Saturday, 18 July 2015
15 January 2021
مجله خبری تاجیکستان

«دو صد نفر اسیر برف کوچ شدند»

2012 February 22

کیومرث/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

اداره حالت‌های اضطراری تاجیکستان می‌گوید در گردنه «شهرستان» که پایتخت کشور را با شمال آن می‌پیوندد، ۲۰۰ نفر در اسارت بهمن یا برف کوچ مانده‌اند. مسوولان این اداره در یک پیام تلویزیونی از مردم تاجیکستان خواسته‌اند تا آخر ماه فوریه از سفر به مناطق کوهی کشور خودداری ورزند.

در حالی‌ که به گفته آن‌ها در روز‌های آخر فصل زمستان خوف ریزش بهمن در مناطق بلندکوه جای دارد. وضع هوا در دو روز آخر در تاجیکستان تغییر کرده دوباره سرد گردید. بنا بر اطلاع مرکز هواشناسی تاجیکستان وضع هوا تا آغاز ماه مارس سرد باقی مانده ریزش برف و باران نیز در نظر است. این مرکز می‌گوید سردی و برف‌ریزی‌های زمستان امسال در قیاس با سال‌های پیش بی‌سابقه بوده است.

«پوشش حتمی لباس ملی تا جشن نوروز»

بر اساس یک امر تازه وزارت معارف یا آموزش و پرورش تاجیکستان آموزگاران زن در این کشور موظف شده‌اند که تا جشن نوروز لباس «اطلس» لباس ملی تاجیکان را به بر کنند. این در حالی‌ است که قیمت یک متر «اطلس» در بازارهای تاجیکستان ۵ دلار و از آن هم بیش‌تر بوده نه همه توان خریداری آن را دارند.

مقامات می‌گویند این تصمیم برای شکوه بخشیدن به جشن «نوروز» بین‌المللی گرفته شده است که امسال تاجیکستان آن را میزبانی می‌کند. در روز تجلیل از نوروز در تاجیکستان رهبران ایران، افغانستان، پاکستان و کشورهای دیگر اشتراک خواهند کرد. در روز‌های تجلیل از نوروز در «دوشنبه» هم‌چنین کنفرانس بخشیده به وضع افغانستان برگزار خواهد شد که تا کنون نمایندگان اکثر کشورها شرکت خود در این انجمن را تایید کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,