Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
هم‌زمان با به‌رسمیت شناختن مجلس ملی معترضان،

«هفتمین روز بمباران شهر حمص با بیش از ۲۰۰ کشته»

2012 February 10

خبر / رادیو کوچه

فعالان سوری در حمص اعلام کردند بمباران مناطق مختلف این شهر از جمله باب‌عمرو، برای هفتمین روز متوالی، ادامه داشته است. به نقل از این فعالان روز پنج‌شنبه، ارتش سوریه دست‌کم 110 تن را در این شهر کشته است.

آن‌ها اعلام کردند ارتش از صبح روز جمعه مجدد گلوله‌باران حمص را آغاز کرد. این در حالی است که از ابتدای هفته تاکنون بیش از 200 تن در این منطقه کشته شده‌اند.

از سویی دیگر به گزارش منابعی در اتحادیه عرب، وزرای امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه در نشست یک‌شنبه آینده خود در قاهره پایتخت مصر، به رسمیت شناختن مجلس ملی معترضان سوریه به عنوان نماینده مردم این کشور را به بحث خواهند گذاشت.

به گزارش الشرق،‌ روز پنج‌شنبه، 9 فوریه، وزرای امور خارجه عرب اعلام کردند «راه‌حل‌هایی فوری برای متوقف کردن ماشین کشتار در سوریه» را بررسی خواهند کرد.

از سویی عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای هم‌کاری خلیج پارس اظهار داشت که اخراج سفرای سوریه توسط کشورهای عضو این شورا، گامی فوری پیش از نشست اتحادیه عرب است که به منظور متوقف کردن حمام خون در سوریه برداشته شده است.

او ادامه داد که همه راه‌کارها در نشست اتحادیه عرب بررسی خواهد شد «تا بر سر گام‌هایی فوری توافق شود و اجرای آن یا از راه شورای امنیت خواهد بود یا خارج از آن و از راه ائتلاف های منطقه و بین‌المللی برای کمک به مردم سوریه به اجرا گذاشته خواهد شد.»

پس از آن که چین و روسیه قطع‌نامه‌ای در خصوص سوریه را در شورای امنیت سازمان ملل متحد وتو کردند، برخی کشورها از جمله ترکیه، فرانسه و آمریکا، از نیت تشکیل گروه تماس بین‌المللی با نام «گروه مردم سوریه» سخن گفتند که برای پایان دادن به بحران این کشور گام‌هایی بر می‌دارد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه لیبی از کارکنان و دیپلمات‌های سفارت سوریه خواست ظرف 72 ساعت خاک لیبی را ترک کنند.

در روزهای اخیر فشارهای دیپلماتیک بر نظام سوریه بیش‌تر شده و این امر بر انزوای نظام بشار اسد افزوده است‌. آمریکا سفارت‌خانه خود را در سوریه بست و بریتانیا، اسپانیا، ایتالیا، بلژیک و فرانسه، سفرای خود را از این کشور فراخواندند. شش کشور عضو شورای هم‌کاری خلیج پارس افزون بر اخراج سفرای سوریه، سفرای خود را از دمشق فراخواندند.

اما وزیر امور خارجه چین از سفر یک هیت متشکل از فعالان اپوزیسیون سوریه به پکن و دیدار با نخست وزیر این کشور خبر داد.

احمد داوود اغلو وزیر امور خارجه ترکیه هم به منظور بررسی بحران سوریه به آمریکا سفر کرده است. او پیش از سفر به ایالات متحده با تاکید بر این که همه گزینه‌ها درباره سوریه مطرح است از عزم آنکارا برای میزبانی نشست گروه دوستان مردم سوریه خبر داد.

در مقابل محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی در دیدار با بدرالدین حسون مفتی هوادار دولت سوریه بر حمایت تهران از نظام بشار اسد رییس جمهوری این کشور تاکید کرد.

هم‌چنین گیدو وستروله وزیر خارجه از اخراج 4 دیپلمات سوری و دستگیری دو هوادار حکومت این کشور به اتهام جاسوسی علیه مخالفان بشار اسد خبر داد.

وزارت خارجه آلمان نیز در بیانه‌ای تاکید کرد که آلمان ضمن حمایت از مخالفان بشار اسد با عواملی که برای حکومت این کشور جاسوسی می‌کنند برخورد جدی خواهد کرد.

 بیشتر بخوانید:

«نظارت اتحادیه عرب در سوریه با هم‌کاری سازمان ملل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,