Saturday, 18 July 2015
13 June 2021
مقام‌های مسکو تهدید کردند:

«هرگونه قطع‌نامه علیه سوریه وتو می‌شود»

2012 February 02

خبر / رادیو کوچه

روز پنج‌شنبه، 2 فوریه، هم‌زمان با ادامه درگیری‌ها در سوریه، مقام‌های مسکو تهدید کردند که در صورت صدور هرگونه قطع‌نامه پیشنهادی از سوی غرب و اتحادیه عرب علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، آن را وتو خواهند کرد.

هرچند به گفته برخی منابع دیپلماتیک، بند مربوط به درخواست از بشار اسد برای تفویض اختیارات خود به معاون رییس جمهوری به منظور آماده کردن زمینه برگزاری انتخابات آزاد در سوریه از پیش‌نویس حذف شده زیرا روسیه تاکید داشته است که تکلیف به رییس جمهوری سوریه برای کناره‌گیری، به منزله اقدام برای تغییر حکومت در آن کشور است.

ظاهرن پیشنهاد اتحادیه عرب در مورد تفویض اختیارات رییس جمهوری به معاون او بر اساس طرحی تهیه شده که شورای هم‌کاری خلیج پارس برای حل بحران سیاسی در یمن پیشنهاد کرد و سرانجام مورد قبول رییس جمهوری آن کشور قرار گرفت و به اجرا در آمد.

به گزارش الجزیره، این در حالی است که اتحادیه عرب مقام‌های سوریه را به راه‌اندازی «ماشین مرگ» در این کشور متهم کرده و کمیته‌های محلی از کشته شدن دست‌کم 68 تن در سراسر این کشور در درگیری‌های روز گذشته خبر می‌دهند.

به گزارش این کمیته‌ها، دو زن، دو کودک و هم‌چنین 14 نظامی جداشده از ارتش که به ارتش آزاد سوریه ملحق شده بودند در میان کشته‌شدگان دیده می‌شود.

35 تن نیز در حومه شهر دمشق، پایتخت سوریه، که این‌روزها درگیری‌ها به این شهر نیز نزدیک‌تر شده کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

دیگر کشته‌شد‌گان به شهرهای درعا، ادلب و حمص مربوط بوده است.

یک دیپلماتیک آمریکایی از فشار این کشور، بریتانیا و فرانسه بر شورای امنیت خبر داد تا بتوانند قطع‌نامه‌ای که قرار است بر اساس آن بشار اسد، رییس جمهوری سوریه از قدرت کناره‌گیری کند و به خشونت‌ها پایان دهد، در این شورا به تصویب برسانند.

در همین حال سرهنگ ریاض الاسعد فرمانده ارتش آزاد سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد پنجاه درصد خاک سوریه از کنترل یشار اسد خارج شده است.

سرهنگ الاسعد با اشاره به قدرت روز افزون ارتش آزاد گفت: «ارتش آزاد نمی‌خواهد هیچ یک از مناطق سوریه را به طور کامل تحت کنترل خود در آورد، زیرا در آن صورت رژیم اسد با اسلحه سنگین آن مناطق را ویران کرده و این امر منجر به کشته شدن تعداد بیش‌تری ازمردم بی‌دفاع خواهد شد.»

بیشتر بخوانید:

«شکست ارتش سوریه از مخالفان در برخی مناطق حمص‌»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,