Saturday, 18 July 2015
05 August 2021
گزارش اقتصادی

«بی‌ثباتی نرخ ارز و تاثیرات آن بر صادرات»

2012 January 06

سایه کوثری / رادیو کوچه

«گرانی ارز و افزایش نرخ کالاها»

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفته است که بررسی افزایش قیمت چند کالا متاثر از افزایش قیمت ارز در سازمان حمایت آغاز شده است.

محمدحسین نکویی‌مهر در پاسخ به این سوال که قبل از اجرای فاز دوم هدف‌مند کردن یارانه‌ها برخی خیزش قیمت‌ها در بازار مشاهده می‌شود، آیا تاکنون تقاضایی برای تعدیل قیمت‌ها به سازمان حمایت رسیده است یا خیر؟ گفت: «تقاضاهایی برای تعدیل قیمت‌ها به سازمان حمایت رسیده ولی این تقاضاها از جنس فاز دوم اجرای قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها نیست بلکه تقاضاهای افزایش قیمت به دلیل افزایش نرخ ارز است.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

رییس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: «بررسی‌ قیمت‌ها با توجه به اسناد و مدارک در این سازمان ادامه دارد و تا زمانی که نرخ ارز تثبت نشود مجوز افزایش قیمتی داده نمی‌شود.»

وی در واکنش به این سوال که رییس اتحادیه کشوری لوازم خانگی اعلام کرده است تا 10 روز آینده قیمت جدید لوازم خانگی اعلام می‌شود گفت: «ما مطمئن نیستیم تا چند روز آینده قیمت ارز تثبیت می‌شود. نمی‌دانم آقای طحان‌پور برچه اساسی گفته‌اند قیمت‌های جدید اعلام می‌شود چرا که هنوز کارشناسان ما در حال بررسی موضوع هستند.»

نکویی مهر در پاسخ به این سوال که افزایش نرخ ارز بیش از دو ماه است آغاز شده و نرخ رشد آن 30 تا 40 درصد است لذا وارد‌کنندگان تقاضای افزایش قیمت دارند اظهار داشت: «ما به صورت لحظه‌ای قیمت‌ها را رصد می‌کنیم و تا زمانی که قیمت‌ها تثبیت نشود نمی‌توان مجوزی برای تعدیل قیمت‌ها داد».

«نگرانی مسوولان تجارت از بی‌ثباتی نرخ ارز»

مسوولان بخش تجارت غیرنفتی کشور طی روزهای اخیر مرتبا هشدار می‌دهند که چندگانگی نرخ ارز موجب نگرانی در صادرات کشور شده است.

چندگانگی نرخ ارز در روزهای اخیر آن‌قدر نگرانی در مورد صادرات به وجود آورده که حتا مقامات دولتی کشور هم از این موضوع گلایه کرده‌اند.

پس از صحبت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت و درخواست او مبنی بر تک نرخی شدن ارز، این بار معاون او و رییس سازمان توسعه تجارت از چندگانگی نرخ ارز انتقاد کرده است. علاوه بر این دو، معاون کمک‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران نیز هشدار داده است که این چندگانگی نرخ ارز مشکلاتی را در آینده صادرات ایران به وجود خواهد آورد.

به گفته کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی همواره نرخ ارز یکی از مولفه‌های تعیین‌کننده‌ در مباحث اقتصادی، تجاری و توسعه‌ صادرات غیرنفتی بوده است. در سال جاری علی‌رغم این‌که در کوتاه‌مدت نرخ ارز به نفع صادرات افزایش یافت، اما چند‌گانگی نرخ ارز و نوسانات آن همواره موجب نگرانی بخش صادرات کشور است، تا جایی که آینده‌ صادرات غیرنفتی را با مشکلاتی مواجه کرده و موجب نگرانی‌های روز‌افزون برای صادر‌کنندگان شده است.

وی خواسته سازمان توسعه‌ تجارت ایران از سیستم بانکی کشور را ثبات و تک‌نرخی شدن ارز عنوان کرد که به گفته او، تحقق این خواسته می‌تواند موجب افزایش صادرات غیرنفتی شود.

در همین مورد رییس سازمان توسعه تجارت ایران نیز خبر داده که تاثیر سیاست‌های ارزی بانک مرکزی بررسی و به بانک مرکزی اعلام می‌شود.

به نظر می‌رسد که قرار است به‌زودی آثار سیاست‌های اخیر بانک مرکزی در مورد نرخ ارز بر روی تولید ملی و صادرات توسط کارشناسان این سازمان بررسی و سپس به بانک مرکزی اعلام ‌شود.

چند روز قبل وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در حاشیه همایش سراسری بررسی روند اجرای مصوبات اخیر دولت در عرصه مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای چندمین بار بر تک نرخی شدن ارز تاکید کرد.

غضنفری با اشاره به جریان تک نرخی شدن ارز از بانک مرکزی خواست تا با اعمال روش‌های کنترل ارز سیاست تک نرخی را هرچه سریع‌تر اعمال کند.

این سخنان مقامات دولتی نشان می‌دهد که روند حال حاضر نرخ ارز کشور حتا به نفع صادرات کشور نیز نیست. این موضوع را پیش از این حبیب‌اله عسگراولادی، پیش‌کسوت صادرات کشور این گونه بیان کرده بود: «این نوسان نرخ دلار باعث می‌شود که پس از بازگشت به حالت عادی صادرات کشور لطمه ببیند. هم‌چنین آن بخش از صادرات کشور که مواد اولیه خود را از طریق واردات تامین می‌کنند نیز دچار مشکلاتی خواهند شد.»

«کاهش تولید نفت ایران»

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت، حدود 20 هزار بشکه از تولید نفت ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

احمد قلعه‌بانی وعده داده که در سال آینده با تامین بیش‌تر بودجه کاهش به وجود آمده در سال جاری رفع و حتا میزان تولید نفت کشور نیز افزایش یابد.

معاون وزیر نفت با اشاره به مطرح شدن بحث اصلاح ساختار شرکت ملی نفت ایران در مجلس گفته که بحث اصلاح ساختار هم اکنون در مجلس پی‌گیری می‌شود و امیدواریم نتیجه این اصلاح ساختار سرعت گرفتن پروژه‌ها و رفع موانع گذشته باشد.

قلعه بانی تصریح کرد: «بر اساس برنامه پنجم توسعه میزان تولید نفت کشور باید به 5 میلیون و 100 هزار بشکه و میزان تولید گاز به یک میلیارد و 450 میلیون مترمکعب برسد که این اهداف در صورت تامین بودجه محقق می‌شود.»

قلعه‌بانی با بیان این که فروش نفت ایران دچار هیچ مشکلی نشده است، گفت: «ارزان فروشی یا نسیه فروشی در زمینه فروش نفت نداشته و امسال و سال گذشته نفت را راحت‌تر از سال‌های گذشته فروخته‌ایم.»

وی تصریح کرد: «هم اکنون تقاضای بسیاری برای خرید نفت خام ایران مطرح است و نفت مازادی برای فروش نداریم.»

«باز هم افزایش قیمت سکه و دلار»

در جریان معاملات روز پنج‌شنبه هر دلار آمریکا در برابر 1405 تومان معامله شد.

در بازار سکه هم هر قطعه سکه تمام بهارآزادی طرح جدید 612 هزار تومان فروش رفت.

طی معاملات صبح روز پنج‌شنبه نرخ دلار تا 1398 تومان بالا رفته بود. قیمت سکه هم ظهر روز پنج‌شنبه از 603 هزارتومان گذشته بود.

گفتنی است، نرخ رسمی دلار  یک هزار و 99 تومان و قیمت سکه بانکی 559 هزار تومان است. بدین ترتیب سود دلالی هر دلار به 306 تومان و سود داد و ستد سکه به 53 هزارتومان افزایش یافته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,