Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
با نگاهی به نقاشی کلیسای سیستین

«تصویر بانوی پیش‌گوی ایرانی در نقاشی میکل آنژ»

2009 December 24

در وبلاگ فوسکا مطلبی پیرامون آثار میکل آنژ و ردپایی از تاریخ ایران در آن ها نوشته‌شده است:

گاهی اوقات تکه‌های پازل به طرز جالبی در کنار هم چیده می‌شوند و معماهای ذهن ما را حل می‌کنند و گاهی فقط یک تصویر مبهم دیگر به تصاویر مبهم ذهنمان می‌افزایند.

در نقاشی‌های کلیسای سیستین که  می‌دانید جزو آثار میکل آنژ است و ما تابلوی رستاخیز آن را مورد بررسی قرار داده‌بودیم نقاشی دیگری دیده می‌شود که مربوط به بانوی پیش گوی ایرانی است. پیش‌گوهای باستانی را اصطلاحن سیبولا یا سیبل می نامیدند. ابتدا تصویری از این نقاشی  که با زاویه‌ای منحصر به فرد گرفته‌شده می‌بینیم و توضیحات در ادامه می‌آید.

20091224-weblogestan-foska

«س.ک.ادی»  در توضیح سیبولا گفته‌است :«سیبولا  زنی  بود ملهم از جانب خداوند که وقایع و حوادث هولناک و بدبختی‌زا و حیرت‌آور را پیش‌گویی می‌کرد»

«وارو» مورخ زمان رومیان نام 10 نفر از این سیبولا ها را نام برده و می‌گوید سیبولای پارس از همه قدیمی‌تر است.(سیبل لزومن زن نباید باشد) و استرابون گفته‌است که سیبولای ایرانی به کمک آب پیش‌گویی می‌کرده‌است.

«مری بویس» می‌نویسد: «اهمیت بیشتر سیبل ایرانی به دلیل قدمت افسانه‌ای او از اینجا آشکار می‌شود که میکل آنژ قرن‌ها بعد به او احترام گذاشته و تصویر او را در راس 5 سیبل همراه با انبیای تورات در کلیسای سیستین نقاشی کرده‌است.»

پیش‌گوی ایرانی

آنطور که از تصویر مشخص است زن درحالی که کتاب پیش‌گویی خود را در دست دارد دیده می‌شود و در پشت کتاب تصویر دو فرد دیده می‌شوند. گویی می‌خواهد بگوید که این زن معنی متون پیچیده و نامفهوم مرموزی که آینده را پیش‌گویی کرده‌اند می‌فهمد و افرادی  که در پست تصویر هستند معنای آن متون هستند. این که آن دو نفر که از پی هم می‌آیند چه کسانی هستند یه درستی بر من مشخص نیست و حدس و گمان خود را در بخش نظرات می‌گویم اما امیدوارم که اگر کسی می‌داند که آن دو نفر چه کسانی می‌توانند باشند و اشاره نقاش به کدام یک از پیش‌گویی‌های این زن است آگاه کند ممنون خواهم شد که من و خوانندگان را هم مطلع کند.

همانطور طور که مری بویس نیز گفته  4 سیبل دیگر نیز توسط میکل آنژ نقاشی شده‌اند که من پیوند تصویر دو تا از آن‌ها را در اینجا اضافه می‌کنم.

نکته جالب دیگری که در اینجا می‌تواند برای بسیاری از شما جالب باشد ارتباط بین این سیبولا و علایم معروف زودیاک  است. توضیح آن‌که در گیتی‌نگاری ایرانی که توسط این سیبل مورد استفاده قرار می‌گرفته  جهان دارای دوران‌های دوازده هزارساله‌ای است که بر پایه این نمادها که در پی می‌آید رده‌بندی شده‌است. می‌بینید چه شباهت جالبی با علایم زودیاک دارد؟

1) بره      2) گاو      3) دوپیکر         4) خرچنگ        5) شیر          6) خوشه          7) ترازو       کژدم        9) نیمسب یا کمان        10) بز      11) آبکش          12)  ماهی

پیش‌گویی‌های جالبی توسط این سیبولا و سیبولاهای دیگر معروفی که نوسترآداموس در میان آن‌ها معروف‌تر می‌باشد، شده‌است که البته متن آن را دارم اما به دلیل آن‌که احساس می‌کنم در ترجمه یا ویرایش آن‌ها دخل و تصرف صورت گرفته از آوردن آن‌ها خودداری می‌کنم.

جهت اتمام یادداشت دیدن تصویر زیر که سال‌ها پس از میکل آنژ توسط  جورجیو گیسی  کشیده شده خالی از لطف نیست.

Giorgio Ghisi (Italian, 1520/24-1582)

after Michelangelo Buonarroti (Italian, 1475-1564)

منابع:

http://www.artic.edu/aic/collections/search/citi/category:110?page=5

http://en.wikipedia.org/wiki/Sibyl

http://schools-wikipedia.org/images/37/3764.jpg.htm

http://www.christusrex.org/www1/sistine/14-Prophets.html

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,