Saturday, 18 July 2015
31 July 2021
درپی انتشار اخباری مبنی بر سفر احتمالی جان کری به ایران

«جان کری برنامه‌ای برای سفر به ایران ندارد»

2009 December 26

به دنبال انتشار گزارش‌هایی در باره سفر احتمالی سناتور جان کری به ایران، سخن‌گوی وی با تکذیب این گزارش‌ها اعلام کرد که این سناتور دموکرات برنامه‌ای برای سفر به ایران ندارد.

به گزارش فردا، فردریک جونز، سخن‌گوی سناتور جان کری، روز پنج‌شنبه در واکنش به اخبار برخی رسانه‌های آمریکایی در مورد سفر آقای کری به ایران به خبرگزاری فرانسه گفته است: «سناتور کری برنامه‌ای برای سفر به ایران ندارد.»

20091226-pol-johncarry-traveltoiran

پیش تر روزنامه آمریکایی وال‌استریت جورنال به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بود: «جان کری سناتور دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قصد دارد به عنوان نخستین مقام بلندپایه آمریکایی پس از سه دهه از ایران دیدار کند.»

این گزارش‌ها درحالی منتشر شده بود که اکثریت دموکرات در سنای آمریکا خود را برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران و تصویب قانون به منظور مجازات فروشندگان بنزین به جمهوری اسلامی آماده می‌کند.

هری رید، رهبر جناح اکثریت در سنای آمریکا، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که طرح مورد اشاره که پیش‌تر به تصویب مجلس نمایندگان رسیده‌است، پس از پایان تعطیلات سال نو در سنا به رای گذاشته خواهدشد.

از سوی دیگر کریستوفر داد، رئیس کمیته بانکداری سنای آمریکا و یکی از طراحان برنامه تحریم صادرات بنزین به ایران، با تمجید از «تعهد سناتور هری رید» در این زمینه گفته‌است: «هدف اصلی از این طرح این است که مانع ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی ایران شویم.»

بر اساس طرح جدید تحریم ایران که انتظار می‌رود در اوایل سال جدید میلادی به تصویب سنای آمریکا برسد، شرکت‌هایی که اقدام به فروش بنزین به ایران می‌کنند با تحریم‌های شدید ایالات متحده روبه‌رو خواهند شد

بر اساس طرح جدید تحریم ایران که انتظار می‌رود در اوایل سال جدید میلادی به تصویب سنای آمریکا برسد، شرکت‌هایی که اقدام به فروش بنزین به ایران می‌کنند با تحریم‌های شدید ایالات متحده روبه‌رو خواهند شد.

هرچند ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان است، اما نزدیک به ۴۰ درصد از نیاز روزانه خود به بنزین را از طریق واردات تامین می‌کند.

در این میان سخنگوی جان کری در پاسخ به این پرسش که آیا این سناتور دموکرات مخالف مصوبه مجلس نمایندگان در زمینه تحریم بنزین ایران هست یا خیر گفت: «سناتور کری برای بررسی این طرح به زمان بیشتری نیاز دارد.»

در اویل تیرماه سناتور جان کری از «کاهش وابستگی ایالات متحده به نفت وارداتی و در نتیجه کاهش بهای جهانی نفت» به عنوان بهترین گزینه برای واردکردن فشار به دولت ایران یاد کرده‌بود.

دولت ایالات متحده آمریکا اعلام کرده‌است ایران تا پایان سال جاری میلادی برای هم‌کاری با جامعه جهانی بر سر برنامه هسته‌ای خود فرصت دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,