Saturday, 18 July 2015
04 August 2021
نگاهی به وضعیت پسران فمینست در ایران

«آیا فمینیست بودن جرم است؟»

2009 December 25

سام شریف/ رادیو کوچه

«شانزده یا هفده ساله که بودم، دوست داشتم مبارز بزرگی شوم . اما نمی دانستم مبارزه با چه چیزی یا چه کسی . شاید مادرم بود که کمک کرد با فمنیسم آشنا شوم. فمنیسم به نظرم زیبا می آمد. جنبش و تفکری که معتقد به برابری حقوق زن و مرد بود. یادم می آید هر جا صحبتی از فمنیست بودن خود می کردم با احترام با من برخورد می شد . دخترانی که سنی بیشتر از من داشتند می گفتند که عقایدم برایشان محترم است و به من افتخار می‌کنند . اما چند سال بعد همه چیز عوض شد . به سن جوانی که رسیدم ، رفتارها تغییر کرد ، نگاه ها عوض شد و بد بیراه ها شروع شد . پسران هم سن من مرا به سخره می‌گرفتند و تازه فهمیدم فمنیست بودن در ایران چندان آسان هم نیست.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این جملات را بهمن می‌گوید. بهمن را چندسالی ست می‌شناسم و می دانم حسابی در زمینه‌ی فعالیت برای احقاق حقوق زنان فعال است. بهمن می‌گوید: «زخم زبان و تکه‌اندازی‌های بعضی‌ها گاهی اوقات آزاردهنده‌تر از سختی‌هایی ست که برای هدفمان متحمل می شویم . من جوان هستم و بعضی از هم سن و سال‌هایم معتقدند من به خاطر خوش آمد و جذب دختران ژست فمنیست‌بودن گرفته‌ام.»

20091225-soc-samsharif-feminism-

جامعه هم مقصر است

یاشار هم که زمان زیادی از روزش را صرف فعالیت‌های فمنیستی می‌کند می‌گوید: من گاهی با خانم‌هایی مواجه می‌شوم که از فمنیسم و فمنیست‌ها فراری هستند. دلیلشان این است که ما با مردها مخالف هستیم اما آن‌ها شوهرانشان و پدرانشان را دوست دارند. به‌نظر می‌رسد فمنیسم در ایران اشتباه ترجمه شده‌است. حداقل در سطحی از جامعه چنین تفکری وجود دارد . یکی از تلاش‌های ما این است که این تفکر را از بین ببریم و فمنیسم واقعی را به مردم معرفی کنیم.»

تقصیر را به گردن رسانه بیندازید

یکی از روزنامه‌نگاران زن و سردبیر یک سایت فمنیستی اما تقصیر را به گردن رسانه‌ها می‌اندازد . وقتی از او می‌پرسم زنان فمنیست چقدر در جا انداختن فمنیست به عنوان جنبش ضد مردان و ضد اسلامی مقصرند می‌گوید: «زنان فمنیست جز سه یا چهار وب سایت چه مرجعی دارند که فمنیسم واقعی و به معنای واقعی کلمه را به مردم نشان دهند. به نظر من دید غلطی که عامه مردم دچار آن هستند ناشی از تبلیغات منفی صدا و سیمای ایران و رسانه‌هایی است که آگاهانه و برای مبارزه استراتژیک با جنبش فمنیستی ایران دست به تبلیغات علیه فمنیسم می‌پردازند و سعی می‌کنند این جنبش را جنبشی ضد مرد و ضدخانواده معرفی می‌کنند. من معتقدم اگر رسانه‌ی فمنیست‌ها به اندازه‌ی رسانه‌های مخالف فمنیسم قدرتمند بود، فمنیست‌ها می‌توانستند فمینیسم واقعی را به مردم نشان دهند.»

آنچه آن‌ها فکر می کنند !

خانم دکتری را می‌شناسم که در زمینه حقوق زنان فعالیت‌های بسیاری انجام داده است اما هر وقت صحبت از فمنیسم می‌شود با تحکم می‌گوید: «من فمنیست نیستم» و وقتی دلیلش را جویا می‌شویم می‌گوید: «فمنیسم شگرد سرمایه‌داران برای بر هم پاشیدن نظام خانواده است.» دختر 21 ساله‌ای که سال‌هاست می‌شناسمش می‌گوید: «من دو دوست پسر فمنیست داشتم اما میزان مالکیت آن‌ها بر روی من بیشتر از پسران معمولی بود.»

به یکی از دخترانی که می‌دانم اهل مطالعه نیست زنگ می‌زنم و نظر او را می‌پرسم . می‌خندد و می‌گوید: «پسران فمنیست زن ذلیل هستند.»

حالا حق با کیست؟ با فمنیست‌ها یا با کسانی که به فمنیسم به عنوان جنبشی ضد مرد نگاه می‌کنند و پسران فمنیست را کسانی می‌پندارند که برای افزایش جذابیت خود در جمع دختران خود را این گونه معرفی می‌کنند.

اصلن شما چه فکر می‌کنید؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,