Saturday, 18 July 2015
04 August 2021

«از هر سه نفر، یک نفر درد را حس می‌کند»

2009 December 25

محققان اعلام کردند یک نفر از سه نفر هنگامی که فرد دیگری را در عذاب و ناراحتی می‌بیند می‌تواند دقیقن درد فیزیکی وی را احساس کند که این یافته محققان می‌تواند دلیل واکنش‌های شدید برخی نسبت به ناراحتی دیگران را توضیح دهد.
به گزارش سایت پزشکان بدون مرز به نقل از تلگراف، محققان دانشگاه بیرمنگام پس از مطالعه بر روی ۱۲۳ دانشجوی این دانشگاه در هنگام مشاهده تصاویر و فیلم‌های بیماران و یا ستاره‌های ورزشی در موقعیت‌های دردناک موفق به کشف این واقعیت شدند.
در این فیلم‌ها صحنه‌هایی از شکسته شدن پای یک فوتبالیست، در رفتن قوزک پای یک بازیکن تنیس و تزریق به بدن یک بیمار نمایش داده شد.
تمامی دانشجویان حاضر در این مطالعه اعلام کردند درباره حداقل یکی از فیلم‌ها یا تصاویر در آن‌ها واکنش احساسی شدید مانند احساس غمگینی، انزجار و یا ترس در آنها ایجاد شده است. اما در عین حال بخشی از این دانشجویان اعلام کردند هم‌زمان با مشاهده تصاویر قربانیان حوادث در تصاویر در بخشهایی از بدن خود احساس دردی مشابه کرده‌اند.
برخی از داوطلبان در بدن خود احساس سوزش کرده و برخی دیگر دردی مشابه درد جراحت‌های شدید را تجربه کرده‌اند، برای برخی از دانشجویان این درد زودگذر بوده و برخی دیگر اعلام کردند این درد برای چند لحظه ادامه داشته است.
به گفته محققان، تصویر ورزشکاری که با پایی به وضوح شکسته در حال دویدن در مسیر مسابقه است بیشترین درد فیزیکی را در دانشجویان به وجود آورده است. پس از اتمام آزمایش از دانشجویان خواسته شد تجربیات خود را از دیدن تصاویر در حالی بیان کنند که مغز آ‌‌‌‌ن‌ها توسط سیستم MRI اسکن می‌شد.
نتایج این اسکن‌ها در مقایسه با اسکن مغزی ۱۰ نفر از دانشجویانی که در هنگام دیدن تصاویر هیچ احساسی را تجربه نکرده بودند نشان داد در هنگام مشاهده این تصاویر، بخشی از مغز هر دو گروه که با احساسات در ارتباط است از خود فعالیت‌هایی را نشان داده است.
هم‌چنین بخشهایی از مغز که با کنترل درد در ارتباط است نیز در میان افرادی که درد فیزیکی را در حین مشاهده تصاویر احساس کرده‌اند از خود فعالیت‌های قابل توجهی نشان داده است.
نتیجه مقایسه این اسکن‌ها نشان می‌دهد افراد با احساسات شدید درد فیزیکی را طی این آزمایش به صورت واقعی تجربه کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,