Saturday, 18 July 2015
02 August 2021

«فرصت ایران رو به پایان است»

2009 December 23

آمریکا به ایران هشدار داد مهلت تعیین شده برای ارایه پاسخ نهایی به پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی را جدی بگیرد.
به گزارش بی بی سی، در پی رد فرصت مطرح شده از طرف آمریکا و کشورهای غربی به وسیله محمود احمدی نژاد، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید در سخنانی در روز سه شنبه گفت مهلت تعیین شده در پایان دسامبر یک «مهلت واقعی»  است.
ایالات متحده و فرانسه بارها گفته‌اند در صورتی که ایران پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله اورانیوم غنی شده با خلوص پایین این کشور با سوخت هسته‌ای را تا پایان سال جاری میلادی نپذیرد، تحریم‌های بین المللی آن افزایش خواهد یافت.
به گفته آقای گیبز همه اعضای گروه 1+5 که متشکل از پنج عضو دایمی شورای امنیت و آلمان است درباره مهلت تعیین شده توافق دارند.
آقای گیبز گفت: «فکر می‌کنم جامعه بین المللی در این موضوع متحد است. این موضوعی نیست که تنها مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا باشد. این موضوع به وسیله اعضای گروه 1+5 بیان شده است».
آقای گیبز ادامه داد آمریکا به همراه جامعه بین المللی در ماه‌های گذشته منتظر بوده تا ببیند آیا ایران به تعهدات بین المللی خود عمل می کند یا خیر؟
آقای احمدی نژاد در سفر اخیر خود به شیراز با رد مهلت تعیین شده گفته است که این ایران است که به کشورهای غربی فرصت داده است.
آقای گیبز در سخنانش گفت ممکن است آقای احمدی نژاد متوجه به سر رسیدن فرصت ایران نیست ولی مهلت تعیین شده واقعی است.
آمریکا می‌گوید در صورت عدم پاسخگویی ایران به پیشنهاد ارائه شده، از ابتدای سال آینده برای افزایش تحریم های بین المللی این کشور اقدام خواهد کرد.
هنوز معلوم نیست که آیا روسیه و چین با درخواست آمریکا برای تصویب چهارمین قطعنامه تحریم ایران به وسیله شورای امنیت سازمان ملل متحد همراهی خواهند کرد یا خیر؟
ایران تاکنون با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای مبادله همه اورانیوم غنی شده با سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای راکتور تحقیقاتی تهران مخالفت کرده است ولی می‌گوید حاضر است بخشی از اورانیوم کم غلظت خود را در جزیره کیش با سوخت هسته ای معاوضه کند. این پیشنهاد ایران از سوی کشورهای غربی رد شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,