Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
در چهارمین روز از تظاهرات،

«دوازده کشته در اعتراض به بی‌حرمتی به قرآن در افغانستان»

2012 February 25

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه، 24 فوریه، معترضان افغان برای چهارمین روز در اعتراض به «بی‌حرمتی» به قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، در چند شهر افغانستان تظاهرات کرده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در برخی مناطق تظاهرات به خشونت کشیده شده و در نتیجه درگیری میان پلیس و معترضان، دوازده نفر کشته شده‌اند.

محی‌الدین نوری سخن‌گوی والی هرات می‌گوید ۶۵ نفر تنها در این ولایت مجروح شده‌اند که ۱۲ تن از نیروهای پلیس نیز در میان مجروحان هستند.

اما وزارت داخله افغانستان شمار مجروحان در کل افغانستان را، ۲۱ نفر اعلام کرده است.

سخن‌گوی والی هرات می‌گوید شماری از معترضان می‌خواستند به کنسول‌گری آمریکا در هرات حمله کنند و در نتیجه بین پلیس و معترضان درگیری شد.

در شهرهای دیگر نیز گزارش‌های تایید نشده حاکی از درگیری میان پلیس و معترضان است که تلفاتی را نیز در پی داشته است.

در کابل نمازگزاران پس از ادای نماز جمعه به خیابان‌ها آمده و گزارش شده که معترضان در دست‌کم پنج نقطه این شهر تجمع کرده و علیه نیروهای آمریکایی شعار داده‌‌اند.

پلیس گفته است که شماری از این معترضان در خیابان منتهی به سفارت آمریکا و مقر فرماندهی نیروهای ناتو و برخی دیگر در شرق این شهر در نزدیک یک پایگاه ناتو تجمع کرده‌اند.

شهرهای بغلان، قندوز و مزار شریف، در شمال، غزنی و گردیز در جنوب شرق افغانستان هم شاهد همایش‌های اعتراضی بوده است.

در روزهای اخیر مقام‌های دولتی از مردم خواسته‌اند که در چنین همایش‌هایی دست به خشونت نزنند و روز جمعه نیز نیروهای امنیتی، تلاش کردند که از نزدیک شدن معترضان به محلات حساس جلوگیری کنند.

پیش از ظهر روز جمعه ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان با صدور اعلامیه‌ای از مردم این کشور خواست که بردبار باشند و افزود که تحقیقات مشترک با دولت افغانستان در این زمینه جریان دارد.

لازم به یادآوری است روز گذشته باراک اوباما در نامه ای به حامد کرزی، از او و مردم افغانستان به خاطر این رخداد، عذرخواهی کرد.

عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس که در ترکیب هیت تحقیق در این خصوص به بگرام رفته بود، روز جمعه به گفت که فرماندهان نیروهای آمریکایی گفته‌اند که ناآشنایی یک مترجم باعث بی‌حرمتی به قرآن شده است.

مسوولان بازداشت‌گاه بگرام، که در آن اعضای بازداشتی طالبان و گروه القاعده به وسیله نیروهای آمریکایی نگه‌داری می‌شوند، به مترجمان و مسوولان کتاب‌خانه این بازداشت‌گاه دستور داده بودند که کتاب‌های مشوق «افراطی‌گری» را جدا کنند و دور بریزند.

بیشتر بخوانید:

«عذرخواهی رییس جمهوری آمریکا از مردم افغانستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,