Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
دبیر کل پیمان ناتو:

«خروج نیروهای بین المللی با درنظر داشت شرایط»

2009 December 23

آنرس فو راسموسن، دبیر کل پیمان ناتو، که درحال دیدار از افغانستان است در دیدار با حامد کرزی، رئیس جمهوری این کشور گفت: «سربازان بین المللی تا زمانی در این کشور باقی خواهند ماند که نیروهای امنیتی افغانستان روی پای خود بیاستند.»
به گزارش بی بی سی، آقای راسموسن که در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور کرزی صحبت می‌کرد، افزود که ماموریت نظامی نیروهای بین المللی در افغانستان، در سال آینده وارد مرحله جدیدی خواهد شد.
او گفت: «در سال 2010 یک تحرک جدیدی آغاز خواهد شد. ماموریت آیساف با افزایش نیروهای اضافی گسترش می‌یابد و ما بر حمایت از مردم و پروژه های بازسازی تمرکز بیشتری خواهیم کرد».
دبیرکل پیمان ناتو افزود: «نیروهای بیشتر افغان را در سال آینده آموزش خواهیم داد تا به تدریج و هر زمانی که آنها آماده باشند، مسئولیت را عهده‌دار شوند. این انتقال طبق شرایط خواهد بود نه براساس جدول زمانی».
آقای راسموسن با تاکید بر اینکه جامعه جهانی «در حال افزایش نیرو» در افغانستان است، گفت که اگرچه پول زیادی صرف آموزش نیروهای افغان خواهد شد، اما به گفته او، هزینه خروج پیش از وقت از افغانستان، به مراتب بیشتر خواهد بود.
حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در این نشست خبری یک بار دیگر تاکید کرد که گفتگو با طالبان، به عنوان یکی از برنامه های اصلی تامین امنیت در افغانستان در دستور کار او قرار دارد.
او گفت که اگر طالبان «یک میلیون بار این درخواست را رد کنند، او یک میلیون بار دیگر درخواست مذاکره را مطرح خواهد کرد».
طالبان تاکنون به درخواست‌های دولت افغانستان برای مذاکره جواب منفی داده‌اند.
آقای کرزی گفت که طرح مذاکره با طالبان در برنامه کنفرانس لندن در مورد افغانستان که تا حدود یک ماه دیگر برگزار می شود، گنجانده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,