Saturday, 18 July 2015
04 December 2021
گزارش روز تاجیکستان،

«برکناری وزیر جنجال‌برانگیز معارف تاجیکستان»

2012 January 12

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

عبدالجبار رحمان‌اف وزیر معارف یا آموزش و پرورش تاجیکستان از مقامش برکنار و رهبر «دانش‌گاه آموزگاری» این کشور تعیین شد. آقای «رحمان‌اف» که زاده جنوب تاجیکستان است، طول هفت سال آخر این مقام را بر عهده داشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او از جمله وزیران جنجال‌برانگیزی بود که ساکنان تاجیکستان بارها در صحبت‌های خود استعفایش را تقاضا می‌کردند. در دوران وزیری «رحمان‌اف» پوشیش اسلامی و گرفتن تلفن هم‌راه در مدرسه و مکاتب عالی تاجیکستان ممنوع گردید. دانش‌جویان نمی‌توانستند با خودروهای خود یا والدین‌شان به دانش‌گاه حاضر بشوند. علاوه بر این گرفتن کراوات حتمی بود و بدون آن دانش‌جویان نمی‌توانستند وارد درس‌خانه‌ها شوند.

کارشناسان می‌گویند اقدامات «عبدالجبار رحمان‌اف» در دوران وزیری‌اش ظاهری بود و در اصل در پیش‌رفت معارف کشور کار قابل ذکری انجام نداده است. برعکس به گفته آن‌ها در زمان وزیر معارف بودن «رحمان‌اف» فساد مالی در دانش‌گاه‌های کشور رشد کرد و به مشکل اصلی تبدیل یافت. حتا این وزارت بارها در صدر فساد‌زده‌ترین نهادهای دولتی تاجیکستان که «آژانس ضد فساد» این کشور تهیه کرده است، قرار گرفت.

خود «عبدالجبار رحمان‌اف» یک روز قبل از برکناری‌اش از مقام وزیری به خبرنگاران گفت که چهار کارمند دست‌گاه وزارت معارف تاجیکستان به دلیل دست داشتن در فساد مالی از مقام‌های‌شان برکنار شده‌اند. هم‌چنین دو استاد پرزیدنتی را نیز برای طلب مبلغ از والدین طالب علمان از کار رانده‌اند.

 هم‌اکنون مقام «عبدالجبار رحمان‌اف» را که رسانه‌ها او را «وزیر جنجال‌برانگیز» نام می‌برند، «نور‌الدین سعیداف» رهبر پیشین «دانش‌گاه ملی» تاجیکستان اشغال کرده است. او زاده ناحیه «دنغره» محل تولد رییس جمهوری تاجیکستان است که از یک استاد عادی در چند سال آخر به مقام وزیر معارف رسیده است.

صاحب‌نظران می‌گویند معارف تاجبکستان به اصلاحات کلی نیاز دارد و اگر این اصلاحات در سال‌های نزدیک صورت نگیرد پای‌دیوار آن فرو خواهد رفت. کمبود آموزگاران، معاش کم، از تحصیل دور ماندن جوانان به‌خصوص دختران، فساد گسترده از مشکلات معارف تاجیکستان برشمرده می‌شود. ولی اکثریت بعید می‌دانند که با عوض شدن وزیر این صاحب به سوی کام‌یابی قدم بردارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,