Saturday, 18 July 2015
20 October 2021
گزارش اقتصادی

«چند نرخ نجومی بنزین»

2012 February 24

سایه کوثری/ رادیو کوچه

 بعد از گذشت بیش از سه ماه از آخرین آمار اعلام شده از ذخیره سهمیه بنزین 100 تومانی، هنوز حجم این سهمیه سه رقمی‌ست.

بر اساس آمار، رقم ثبت شده سهمیه بنزین 100 تومانی در بهمن‌ماه به 120 میلیون لیتر رسید که در مقایسه با دو ماه پیش نشان‌دهنده تنها پنج میلیون لیتر کاهش است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر این اساس سهمیه بنزین 100 تومانی برای خودروهای سواری به 100 میلیون و برای موتورسیکلت‌ها به 20 میلیون رسیده است.

این در حالی است که حجم سهمیه سوخت بنزین 100 تومانی اعلام شده در 15 آذرماه 125 میلیون لیتر اعلام شده بود و این آمار برای آبان ماه حدود 200 میلیون لیتر بود.

گفته می‌شود با پایان یافتن ذخیر بنزین 100 تومانی، این فرآورده با چهار نرخ‌ عرضه خواهد شد. این در حالی ا‌ست که در حال حاضر بنزین در جایگاه‌ها با شش نرخ عرضه می‌شود.

براساس اخبار و آمار در حال حاضر هر لیتر بنزین یارانه‌ای و سوپر یارانه‌ای به ترتیب 100 و 150 تومان، بنزین معمولی نیمه یارانه‌ای هر لیتر 400 تومان، بنزین معمولی آزاد هر لیتر 700 تومان و بنزین سوپر نیمه یارانه‌ای و آزاد به ترتیب هر لیتر 500 و 800 تومان عرضه می‌شود.

البته «محمدرضا فرزین» سخن‌گوی کارگروه طرح تحول اقتصادی، یکی از گزینه‌های اجرای فاز دوم قانون هدف‌مند شدن یارانه‌ها را عرضه تک نرخی بنزین اعلام کرده است.

اما با وجود این که به طور مرتب اعلام می‌شود محدودیت زمانی در مصرف بنزین یارانه‌ای وجود ندارد، بنزین 100 تومانی با اطمینان خاطر، قیمت بنزین را چند نرخی نگاه داشته است. این در حالی‌ست که به گفته کارشناسان، برای تک نرخی شدن بنزین باید یک ضرب الاجل زمانی تعیین شود.

 کارشناسان می‌گویند با وجود ادامه این شرایط و در صورت عرضه بنزین با کیفیت یورو4 و 5 که قرار است با قیمتی متفاوت با نرخ بنزین معمولی به فروش ‌رود، باید منتظر رسیدن تعداد نرخ‌های بنزین به بیش از هشت نرخ بود.

این درحالی‌ست که قائم مقام ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور پیش از این از تلاش دولت برای تک‌نرخی کردن بنزین خبر داده بود.

«عبداله جلالی» با تاکید بر اینکه سیاست بلند مدت دولت تک نرخی عرضه بنزین است، تصریح کرده که بر اساس قانون هدفمندی یارانه‌ها و قانون توسعه حمل و نقل و مدیریت سوخت باید در بلند مدت عرضه بنزین در کل کشور با یک قیمت واحد انجام شود.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه عرضه تک نرخی و آزادسازی کامل قیمت بنزین بر اساس قوانین جاری کشور به دولت تکلیف شده است، اظهار داشت: «‌آزادسازی کامل قیمت دستاوردهای متعدد اقتصادی به همراه دارد.»

به گفته وی برای آنکه هزینه ارائه خدمات حمل و نقل متاثر از این آزادسازی نشود این آزادسازی به صورت مرحله به مرحله و تدریجی انجام خواهد شد.

از سویی در حالی که طبق قانون هدف‌مند کردن یارانه‌ها باید آزادسازی قیمت‌های انواع سوخت بعد از گذشت پنج سال صورت گیرد، برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از افزایش قیمت بنزین به لیتری هزار تومان از ابتدای سال آینده است.

کارشناسان می‌گویند با وجود ادامه این شرایط و در صورت عرضه بنزین با کیفیت یورو4 و 5 که قرار است با قیمتی متفاوت با نرخ بنزین معمولی به فروش ‌رود، باید منتظر رسیدن تعداد نرخ‌های بنزین به بیش از هشت نرخ بود.

این در حالی‌ست که به گفته «سید عماد حسینی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس‌، افزایش قیمت بنزین به لیتری 400 تومان برای هر لیتر در ابتدای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز خلاف قانون بود، چرا که افزایش نرخ انواع سوخت باید طی پنج سال و به تدریج انجام شود.

هم‌چنین در حالی افزایش قیمت هر لیتر بنزین به هزار تومان مطرح است که طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید قیمت انواع سوخت پنج درصد پایین‌تر از قیمت فوب خلیج فارس باشد.

در حال حاضر قیمت بنزین سوپر در خلیج فارس بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و هزینه حمل و نقل برای هر لیتر معادل 737 تومان است.

از سوی دیگر به گفته معاون وزیر نفت در امور پالایشی، نرخ تولید هر لیتر بنزین معمولی در پالایشگاه‌های داخلی با احتساب قیمت 95 درصد فوب خلیج‌فارس برای خوراک نفت پالایشگاه‌ها، بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و هزینه حمل و نقل حدود 700 تومان است.

بر این اساس در صورت محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، عوارض و هزینه حمل و نقل قیمت بنزین سوپر خلیج فارس و بنزین معمولی تولید داخل برای هر لیتر 900 تومان تمام می‌شود.

حتی در صورت آزادسازی قیمت بنزین، این فرآورده باید پنج درصد پایین تر از قیمت فوب خلیج فارس یعنی با قیمت 850 تومان برای هر لیتر عرضه شود، نه هزار تومان.

هم‌چنین طبق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قیمت انواع سوخت باید طی پنج سال و به تدریج افزایش یابد. این در حالی‌ست که از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تنها چند ماه بیش از یک سال می‌گذرد و دولت برای آزاد سازی قیمت سوخت چهار سال دیگر فرصت دارد.

 در حال حاضر قیمت بنزین آزاد با آن چه که باید در آینده رخ دهد تفاوتی ندارد، چرا که هر لیتر بنزین معمولی با نرخ آزاد 700 تومان و بنزین سوپر لیتری 800 تومان عرضه می‌شود.

اکنون تنها می‌توان منتظر ماند و دید دولت در اقدامات بعدی خود چه سیاستی را برای تک‌نرخی کردن بنزین در پیش خواهد گرفت؟

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,