Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
گزارش اقتصادی هفته

«خبرهای تازه بانک مرکزی»

2012 February 17

سایه کوثری/ رادیو کوچه

در روزهای گذشته، رییس کل بانک مرکزی چند خبر مهم اقتصادی را یک جا به مردم داد.

محمود بهمنی در یک همایش از ورود 8 میلیون قطعه سکه پیش فروش شده این بانک پس از عید به بازار، رشد 5.5 درصدی اقتصاد در سال 89، افزایش نرخ تورم به 20 درصد و سه برابر شدن ذخایر طلای ایران خبر داد.

به گفته وی حساب جاری بانک‌ها تا 25 روز قبل از این اخبار بدهکار بوده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بهمنی در همایش «‌سیاست‌های پولی و چالش‌های بانک داری و تولید»، ثبات قیمت‌‌ها را به عنوان اصلی‌ترین سیاست پولی دانست و افزود: «‌تورم باعث عدم اطمینان و مانع رشد اقتصادی کشور خواهد بود. در عین حال، نوسانات نرخ سود در اقتصاد باعث ایجاد نا اطمینانی و ایجاد مشکلاتی در برنامه‌ریزی‌های تولیدی خواهد شد و برقراری یک سیستم مالی پایدار مانع بروز بحران مالی می‌شود.»

وی با بیان این‌که ثبات بازارهای مالی با ثبات نرخ سود تقویت می‌شود، تصریح کرد‌:‌ «افزایش ارزش پول ملی باعث کاهش رقابت پذیری صنایع داخلی و خارجی خواهد شد. ممانعت از ایجاد تغییرات وسیع در ارزش پول ملی برنامه‌ریزی را برای بنگاه‌ها تسهیل می‌کند.»

خبر دیگر رییس کل بانک مرکزی افزایش نرخ تورم تا نزدیک به 21 درصد بود.

به گفته وی، با نرخ تورم 20.6 درصد در پایان آذرماه و 21 درصد در پایان دی‌ماه پرداخت نرخ‌های سود کوتاه مدت 6 و یک ساله 12.5 درصد بی‌معنی خواهد بود و این پول به سمت سایر بازارها مثل سفته بازی، سوداگری و سکه و ارز سرازیر می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی گفت: «‌‌اگر بانک مرکزی به موقع وارد عمل شود بسیاری از افرادی که ریسک‌پذیر نیستند و نمی‌خواهند پول خود را در بازارهای پر ریسک مثل سکه و ارز سرمایه گذاری کنند با پذیرفتن نرخ سود معقول آن‌ها را به سمت بانک‌ها و سرمایه گذاری‌های متعارف سرازیر می‌کنند.»

این درحالی‌ست که آمارها از کاهش سرمایه‌گذاری در بانک‌ها در چند سال اخیر به دلیل کاهش روبه رشد نرخ سود بانکی خبر می‌دهد.

امری که خود یکی از عوامل سرازیرشدن سرمایه‌ها به سوی بازار سکه و ارز و رشد حبابی آن بوده است.

 هر چند بهمنی ادعا می‌کند که یکی از اقدامات مثبت بانک مرکزی جمع‌آوری نقدینگی و سرریزشدن آن به سوی بانک‌ها و البته کاهش بدهکاری بانک‌ها بوده است.

به گفته وی حدود 20 الی 25 روز پیش بانک‌ها از لحاظ نقدینگی با مشکلات بسیاری مواجه بودند و حساب جاری آن‌ها بدهکار بود اما در حال حاضر با جمع‌آوری نقدینگی گرچه هنوز آنها قدرت تسهیلات‌دهی ندارند، اما نقدینگی که مثل قند خون عمل می‌کند و هر روز بخشی از بدن را دچار مشکل می‌کند، کنترل شد.

موضوع دیگر مورد بحث در این همایش رابطه افزایش نرخ ارز و افزایش تولید بوده است.

به گفته رییس کل بانک مرکزی افزایش نرخ ارز تولیدات داخلی را تقویت و صادرات را بهبود می‌بخشد. در عین حال، 85 درصد وارداتی که به کشور صورت می‌گیرد شامل کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه است که افزایش نرخ ارز بر روی قیمت تولید با این روند تاثیرگذار است.

هرچند به نظر می‌رسد افزایش نرخ ارز چیزی جز افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم نداشته است.

اما بهمنی می‌گوید که بانک مرکزی باید تلاش کند که نرخ ارز را به عنوان لنگر اسمی برای مهار تورم در کوتاه مدت مدنظر داشته باشد اما در بلند مدت باید نرخ ارز از شرایطی متاثر باشد که تولید را حمایت کند تا قابل رقابت با کالاهای خارجی باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام این‌که کشور از لحاظ منابع و ذخایر ارزی در شرایط مساعدی قرار دارد، افزود:«‌ از نظر میزان ذخیره هیچ مشکلی نداریم و به واحدهای بانکی اعلام کرده‌ایم که چنان‌چه وارد کنندگان مجوز ثبت سفارش داشته باشند ارز لازم را به آن‌ها اختصاص دهند اما هر کالایی در شرایط فعلی نباید وارد کشور شود.»

رییس کل بانک مرکزی به تحریم کشور و بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: «‌نقل و انتقالات پولی و مالی با مشکلاتی مواجه است، بنابراین باید منابع مالی و نیازهای مالی تولید کنندگان را فراهم کنیم و برای نقل و انتقال پول‌هایی که در سایر کشورها داریم، برنامه ریزی نماییم.»

بهمنی هم‌چنین گفته است که از سه سال پیش برای تامین ذخایر طلای کشور وارد عمل شده‌ایم و چند صد تن طلا در خزانه بانک مرکزی قرار داده‌ایم. در عین حال، با افزایش نرخ طلای جهانی به یک‌هزار و 716 دلار در صبح روز سخنرانی وی ذخایر طلای کشورمان سه برابر افزایش یافته است.

به گفته وی بانک مرکزی با تغییر ترکیب سبد ارزی کشور 6.5 میلیارد دلار سود برد اما بانک مرکزی نمی تواند نیازهای مازاد بازار ارز و طلا و همچنین ارز قاچاق را تامین کند.

رییس کل بانک مرکزی گفت: «‌‌اگر بانک مرکزی به موقع وارد عمل شود بسیاری از افرادی که ریسک‌پذیر نیستند و نمی‌خواهند پول خود را در بازارهای پر ریسک مثل سکه و ارز سرمایه گذاری کنند با پذیرفتن نرخ سود معقول آن‌ها را به سمت بانک‌ها و سرمایه گذاری‌های متعارف سرازیر می‌کنند.»

وی هم‌چنین از جمع‌آوری بخشی از نقدینگی خبر داده و گفته است:« با فروش اوراق مشارکت نفت توانستیم در ظرف سه ساعت 7 هزار میلیارد تومان نقدینگی سرگردان را جمع‌آوری کنیم. نقدینگی در پایان دی‌ماه امسال رشد 11 درصدی را داشته است که ناشی از تزریق ارز و سکه و طلا به بازار بوده است.»

تاکید رییس کل بانک مرکزی بر حفظ ذخایر کشور است و شاهد این مدعا را تلاش بانک مرکزی برای فروش سکه با نرخ بالا به مردم عنوان کرده و گفته است: «‌در طی مدت کوتاهی در شرایط گذشته 8 میلیون قطعه سکه فروختیم. در این حال، فروش 60 تن طلا در مقابل 500 تن ذخایر بانک مرکزی رقم خاصی نیست و حتی 20 درصد آن را نیز شامل نمی‌شود.»

وی رشد اقتصادی ایران در پایان سال 89 را 5.5 درصد ذکر کرد و گفت: «‌با توجه به رشد اقتصادی منطقه با شرایط خاص کشورمان این رشد بسیار مطلوب است.»

 این در حالی‌ست که محمود احمدی‌نژاد  پیش از این، رشد اقتصادی سال 89 را بدون نفت، 7.2 درصد اعلام کرده بود.

بهمنی اظهار داشت: «‌در سال 89 بانک مرکزی تلاش کرد با انتقال 17 میلیارد دلار از منابع خود از اروپا به بانک‌های داخلی و سپرده‌گذاری در آن‌ها پروژه‌های زیربنایی و به ویژه نفت را اجرایی کند.»

وی هم‌چنین از صفر کردن ذخیره قانونی خبر داد و گفت: «‌بانک‌های خصوصی و موسسات خصوصی و هم‌چنین بانک‌های دولتی باید سرمایه‌های خود را افزایش دهند.»

رییس کل بانک مرکزی روند تورم کشور را کاهشی دانست و گفت: «‌تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها حدود شش درصد بود که دیگر این تورم را نخواهیم داشت.»

بهمنی اظهار داشت: «‌ماندگاری سپرده‌ها در بانک‌ها از 19.1 درصد به 28.6 درصد رسیده است که این امر کاهش احتمال خروج منابع از بانک‌ها را نشان می‌دهد.»

 وی هم‌چنین از ایجاد شبکه الکترونیک پرداخت کارتی و همچنین راه اندازی سامانه پرتال ارزی خبر داده است.

این گفته بهمنی از سوی کارشناسان اقتصادی رد می‌شود چون با تصمیم بانک مرکزی مبنی بر کاهش سود بانکی، میزان و مدت سپرده‌گذاری‌ها در چند سال گذشته روند کاهشی داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,