Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
ازنگاه مهدی افشارنیک

«باخت خیابانی درسرزمین خون وقیام»

2009 December 23

مهدی افشارنیک در وبلاگ خویش «پیهن» نگاهی دارد به وقایع شهر قم:

دوره هشت‌ساله اصلاحات آقایان محافظه‌کار سابق واصول‌گرای‌فعلی، از هر تریبونی که داشتند با صراحت تمام می‌گفتند اکثریت ملاک حق وحقیقت نیست. کلی هم روایت از گوشه وکنار تاریخ با قرائت خاص خودشان می‌یافتند و می‌ساختند تا اقلیت بودن خودشان را هم موجه و هم محق نشان دهند. این طرف هم اصلاح‌طلبان با تاکید بر حق اکثریت، هم روایات تاریخی دست وپا می‌کردند هم به اصول اولیه دمکراسی در دنیای امروز برای استدلال متوسل می‌شدند. حاصل این جدال این شد که اکثریت واژه‌ای منفور در بین راست‌ها شود اما در آن روزها طلحه و زبیر و غاصبین ولایت حضرت علی کسانی بودند که حایز اکثریت بودند که خون به دل علی کردند.اکثرت آن روزها مارقین و ناکثین وخوارج بودند.

20091223-weblog-afsharnik-

واژه منفور دیروزی(اکثریت) برای اصول‌گرایان، این روزها به چهره دیگری درآمده. درواقع در رقابت سیاسی به این رسیدند یا نشان می‌دهند که رسیدند واقعن اکثریت است که حق دارد، بعد از این هم که در انتخابات 84 توانستند پیروزشوند و در کسوت اکثریت درآمدند وشیرینی‌اش رابه زعم خودشان چشیدند دیگر به هیچ روی حاضر نیستند از قبای اکثریت به درآیند و به زور تبلیغ و تقلب خود را «همه» نشان می‌دهند و رقیب را «هیچ کس». جمیعت میلیونی را 5هزار نفر می‌بینند وجمع هزار نفری خود را میلیونی.

درگیری‌های این روزهای قم و (امروز هم در اصفهان ونجف آباد) پس از تشیع جنازه باشکوه آیت‌اله منتظری دوباره داغ اکثریت‌نمایی را برای این جماعت زنده کرد. ملت شهیدپرور، ملت انقلابی وخودجوش وغیره تعابیری است که کیهان وشرکا و رفقا برای اکثریت‌نمایی خود برمی‌گزینند.اما رفتار دوستانشان در قم واصفهان رفتار یک اکثریت نیست .اکثریت آرام است نیازی به خشونت وداد وبیداد ندارد. نیازی به گاز فلفل و شوکر ندارد. راحت می‌آید نظرش را می‌گوید ومی‌رود نه کتک می‌زند نه شیشه می‌شکند نه به بیت و خانه عالمی بزرگوار که تازه از دنیا رفته‌است توهین وهجومی روا می‌دارد. اکثریت نیازی ندارد که خشن باشد حق بی‌چون و چرا برای اوست. اویی که عرصه را باخته خشن است و شیشه می‌شکند وحمله می‌کند. عصبانیتی که این روزها در قم شاهدش هستیم حاصل غافل‌گیری عجیبی است که آقایان با آن روبه روشدند، درواقع برایشان قابل پیش‌بینی نبود که تشییع جنازه آیت‌اله منتظری این قدر باشکوه برگزار شود. با این‌که هم قصد کردند و دارند تا نشان دهند از جاهای دیگر به قم برای تشییع آدم آمده‌بود، اما آن‌هایی که بودند دیدند قمی‌ها بسیار حضوری چشم‌گیر داشتند وطلبه وروحانی به وفور در بین تشییع‌کنندگان آیت‌اله بود.

پس از این‌که در خیابان‌های تهران بازی به نفع سبزها رقم خورد رفقا وشرکای کیهان با دو رویکرد با این جریان مقابله روبه رو شدند. در بعد امنیتی از هرگونه شکل‌گیری تجمع سبزها به هر طریقی جلوگیری شد، دربعد تبلیغاتی هم سبزها را لژنشین‌ها و مرفهین تهرانی نشان دادند که هم از ریزش نیروهای خود جلوگیری کنند وهم بر شکاف خودساخته فقیر وغنی بیافزایند تا به ظاهر مشروعییتی کسب کنند. اما حضور مردم قم در بدرقه پیکر آیت‌اله مظلوم برایشان باخت در منطقه حیثیتی به همراه آورد. قم ناموس جمهوری اسلامی است وحالا در این شهر ومهم‌ترین خیابان آن یعنی ارم و بلوار منتظری صدای مخالفت با حاکمیت گوش خراش می‌شود.

نکته دردآور برای جویندگان اکثریت این است که تم شعارها اکثرن مذهبی بود واز محرم وحسین حسین وعاشورا مایه می‌گرفت و از حضرت حجت برای رفع ظلم مدد می‌جست. دیگر اینها بچه سوسول‌های بالاتر از میدان ونک تهران نیستند، این‌ها سبزهایی نیستند که روز قدس آب معدنی می‌خوردند وبا مانتو و روسری ولاک‌ناخن نمازجمعه می‌خواندند. تشییع‌کنندگان مجاهد آزاده‌خانم‌هایی بودند چادری و روگرفته که با حجاب سفت وسختشان فریاد می‌زدند «این ماه ماه خون است و….» البته این اتفاق را فقط کیهان ندید.

ولی جمیعت از جلوی دفتر تمام مراجع مهم قم که گذشت از جلوی دفتر تبلیغات حوزه علمیه که گذشت به حرم که راه پیدا کرد واحترام خویش به اسلام ومحرم واهل بیت را که نشان داد. برای این دیگر چه توجیهی یافت می‌شود؟ آن‌ها همه سر از پنجره به بیرون متحیر این صحنه‌ها را که دیدند حالا کیهان هرچه می‌خواهد بنویسد و بچه‌های حسینیه حجتیه هم 300 نفری به بیت منتظری و صانعی هجوم ببرند. همه فهمیدند که شما بسیار ناراحتید پریشان از این‌که رقابت خیابانی را در سرزمین خون وقیام باختید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,