Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
کوچه سلامتی - سرطان پروستات

«سرطانی شایع ولی آرام»

2012 February 03

دکتر آویده مطمئن‌فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

سرطان پروستات شایع‌ترین نوع سرطان در مردان است. تخمین زده می‌شود که یک در هفت از مردان عمدتن در ۶۰ سالگی با سرطان پروستات تشخیص داده خواهد شد. اگر چه علت سرطان پروستات هنوز مشخص نیست ولی زمینه ژنتیک برای این نوع سرطان وجود دارد. سرطان پروستات، پس از سرطان ریه، دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان در قاره امریکای شمالی است. اکثر سرطان های پروستات توسعه بسیار آرامی دارد و اکثریت مردانی که با این سرطان تشخیص داده شده‌اند به  بیماری دیگری جان خود را می بازند. میزان بقا پنح سال پس از تشخیص این بیماری بیش از ۹۵ درصد است. در بسیاری از موارد، تومور به پروستات محدود است و گاهی اوقات سبب بروز مشکلات ادراری و یا ناتوانی جنسی می‌شود. در بعضی موارد نیز ممکن است که برخی از سرطان های پروستات تکامل و گسترش سریع‌تری داشته باشند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پروستات یک غده در سیستم تناسلی مردان است، درست زیر مثانه و اطراف میزراه، لوله ای که از طریق آن ادرار و اسپرم تخلیه می‌شود. آدنوکرسینوم پروستات شایع ترین شکل سرطان پروستات است و حدود ۹۵ درصد موارد را در بر می‌گیرد. شدت سرطان به وسعت تومور، محل آن، متاستاز مجاور یا دور، نوع سلول‌های سرطانی، یعنی درجه بدخیمی آن بستگی دارد.

تشخیص زودرس سرطان پروستات از طریق معاینه رکتال و سرم آنتیژن اختصاصی پروستات (PSA) یک موضوع بسیار بحث انگیز در جهان پزشکی است. این بحث به علت این واقعیت مطرح شده است که تا کنون نشان داده نشده است که از طریق تشخیص زودرس سرطان پروستات می‌توان زندگی را گسترش یا مرگ و میر از این سرطان را کاهش داد

تشخیص و غربال گری در درجه اول با معاینه رکتال و احساس وجود بی نظمی آناتومیک پروستات انجام می‌شود. این روش اجازه می‌دهد تا یک ارزیابی نسبی پروستات انجام شود اما تشخیص سرطان با میزان آنتیژن اختصاصی پروستات (PSA) رسمیت می‌یابد. PSA پروتیینی است که توسط پروستات تولید می‌شود. شمارش بالای این پروتیین درخون لزومن به این معنی نیست که سرطان پروستات وجود دارد. در واقع، مقدار بیش از چهار نانوگرم این پروتیین در میلی لیتر خون در حدود ۲۵ درصد موارد به سرطان پروستات مربوط و در ۷۵ درصد موارد با یک التهاب خوش خیم پروستات یا عفونت پروستات مرتبط است. علاوه بر این، آزمایش PSA  تمام موارد سرطان را تشخیص نمی‌دهد. ولی آزمایش PSA نیز برای نظارت این بیماری در فرد مبتلا به سرطان پروستات استفاده می‌شود.

سونوگرافی از طریق مقعد نیز برای تشخیص و غربال گری سرطان پروستات استفاده می‌شود ولی بیوپسی یا نمونه برداری تنها راه مطمئن تشخیص سرطان پروستات است. و البته نمونه برداری عاری از عوارض جانبی نیست. شایع ترین آن‌ها وجود خون در ادرار، مدفوع یا اسپرم، تب و عفونت پروستات است.

در ابتدا، سرطان پروستات باعث عوارضی نمی‌شود و بعضی از نشانه‌ها می‌توانند به یکی دیگر از بیماری‌های  پروستات مانند هایپرتروفی خوش خیم پروستات مرتبط باشد. اشکال در ادرار کردن، اشکال در شروع ادرار کردن یا نگه داشتن ادرار، عدم توانایی در ادرار کردن، تکرر ادرار به خصوص در طول شب، ادرار کم، احساس سوزش یا درد هنگام دفع ادرار، وجود خون در ادرار، درد مکرر و یا سفتی کمر، باسن یا بالای ران و مشکلات تدریجی نعوظ از جمله نشانه‌های این بیماری هستند.

با توجه به این که مردان ظاهرن « در معرض خطر»، هرگز به سرطان پروستات مبتلا نشده‌اند ولی، سن، به طور عمده  مردان بالای۶۰ سال، سابقه خانوادگی مخصوصن اگر پدر یا برادر از این بیماری رنج‌ برده‌اند، نژاد، زیرا مردان آفریقایی‌تبار نسبت به سفیدپوستان در معرض خطر بیش‌تری قرار دارند، که خود بیش از آسیایی ها در معرض خطر هستند، از عوامل خطر این بیماری به شمار می‌روند. برآورد شده است که هندی ها و چینی ها حدودن ۵۰ برابر کمتر از غربی‌ها به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

پیش‌گیری از سرطان پروستات از طریق شیوه زندگی به خوردن میوه و سبزیجات به اندازه کافی، یک رژیم غذایی با چربی متعادل، اجتناب از کالری بیش از حد، فعال بودن، و اجتناب از سیگار بر می‌گردد. از جمله اقدامات دیگر برای جلوگیری از شروع این بیماری براساس نتایج مطالعات مختلف، مصرف 25 میکروگرم (1000‌ IU) ویتامین D در روز است.

گزینه‌های درمانی زیادی بسته به مرحله و سرعت توسعه سرطان پروستات موجود است. بیمار باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای هر درمان صحبت کند.

تشخیص زودرس سرطان پروستات از طریق معاینه رکتال و سرم آنتیژن اختصاصی پروستات (PSA) یک موضوع بسیار بحث‌انگیز در جهان پزشکی است. این بحث به علت این واقعیت مطرح شده است که تا‌کنون نشان داده نشده است که از طریق تشخیص زودرس سرطان پروستات می‌توان زندگی را گسترش یا مرگ و میر از این سرطان را کاهش داد.

تفسیر نتایج آزمون تست PSA دشوار است، به ویژه زمانی که مثبت باشد. بنابراین، یک نتیجه غیر‌طبیعی تقریبن همیشه شامل نمونه‌برداری، هم‌راه با نگرانی و عوارض احتمالی که می‌تواند حتا مستلزم درد هم باشد است. نتایج به دست آمده از نمونه برداری می‌تواند سرعت گسترش تومور را برآورد کند. در بیشتر موارد، این نمونه برداری نشان می‌دهد که تومور به آرامی تکامل می یابد. با این حال، در این وضعیت، بسیاری از مردان هنوز هم درمان رادیکال پروستاتکتومی را انتخاب می‌کنند و خود را در معرض عوارض مهم از جمله بی اختیاری ادرار و ناتوانی جنسی قرار می‌دهند. مطالعات تایید کرده‌اند که خطرات ناشی از تشخیص و درمان بیش از حد این بیماری واقعی هستند. با این حال، در موارد نادر که در آن تومور به احتمال زیاد به سرعت تغییر می‌کند، روشن است که تشخیص زود هنگام ممکن است سودمند باشد.

در مواجهه با این سوال مشکل شروع آزمایش‌های تشخیصی و یک درمان، شما به وضوح نیاز به بررسی ارزش های خود و تحمل خود از خطر احتیاج دارید. من توصیه می‌کنم که اگر شما هیچ علایم بیماری پروستات از قبیل اشکال در شروع ادرار، کاهش جریان ادرار و یا تکرر ادرار در طول شب را ندارید و هیچ سابقه خانوادگی از سرطان پروستات ندارید با دکتر خود از مزایای و معایب غربال گری صحبت کنید. ولی اگر این علایم وجود دارند، آشکار است که تست‌های لازم انجام شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,