوزایی است. از فردای یلداست که اهریمن تاریکی‌ها پس می‌نشیند. سال گذشته در این روز نوید داده بودم که یلدا برای ما ایرانیان آغاز پایان یک شب تاریک سی‌ساله خواهدبود، و این‌که عقب‌نشینی اهریمن تاریکی‌ها در میهن بلازده ما آغاز خواهدشد. امسال نوید می‌دهم که چیرگی روشنایی بر تاریکی‌ها و اندیشه‌های اهریمنی در دسترس است.

20091221-soc-yalda-zaeem-2

یلدا هدیه پایدار فرهنگ زیبای ایرانی به همه جهانیان است. یلدا روز زایش ایزد‌مهر از آناهیتای دوشیزه است که بنیان‌گذار  آیین جهانگیر مهر بود و ایران زمین و سراسر اروپا و جهان متمدن آن روز را زیر تابش خرد خود گرفت. پدر، پسر و روح القدس باور آیین مهر ایرانی بود. رنگ سرخ انرژی‌زا و شادی‌آفرین رنگ جامه روحانیان ما بود نه سیاه غم‌آور و و روان‌فرسا. آذین بستن و افروختن شمع بر روی شاخه‌های درخت سرو، بی این‌که از ریشه درآورده یا شاخه‌ای از آن بریده شود، آیین ما ایرانیان بود. ما درختان را می‌کاشتیم و نگاه می‌داشتیم و هرگز درختان کهنسال را از روی جهالت و خرافات و تنگ‌نظری یا آزمندی قطع نمی‌کردیم. ما درخت را نه برای لذت خود، بلکه برای گرامی‌داشت و سپاس‌گزاری از خداوند یکتا به شکرانه زیست‌بومی در آن زندگی می‌کنیم آذین می‌بستیم، و بر تارک آن ستاره می‌آویختیم. ایزد مهر برای ما دینی شادی‌آفرین، مردم دوست، بخشاینده و خردورز به ارمغان آورد. کودکانمان هر سال در شب یلدا در انتظار دیدن چهره سپید روحانی و جامه سرخ‌رنگ او و کوله‌باری از هدیه می‌نشستند. غم و سیاه‌پوشی در آیین مهر جایی نداشت. آیین مهر یکی دیگر از شگفتی‌های فرهنگ ایرانی است که اکنون هم در سراسر گیتی با نام‌هایی دیگر و به بهانه‌های گوناگون پیروی می‌شود.

در این بلندترین شب سی‌ساله، ما ایرانیان تا پگاه آزادی بیدار می‌نشینیم تا سپیده بامداد بر سراسر ایران زمین تابان شود و فرشته روشنایی و دانایی و راستی و خرد ایرانی بر اهریمن تاریک اندیشی و جهالت و پلیدی پیروز گردد. ما دیگر بیدار خواهیم بود. ما باید با هم باشیم و هرگز دست یکدیگر را رها نکنیم تا دیگر کشور به دشمن ندهیم و سیاه‌پوشی وسیاه اندیشی و سیاه‌کاری و دروغ را از میهن اهوایی خود بیرون رانیم و فرهنگ زیبا و مردم‌گرای ایرانی را دوباره بر سراسر ایران زمین و جهان بتابانیم.

30 آذر 1388

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,