Saturday, 18 July 2015
02 August 2021
درخواست کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر با افزایش تنش‌ها در آستانه عاشورا

«به خشونت علیه عزاداران خاتمه دهید»

2009 December 24

کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران حمله به پیروان و تجلیل‌کنندگان آیت‌اله حسینعلی منتظری را محکوم کرده‌است.

این کمپین در بیانیه خود آورده‌است: «روز گذشته نیروهای ضدشورش با گاز اشک آور و اسپری فلفل به پیروان آیت‌اله منتظری در اصفهان حمله کردند. درحالی‌که مقامات ایرانی هرگونه بزرگ‌داشت برای آیت‌اله منتظری را منع کرده‌اند، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از جمهوری‌اسلامی‌ایران خواست تا به حق مردم ایران در تجمع و ابرازغم و اندوه خود از مرگ آیت‌اله منتظری تجاوز نکند.

«ارون رودز»؛ سخن‌گوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در مورد حق مردم ایران گفت: «مقامات نباید حقوق مردم ایران را در عزاداری برای آیت‌اله منتظری یا هر فرد دیگری نقض کنند.» رودز درمورد وضعیت بحرانی فعلی تاکیدکرد که «این یک زنگ خطرواقعی است که در روزهای آتی و با نزدیک‌شدن به عاشورا، احتمال حمله خشونت باربه شهروندانی وجوددارد که غم و اندوه و احساسات مذهبی خود را در شعایر مذهبی عاشوا در روز ششم دی ماه ابراز خواهندکرد.»

تشییع‌کنندگان پیکر آیت‌اله منتظری در روز سی‌ام آذرماه با حمله عوامل لباس شخصی دولتی روبرو شده و مجروح شدند. مراسم بزرگداشت سوم و هفتم آیت‌اله منتظری با دخالت نیروهای بسیج لغو شدند. بیت آیت‌اله منتظری و منزل فرزند ایشان موردحمله قرار گرفته‌است.

آیت‌اله صانعی؛ از علمای پیشرو و اصلاح‌طلب و از نزدیکان آیت‌اله منتظری، اجازه ورود در صحن حضرت معصومه را برای تشییع پیکر آیت اله منتظری نیافت و خانه او محاصره شد و موردحمله قرارگرفت.

درحالی‌که مراسم بزرگداشت آیت‌اله منتظری در قم لغو شدند، پیروان ایشان اعلام کردند که در سایر شهرها مراسم بزرگداشت برگزار خواهندکرد. در روز دوم دی ماه، آیت‌اله طاهری؛ امام‌جمعه سابق اصفهان که چندسال پیش در اعتراض به وضعیت مدیریت کشوراستعفا داده‌بود، در مسجدسید اصفهان مراسم بزرگ‌داشت برگزار کردند. طبق گزارش‌های رسیده، چند دقیقه پس از آغاز مراسم، حدود 2000 نفر از نیروهای ضد شورش و لباس شخصی درهای مسجد را بستند و با گاز اشک‌آور به شرکت کنندگان در داخل مسجد حمله کردند. حجت‌الاسلام مسعود ادیب که سخنران مراسم بود به همراه 50 نفر از سایر شرکت‌کنندگان از جمله 4 خبرنگار و عکاس بازداشت شدند. منزل و بیت آیت‌اله طاهری در اصفهان نیز به محاصره نیروهای ضد شورش درآمد.

ارون رودز تاکیدکرد:«این‌که مردم امکان ابراز احساسات خود را داشته باشند نه تنها از منظر قوانین ایران و بین‌المللی یک امر ضروری است بلکه ازواجبات اصول اولیه اخلاق انسانی به شمار می‌رود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,