Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
گزاشی از وضعیت حقوق بشر ایران،

«‌سرکوب مادران عزادار و آزار قربانیان نقض حقوق بشر»

2012 January 01

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر‌ و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، با صدور بیانیه مشترک عمومی اقدام به انتشار برخی موارد نقض حقوق بشر در ایران و هم‌چنین وضعیت فعالان سیاسی در این کشور کرده است.

متن این بیانیه در پی آمده است:

«تعقیب و آزار قربانیان نقض حقوق بشر و فعالان سیاسی»

مقامات جمهوری اسلامی ایران هر‌گونه اعتراض مسالمت‌آمیز از جمله اعتراض‌های خانواده‌های قربانیان و حامیان آن‌ها و نیز فعالان سیاسی میانه‌رو را بی‌امان سرکوب می‌کنند. حامیان «مادران عزادار» ‌ و فعالان سیاسی میانه رو بیش از پیش هدف این سرکوب قرار دارند.

«سرکوب مادران عزادار به خاطر مبارزه آن‌ها علیه معافیت از مجازات»

ژیلا کرمزاده مکوندی، یکی از حامیان مادران عزادار، در روز 6 دی 1390 در اداره گذرنامه تهران دستگیر و برای گذراندن حکم دو سال زندان به زندان اوین منتقل شد.

لیلا سیف‌اللهی و نادر احسنی، دو تن دیگر از حامیان مادران عزادار، نیز در خطر دستگیری خودسرانه قرار دارند زیرا حکم زندان آن‌ها نیز تایید شده است. این سه نفر به هم‌راه عده‌ای دیگر از حامیان مادران عزادار در بهمن 1388 دستگیر شدند و پیش از آزادی با وثیقه بیش از یک ماه در سلول انفرادی در بازداشت ماندند. آن‌ها در بهمن 1389 به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی » محاکمه شدند. حکم دادگاه آنها را به شرکت در «تشکیل غیرقانونی در جهت اقدام علیه امنیت کشور تحت عنوان مادران عزادار» متهم کرد و گفت آن‌ها «خود را مدافعان حقوق بشر در ایران» می‌دانند.‌

دادگاه انقلاب اسلامی ابتدا ژیلا کرمزاده مکوندی و لیلا سیف‌اللهی را به چهار سال زندان و نادر احسنی را به دو سال زندان محکوم کرد. بنا به گزارش‌هایی در اواسط آبان 1390، دادگاه تجدید نظر حکم ژیلا کرمزاده مکوندی و لیلا سیف‌اللهی را به دو سال زندان تعزیری و دو سال زندان تعلیقی تغییر داد و حکم دو سال زندان نادر احسنی را تایید کرد.

ژیلا مهدویان و دختر او مریم نجفی، دو تن از حامیان مادران عزادار، در روز 4 دی 1390 به دادگاه انقلاب اسلامی احضار شدند و حکم های پنج سال زندان به ژیلا مهدویان و 6 ماه زندان به مریم نجفی ابلاغ شد. به علاوه، مریم نجفی به 18 ماه زندان تعلیقی محکوم شد. آن‌ها 20 روز برای درخواست تجدید نظر فرصت دارند.

این دو در تاریخ 17 مهر 1389 دستگیر شدند و به ترتیب 50 روز و 13 روز در بازداشت گذراندند و سپس با وثیقه آزاد شدند. محاکمه آن‌ها در تاریخ 9 آذر 1390 انجام شد. بعضی از اتهام‌های ژیلا مهدویان عبارت بود از: «شرکت در اغتشاشات، اقدام علیه امنیت ملی، شرکت در گروه مادران عزادار، قصد خروج غیرقانونی از کشور، ارایه گزارش علیه جمهوری اسلامی در دادگاه‌های آلمان.» مریم نجفی به «‌اقدام علیه امنیت ملی و قصد خروج غیرقانونی از کشور» متهم شد. ژیلا مهدویان مادر حسام ترمسی است که پس از آزادی در پی 11 ماه بازداشت در سال 1388 و 1389 با چاقوی سمی مورد حمله قرار گرفت و گویا هنوز بیمار است.

منصوره بهکیش، یکی دیگر از حامیان مادران عزادار، در روز 4 دی 1390 به اتهام «تبلیغ علیه نظام و ایجاد اجتماع و تبانی برای بر هم زدن امنیت ملی از طریق تشکیل گروه مادران عزادار» در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد. او در دادگاه تمام اتهام‌ها را رد کرد. دادگاه هنوز حکم خود را صادر نکرده است.

او که شش عضو خانواده خود را در اعدام‌های مخفی دهه 1360 از دست داده است، در دهه‌های اخیر چندین بار دستگیر شده است. وی در تاریخ 22 خرداد 1390 در خیابان دستگیر شد و پیش از آزادی با وثیقه یک ماه در بازداشت انفرادی ماند.

«پی‌گرد فعالان سیاسی به خاطر استفاده از حق تشکل»

احزاب و گروه‌های سیاسی میانه‌رو و مسالمت‌جو و فعالان آن‌ها نیز بیش از پیش مورد حمله قرار می‌گیرند و اعضای آن‌ها در زندان به سر می‌برند.

ابراهیم یزدی، رهبر 80 ساله نهضت آزادی ایران و وزیر امور خارجه پیشین، در روز 6 دی 1390 از محکومیت خود به 8 سال زندان مطلع شد. ابراهیم یزدی پس از انتخابات ریاست جمهوری 1388 سه بار بازداشت شده و از جمله از مهر تا اسفند  1389 شش ماه را در بازداشت گذرانده است. محاکمه او به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و تاسیس و هدایت نهضت آزادی ایران» در تاریخ 11 آبان 1390 برگزار شد، ولی او دادگاه انقلاب اسلامی را مغایر با قانون اساسی دانست، صلاحیت آن را برای محاکمه رد کرد و حاضر به دفاع از خود نشد.

یکی دیگر از اعضای ارشد نهضت آزادی ایران و شهردار پیشین تهران، محمد توسلی، و دکتر علی رشیدی، اقتصاددان برجسته، عضو ارشد جبهه ملی ایران و معاون پیشین بانک مرکزی، از 12 آبان 1390 در بازداشت خودسرانه به سر می برند.

«اطلاعات پیشینه‌ای»

مادران پارک لاله (مادران عزادار ایران) زنانی هستند که فرزندانشان از اوایل دهه 1360 به بعد اعدام، کشته یا ناپدید شده اند. مادران عزادار پس از سرکوب خشن پساانتخاباتی در خرداد 1388 فعالیت خود را با گردهمایی سکوت در روزهای شنبه در پارک لاله شروع کردند. آن‌ها از جمهوری اسلامی خواهان تایید اعدام‌های گسترده پنهانی در زندان‌ها، حق اطلاع از محل دفن عزیزان خود، الغای مجازات اعدام، آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، و محاکمه علنی تمام مسوولان جنایت‌ها پس از پیدایش جمهوری اسلامی در سال 1357 هستند و به صورت فزاینده‌ای با آزار، بازداشت و دستگیری خودسرانه و زندان روبرو بوده‌‌اند.

نهضت آزادی ایران گروهی ملی‌گرا است که در سال 1340 تاسیس شد و اعضای آن در رژیم شاه سابق مورد پی‌گرد و سرکوب قرار گرفتند. رهبران آن اولین دولت پس از انقلاب را تشکیل دادند ولی بعدن استعفا کردند. بعضی از آن‌ها در رژیم کنونی نیز حکم‌های زندان را گذرانده‌اند.

جبهه ملی ایران سازمانی سکولار و ملی گرا است که در زمان شاه و بعدا در رژیم کنونی سرکوب شد. اعضای آن نیز از جمله وزرای اولین دولت پس از انقلاب بودند.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، امروز گفت: «جمهوری اسلامی ایران پیوسته آزادی گردهمایی و تشکل را نفی و ماده‌های 21 و 22 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی را نقض کرده است. سازمان‌های مستقل کارگران، دانش‌جویان، معلمان، روزنامه‌نگاران، مدافعان حقوق بشر و حتا گروه‌های سیاسی میانه‌رو ممنوع هستند و گروه‌های قربانیان مثل مادران عزادار که می‌کوشند مقامات را به خاطر جنایت‌هایشان وادار به پاسخ‌گویی کنند بیش از پیش مورد حمله و حامیان آن‌ها مورد آزار و تعقیب قرار می‌گیرند. مقامات دولتی باید فورن به ملاحظات پایانی کمیته حقوق بشر سازمان ملل عمل نمایند تا آزادی گردهمایی و تشکل را برای تمام افراد بدون تبعیض تضمین کنند و تمام کسانی را که تنها به خاطر استفاده مسالمت‌آمیز از این حق در بازداشت هستند فورن و بدون قید و شرط آزاد نمایند.»

 فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا دانلود کنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,