Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
به بهانه «روز جهانی زبان مادری»

«روزنگاشت / زبان ارزش‌مندترین دارایی ما»

2012 February 19

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌یکم فوریه برابر با «روز جهانی زبان مادری» است که از طرف یونسکو نام‌گذاری شده ‌است. نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شده ‌است و مراسم گرامی‌داشت این روز هر ساله با پیام مدیرکل یونسکو آغاز می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

زبان مادری موثرترین عامل در حفظ میراث مادی و معنوی بشریت است. هر حرکتی در راستای توسعه زبان‌ مادری نه تنها تشویقی برای تکثر و تنوع زبانی و سیستم آموزشی چند زبانه است بلکه در عین حال فرصت بی‌نظیری برای آگاهی بخشی در خصوص عادات و آداب و سنن مربوط زبان و فرهنگ‌ها است امروزه علم اثبات کرده است که زبان تنها یک ابزار ارتباطی نبوده بلکه موثرترین عامل در حفظ میراث مادی و معنوی است که خود به معنای تداوم موجودیت یک ملت است.

مردم جهان به طور تقریبی به شش هزار زبان گوناگون گفتگو می‌کنند که هر کدام به‌عنوان خزانه فرهنگی هر ملتی محسوب می‌شود. اما بنا به دلایل تاریخی و یا محرومیت‌های اجتماعی و سیاسی مختلف، بسیاری از این زبان‌ها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.

به این سبب از طرف یونسکو بیست‌و‌یکم فوریه به عنوان «روز جهانی زبان مادری» نام‌گذاری شده است و یونسکو برای حراست زبان‌های تحت فشار از دولت‌ها درخواست کرد که به حقوق این زبان‌ها احترام بگذارند.

روز جهانی زبان مادری در کنفرانس عمومی یونسکو در سال ۱۹۹۹ به منظور کمک به تنوع زبانی و فرهنگی انجام شد و از فوریه 2000 تاکنون به منظور جلب توجه به اهمیت تنوع زبانی و فرهنگی، روز جهانی زبان مادری هر ساله تحت نظارت سازمان یونسکو قرار گرفت. مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به دلیل اهمیت زیاد این روز، سال ۲۰۰۸ را سال «جهانی زبان‌ها» اعلام کرد.

این بدان معناست که هر خلق یا ملتی در سطح جهان اگر می‌خواهد به موجودیت خود ادامه داده و در اعماق تاریخ دفن نشود، بایستی زبان مادری خود را حفظ کرده و آن را با شرایط زمانی تطبیق دهد. مهم‌ترین شرط لازم برای این امر نیز تحصیل کودکان این ملت به زبان مادری شان است.

مراسم گرامی‌داشت این روز هر ساله با پیام مدیرکل یونسکو آغاز می‌شود، اما مقامات مسئول کشورهای عضو به‌طور مستقل درباره چگونگی برگزاری مراسم در کشورشان عمل می‌کنند. یونسکو برای برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری مجموعه توصیه‌هایی برای آموزگاران، دانش‌جویان دانش‌گاه‌ها و رسانه‌ها‌ دارد.

به این ترتیب طی این چند سال بعضی از ممالک دنیا در گرامی‌داشت این روز مراسم‌های ویژه‌ای را تدارک می‌بینند. هم اکنون سالانه بسیاری از کشورهای اروپایی بودجه‌های کلانی را به این منظور و برای به‌وجود آوردن امکانات تحصیل به زبان مادری برای مهاجرین اختصاص می‌دهند.

امسال هم یعنی در سال 2012 طبق روال هر سال پیامی از سوی  «ایرینا بوکووا»، مدیر کل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری داده شده است. وی گفته: «زبان تفکر و احساسات ما ارزش‌مندترین دارایی ماست. چند زبانی بزرگ‌ترین کمک ما در تضمین آموزش با کیفیت برای همه، بالا بردن سطح اجتماع گرایی و مبارزه با تبعیض است.»

منبع‌ها:

اخبار روز

ترجمه سایت رسمی سازمان ملل متحد

کمیسیون ملی یونسکو

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,