Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
تحلیل سیاسی

«اعتراضات نصف جهان را گرفته‌است»

2009 December 24

فرزانه روشن / رادیو کوچه

آن چه دیروز در اصفهان گذشت یکی ازخشن‌ترین بر خوردهای نیرو های امنیتی جمهوری اسلا می با معترضان بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در خبرها آمده‌است: حجت‌السلام ادیب مسوول ستاد میرحسین موسوی در اصفهان مضروب شد و معترضان اصفهانی مورد ضرب و شتم شدید گارد ضد شورش قرارگرفتند.

به گفته‌ی شاهدان عینی، مردم  به دور حجت‌السلام ادیب حلقه زده‌بودند و مانع از تعرض یگان ضد شورش و لباس شخصی‌ها به وی می‌شدند و منزل آیت‌اله طاهری هم که در محاصره نیروهای امنیتی بود با مقاومت مردم گشوده شد و معترضا ن به خانه آیت‌اله رسیدند و حتی سخنان کوتاه و گریه‌آلود امام جمعه مستعفی اصفهان را که می‌گفت اصلن انتظار نداشته با مجلس ختم یک مرجع تقلید چنین برخوردی شود  را نیز شنیدند. به نظر می‌رسد این مقاومت عزادارن که در این روزهای محرم، می‌خواهند  مجلس ترحیمی برای آیت‌اله منتظری برگزار کنند، مرحله جدیدی را در جنبش اعتراضی شش ماه گذشته رقم زده‌است.

طاهری، شبیه‌ترین روحانی به آیت‌اله منتظری

اصفهان دیروز اولین حرکت اعتراضی بزرگ بود که در یک شهرستان و جایی غیر از تهران رخ داد و به نظر می‌رسد این روزها جنبش سبز هواداران مو سوی از دروازهای تهران گذشته‌است، در شش ماه گذشته و با روی کارآمدن محمود احمدی‌ن‍ژاد، تمام آنانی که در شکل‌گیری انقلاب اسلامی نقش داشتند به صحنه آمده‌اند و مو ضعی مخالف گرفته‌اند .آیت‌اله طاهری یکی از همین روحانیان است. وی با سابقه‌ای طول و دراز در تاریخ انقلاب اسلامی و آن‌چه در سال‌های پس از درگذشت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی بر او رفته شباهت بسیاری با آیت‌اله منتظری دارد.

20091224-pol-tahlil-ayatolataheri

آیت‌اله طاهری در دوران پهلوی یکی از معدود روحانیانی بود که در اصفهان نمازجمعه می‌خو اند و در خطبه‌های سیاسی‌اش انتقادات تندی نسبت به رژیم شاهنشاهی می‌کرد و این درحالی بود که در آن روزگار بسیاری از رو حانیان خو اندن نماز جمعه را تا ظهور امام دوازدهم شیعیان جایز نمی‌دانستند. طاهری پس از انقلاب نزدیک‌ترین روحانی اصفهانی با آیت‌اله خمینی بود و حکم نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه دایم اصفهان را از آیت‌اله خمینی گرفت. پس از به رهبری رسیدن آیت‌اله خامنه‌ای البته همه چیز تغییر کرد. این روحانی اصفهانی بارها به صورت ضمنی و گاه صریح به نقد حکمرانی آیت‌اله خامنه‌ای می‌پرداخت و در دوم خرداد سال 86 که خاتمی به ریاست‌جمهوری رسید، او تنها امام جمعه‌ای بود که در انتخابات از کاندیدای اصلاح‌طلب حمایت کرد امام جمعه‌ای که حکمی از رهبر فعلی جمهوری‌اسلامی نداشت. آیت‌اله طاهری در سال 82 و در پی رد صلاحیت گسترده نا مزدهای اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان، واکنش تندی نشان داد و شواری نگهبان و به تبع آن رهبری نظام را به بی‌عدا لتی متهم کرد. این مو اضع تند محرومیت‌های سنگینی برای آیت‌اله درپی داشت فشارهای تبلیغاتی حکومت بالا گرفت و آیت‌اله طاهری با آیت‌اله منتظری قیاس شد که به زعم طرفداران رهبری مقابل آیت‌اله خمینی ایستاد و از انقلاب اخراج شد. این فشارها آن‌چنان بود که آیت‌اله طاهری دیگر چندان در نماز جمعه اصفهان که خود او پایه‌گذارش بود شر کت نکرد و در بیانیه‌ای از این سمت استعفا داد، بیانیه‌ای بی‌پروا که در آن، حکومت آیت‌اله خامنه‌ای به تلویح ظالم خطاب شده‌بود. روزنامه نوروز که در همان سال‌ها منتشر می‌شد به علت سا نسور مطبوعات به جای بیانیه، چند صفحه‌ای را سفید منتشر کرد و همین صفحات سفید روزنامه را به تو قیف برد. آیت‌اله طاهری از چندماه گذشته هم به گونه صریح و در امتداد با آیت‌اله منتظری فقید دولت احمدی‌ن‍ژاد را نامشروع دانست و با این حساب تکلیف هوادرانش را در بر خورد با احمدی‌نژاد روشن کرد او در بیانیه‌ای اعلام کرد که حکم‌رانان کنونی جمهوری‌اسلامی عملن آن‌چه آیت‌اله خمینی ساخته است را به موزه می‌فرستند. به نظر می‌رسد با فوت آیت‌اله منتظری معدود روحانیان محبوب و اثرگذار معترض رسمن جای او را پر کرده‌اند و عملن به خیابان‌ها آمده‌اند.

جالب است که مراسم ختم آیت‌اله که قرار بود در مسجدسید اصفهان بر گزار شود از سوی نیرو های امنیتی استان لغو شد اما آیت‌اله طاهری بی‌توجه به این تهدیدات قصد برگزاری این مرا سم را داشت و حتی به سمت مسجد هم حرکت کرد. اعتراض گسترده اصفهان و مجلس ناتمام ختم حالا به تهران رسیده‌است و قراراست در میدان تو پخانه و فارغ از هر مسجدی تهرانی‌ها نسبت به آیت‌اله منتظری ادای احترام کنند.

این حال و روز شاید خیلی‌ها را به یاد سال 57 بیندازد و زمانی که مجلس ختم شهدای انقلاب از شهری تا شهر دیگر می‌رفت و آتش انقلاب را درایران می‌گستراند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,