Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
تصمیم تازه استرالیا:

«تعیین پاداش و مجازات برای پناه‌جویان در استرالیا»

2012 January 09

آرین / دفتر کابل / رادیو کوچه

اداره مهاجرت استرالیا و کمپین امنیتی «سیرکو» که مسوولیت مدیریت مراکز بازداشت‌گاه‌های پناه‌جویان را در سراسر استرالیا به عهده دارد، یک سیستم پاداش و مجازات را به خاطر مدیریت جمعیت رو به رشد پناه‌جویان ایجاد نموده است.

گفته می‌شود پناه‌جویان که از نظر آن‌ها درست رفتار می‌کنند به زودترین وقت در اجتماع فرستاده خواهند شد و یا هم در یک امکانات بهتر نگه‌داری می‌شوند. اما آن‌هایی که برای پرواز‌ها به بازداشت‌گاه جزیره کرسمس که از امنیت بالای برخوردار است، مشکل‌ساز می‌گردند در سلول‌های جداگانه از سایر بازداشت‌شد‌گان نگه‌داری خواهند شد.

پناه‌جویان هنگام که در بازداشت‌گاه‌ها تحت توقیف به سر می‌برند با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند که از آن جمله می‌توان از مشکلات روانی نام برد.

به نظر متخصصین حقوق بشر، مدت زمانی طولانی که پناه‌جویان برای پاسخ به پرونده‌های پناهند‌گی شان در بازداشت به سر می‌برند و هم‌چنان بی‌خبری از سرنوشت‌شان و قبولی و عدم قبولی پرونده‌های شان سبب می‌گردد تا آن‌ها در مراکز بازداشت‌گاه‌ها دست به شورش بزنند.

پناه‌جویان بازداشت شده در اردوگاه‌ها به روزنامه‌های استرالیا گفته است، تهدید فرستادن به تعمیر‌های سفید و قرمز مرکز بازداشت‌گاه جزیره کرسمس که از امنیت بالایی برخوردار می‌باشد برای کنترول بازداشت‌شد‌گان استفاده می‌شود که می‌خواهند در اعتراض به بازداشت‌شان به خود آسیب برسانند و یا هم تلاش به فرار و آسیب زدن به اموال و تاسیسات دیگر را داشته باشد.

یک تن از بازداشت‌شد‌‌گان گفته است، در تعمیر سفید چهار بخش به نام‌های A, B, C, D نام‌گذاری شده است. وی می‌گوید پناه‌جویان در بخش A اجازه دارند در ساحه محدود جلو اتاق‌های‌شان‌، دوساعت را در روز سپری کنند. بازداشت‌شد‌گان در بخش B چهار ساعت و افراد که در بخش‌‌ C هستند هشت ساعت را در روز اجازه دارند بیرون از اتاق‌های‌شان باشند. این بازداشتی گفته است در بخش‌های A و B تلویزیون وجود ندارد.

این پناه‌جو در یک ایمیل نوشته است: «به صورت عادی آن‌ها افراد را که سبب ایجاد کدام مشکل نشده باشند برای دو هفته در هر بلاک نگه‌داری می‌کنند.»

وی اضافه می‌نماید: «اما آن‌هایی که باعث ایجاد مشکل شده‌اند به بلاک A فرستاده می‌شوند و باید دوباره دوهفته را درهر بلاک سپری نمایند.»

این پناه‌جو گفته است: «کسانی که دوباره به بلاک‌های قبلی‌شان فرستاده می‌شوند، تحت یک آسیب‌پذیری جدی نگه‌داری می‌شوند، به این معنی که آن‌ها اجازه ندارند به مراکز بازداشت‌گاه در استرالیا منتقل شوند و آن‌ها اجازه ندارند در حداقل سه ماه یک روز به تفریح بروند و بعضی محدودیت‌های دیگر نیز برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.»

گفته می‌شود پاداش که برای بازداشت‌شد‌گان که برخورد‌های خوب داشته‌اند کافی نمی‌باشد.

امیر رفیعی یک بازداشتی در بازداشت‌گاه کورتین به روزنامه استرالیا می‌گوید یک روز سفر خارج از بازداشت‌گاه و سرگرمی چیزی نیست که درد‌های 91 روز بودن در بازداشت‌گاه را تخفیف دهد.

وی می‌گوید: «ما بچه نیستیم که با دادن شیرینی شاد و خوشحال می‌شوند.»

وی اضافه کرد: «وقتی شما در بازداشت و بی‌سرنوشتی به سر می‌برید، سوار شدن به بس و آب بازی در یک استخر چیزی نیست که مشکل شما را حل کند.»

آقای رفیعی گفت دولت استرالیا با ارایه پروسه ویزه موقت تا تعیین سرنوشت پناه‌جویان در ماه نوامبر امیدی زند‌گی را در بین اجتماع به پناه‌جویان داده بود.

در حال حاضر تنها 107 تن از بازداشت‌شد‌گان با به‌دست آوردن ویزه موقت اجازه یافته‌اند در خارج از بازداشت‌گاه زند‌گی کنند.

ویب سایت رسمی اداره مهاجرت استرالیا نوشته است، برای به‌دست آوردن ویزای موقت کسان در اولویت قرار دارند که آسیب‌پذیر‌تر هستند و برای مدت زمانی طولانی در بازداشت به سر برده‌اند و هم چنان به اساس این ویب سایت رفتار خوب پناه‌جویان نیز یک از عوامل برای به‌دست آوردن ویزای موقت پنداشته خواهد شد.

در حال حاضر 4409 پناه‌جو در مراکز بازداشت‌گاه‌های استرالیا تحت بازداشت قرار دارند که پناه‌جویان ایرانی با جمعیت 1265 نفری‌شان بزرگ‌ترین گروه پناه‌جویان بازداشت شده را تشکیل می‌دهند.

گفته می‌شود تعدادی زیادی از این پناه‌جویان برای مدت بیش‌تر از یک سال در بازداشت به سر می‌برند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,