Saturday, 18 July 2015
26 January 2021

«تبعید و مهاجرت ایرانیان»

2009 December 21

سام شریف/ رادیو کوچه

هم زمان با 18 دسامبر روز جهانی مهاجرت دبیر کل  سازمان ملل  متحد از اعمال تبعیض علیه مهاجران در کشورهای جهان ابراز نگرانی کرد.  این در حالی است که موج جدید مهاجرت پس از انتخابات  اخیر ایران فزونی گرفته است و  به گفته تعدادی از سازمان‌های حقوق بشری موج کنونی خروج ایرانیان از این کشور پس از انقلاب 1357 بی‌سابقه بوده است .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


چندی پیش وال استریت جورنال به نقل از گزارش سازمان ملل متحد نوشته است: «پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران درخردادماه گذشته، دست کم ۴۲۰۰ نفر ازشهروندان ایرانی به کشورهای جهان پناهنده شده‌اند . در میان کسانی که طی ماه‌های گذشته پناهنده شده‌اند اقشار مختلفی از مردم به چشم می‌خورند.»
لزومن همه‌ی کسانی که از ایران خارج می شوند فعالان سیاسی نیستند به عنوان مثال در چند ماه اخیر دو ورزشکار رشته کاراته و تیم کشتی و یک کارگردان جوان سینما همگی در اروپا تقاضای پناهندگی کرده اند.اما خروج از کشور قدم گذاشتن به بهشت موعود نیست و مشکالات گوناگونی گریبان مهاجران را می‌گیرد. در هین راستا با صنم کازرونی فارغ التحصیل علوم سیاسی از دانشگاه تهران و نویسنده 2 کتاب «از توس تا دوشنبه»  و «آسیای مرکزی  آینده مبهم»  گفتگو کردیم. او که به تازگی از ایران مهاجرت کرده در مورد علل مهاجرت ومشکلات پیرامون آن گفت: «من در ایران نویسنده بودم . دلایل من با دلایل بقیه فرق دارد . من یک پاسپورت انگلیسی داشتم . من فکر می‌کردم این فرصت را دارم که بتوانم بسیار بهتر زندگی کنم . برای خروجم از ایران دلایل عمده‌ای داشتم . من باید به آرشیو روزنامه‌ها و کتابخانه‌ها مشکل داشتم . مجوز استفاده از این آرشیوها برایم صادر نمی‌شد . اینجا در خارج از کشور هم نمی‌توانم مثل ایران راحت باشم . شرایط برایم به عنوان کسی که پاسپورت انگلیسی دارم بهتر از سایر مهاجرین است . اینجا به عنوان مثال سرعت اینترنت خیلی بهتر از ایران است . برای هر فرد ارج و قرب بیشتری درنظر گرفته می‌شود . من فکر می‌کنم برای فعالیت کردن در انگلیس خیلی راحت‌تر است . من دیگر به بازگشت فکر نمی‌کنم چون انگلیس حالا دیگر تبدیل به پایگاه زندگی من شده است .

اما مهاجرت دلایل گوناگونی دارد چندی پیش ماشااله شمس الواعظین در مصاحبه با زمانه گفت:«برای مهاجرت عوامل متعدد و متنوعی دست به دست هم می‌دهند. یعنی برای قضاوت منصفانه نباید تک بعدی نگاه کنیم و نمی‌شود آنی‌ بررسی کرد. عوامل متعدد و متنوعی وجود دارد از بی‌کاری گرفته، فقدان امنیت حرفه‌ای،امنیت صنفی، ناامیدی نسبت به آینده‌ای بهتر تا وسوسه‌هایی که خارج از کشور وجود دارد و بهره‌برداری از یک فرصت استثنایی .چون بعد از انتخابات بسیاری از کشورهای اروپایی آمادگی خود را برای پذیرش مهاجران جدید ایرانی اعلام کردند. همه‌ی این‌ها کمک می‌کند به این که موج مهاجرت افزایش پیدا کند.»
واما در پایان این گزارش این سوال مطرح می شوی که آیا موج جدید مهاجرت به خارج از کشور ایران را با چالشی جدی در عرصه توسعه روبه‌رو نمی سازد؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,