Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
دایره‌ی شکسته

«چگونه زیستن از دیروز تا امروز»

2012 January 17

مهشبتاجیک/رادیو کوچه

انسان امروزی و مدرن چنان به استفاده از الکتریسیته، اتومبیل‏ شخصی، دوربین عکاسی و فیلم‏برداری، تلفن، آرایش در خیابان‌ها و مکان‏های عمومی، آموزش‌های مدرسه‏ای، ابزارها و روش‏های ضدبارداری، موسیقی‌ پاپ، ساندویچ و غذاهای سرد و آماده، فن‌آوری‏های خانگی مانند ماشین‌لباس‏شویی، جاروبرقی، اجاق‏گاز، ماشین‌ظرف‏شویی و وسایل آشپزی، چرخ‌خیاطی، یخچال و فریزر، فن‌آوری‏های بازی و سرگرمی کودکان‏ و بزرگ‌سالان و دیگر محصولات، کالاها و روش‏های مدرن خو کرده و در آن‏ها مستغرق شده است که فراموش کرده است این سبک زندگی پدیده‏ای‏ نوظهور است وکم‏تر از نیم‏قرن از عمر آن نمی‏گذرد و دیگر این‌که ورود هر یک از فن‌آوری‏های فوق و این نوع سبک‌ زندگی، تغییرات بنیادینی در احساس، تفکر، شیوه‏ی زیست و فرهنگ انسان امروزی به‏ وجود آورده و می‏آورد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

سبک زندگی، در جای‌گاهی است که این مفهوم حتا در فرهنگ‏ و زبان و شیوه خاص زیست افرادی که نوعی از آن‌ ‌را برای خود برمی‌گزینند، تعریف و نمود دارد.  این شیوه نوعی از زندگی است که اصطلاح رایج آن سبک زندگی است. سبک زندگی اصطلاحی است که‏ از 1939 به بعد در زبان انگلیسی رواج یافته است‏ و به‏ نظر می‏رسد تا پیش از آن، جامعه و فرهنگ به خصوص غربی به طور عمومی نیازی به این مفهوم نداشته‌اند و شیوه‌ی زیستی گروه‌های مختلف تفاوت چندانی نداشته است. این اصطلاح برای توصیف و بیان‏ فرد از زندگی یا زندگی ایده‏آل که‏ به طور معمول در فعالیت‏ها، علاقه‏ها و نگرش‏هایش منعکس می‏شود به کار می‏رود. اما در تعریفی ساده و کلی‏تر می‏توان سبک زندگی را شیوه‏ی زندگی یا به نحو دقیق‏تر، الگوها و شیوه‏های زندگی‏ روزمره تعریف کرد که نه تنها شامل الگوهای‏ فردی مطلوب از زندگی، بلکه شامل تمام‏ عادات و روش‏هایی می‏شود که فرد یا اعضای‏ یک گروه به آن‏ها خو کرده‏اند یا در عمل با آن‏ها سروکار دارند. بنابراین، سبک زندگی به خانه‏ و اثاثیه محدود نمی‏شود و الگوهای روابط اجتماعی، سرگرمی، کار، مصرف و حتا لباس را در بر می‏گیرد و نگرش‏ها، ارزش‏ها و جهان‏بینی فرد و گروهی که عضو آن است را منعکس می‏کند.

هم‌گام شدن تغییرات تکنولوژیکی یا جهانی‏سازی منجر به بروز دگرگونی‏های بنیادین در رابطه با این‏که چه کسی، چه‌کاری را، کجا، کی و چگونه انجام می‌دهد، شده است و سبک زندگی‌ها را تغییر داده است. این وضعیت مستلزم‏ شرایط جدیدی است که به طور عمیق طبیعت زیستی را انسان‌ها تغییر داده و به همین نسبت مناسبات بین فردی و اجتماعی نیز دارای تعاریفی جدید شده‌اند. بنابراین به‏طور کلی ماهیت زندگی امروزی مغایر با زندگی است که شاید تا صد سال پیش بشر داشته است.  به طور مثال،کاری که از قبل به‌گونه‌ای جغرافیایی به محل خاصی‏ مرتبط بود، به‏طور بی‏سابقه‏ای از این تقید مکانی آزاد شده است و با تکنولوژی در هر کجای جهان امکان‌پذیر است. از سوی دیگر مهاجرت‏های گسترده مردم در جست‏وجوی کار و شکل تازه‏ای از زندگی باعث جابه‌جایی بی‌سابقه‌ی فرهنگ‌ها شده است که همین رویه باعث ترکیبی شدن شیوه‌های زندگی امروزه‌ی بشر شده است و دیگر نمی‌توان با این سهم از ترکیب و تاثیر فرهنگ‌ها و بودن تکنولوژی یک شیوه‌ی زیست را برای منطقه‌ی خاصی از دنیا تعریف کرد، هر چند که ممکن است اولین پدید آورنده‌ی چنین روندی یک مکان یا فرهنگ خاص بوده باشد. این رفتار به سرعت فراگیر می‌شود و با کمی بومی شده تعاریفی واحد با شکل‌های گوناگونی از آن زیست ارایه می‌شود.

تجربه‏های زندگی‌های جدید در گسستگی هویت‏های افراد نیز گاهی منعکس می‌شود‏. گرچه بسیاری از زندگی‌های امروزی، ترکیبی از اجزای مستقر ثابت و سیال است، اما به‏طور فزاینده‏ای‏ فرار و غیر‌قابل پیش‌بینی هستند. از سوی دیگر تجزیه واحدهای قدیمی زمان‌ها و مکان‌ها با طراحی‌های‏ مجدد با فرآیندهای نو توام شده است که شامل‏ برخی تغییرات مکانی به هدف پاسخ‌گویی به وظایف خاص موجود در اکثر شیوه‌های زندگی مردم هم می‏شود. برای مثال در زندگی امروز شغلی‏ که از قبل از این برای حضور هم‌زمان در جلسه نیاز به حضور تمامی افراد داشت به تمامی رایانه محور می‌شود که‏ جابه‏جایی مکانی را بسیار آسان می‏سازد. امروزه شیوه‌ی زندگی باعث تجربه کردن‌های زیادی نیز شده است. با توجه به همان فرهنگ ترکیبی گفته شده این نوع تجربه‌ها برای افراد بسیار بوجود می‌آید. تجربه‏کردن امروز پدیده‏‌ای واحد است که از قبل شاید کم‌تر وجود داشت. اما با تمام تعاریف فرهنگ‌های ترکیبی و شیو‌ه‌های زیستی نو، فرهنگ‏های محلی، ملی یا قومی به سادگی هم حذف نمی‌شوند، فرهنگ‏های ملی و محلی دست‏نخورده و ایستا نیز باقی نمی‌مانند و با شکل‏های فرهنگی تازه‏ای که از درون آن‏ها ظهور کرده‏اند و هم‌چنان ظهور خواهند کرد ترکیب شده و زندگی‌های جدیدی را برای افراد تعریف خواهند کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,