Saturday, 18 July 2015
05 December 2020
علارغم عذرخواهی مقام‌های آمریکایی،

«ادامه تظاهرات اعتراضی علیه بی‌حرمتی به قرآن در افغانستان»

2012 February 25

خبر / رادیو کوچه

صدها افغان در ادامه اعتراض‌ها به «بی حرمتی» به قرآن، کتاب مقدس مسلمانان در پای‌گاه نظامی بگرام، به خیابان‌ها آمده و علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان شعار داده‌اند.

به گزارش بی‌بی‌سی، در تازه‌ترین اعتراض‌ها، معترضان در شهرهای کندوز در شمال، مهترلام و ننگرهار در شرق افغانستان اقدام به تظاهرات کرده‌اند.

براساس گزارش‌ها، تظاهرات در کندوز به خشونت گراییده و صدای تیراندازی هم شنیده شده است.

این در حالی است که از روز سه‌شنبه هفته گذشته بیش از ۲۰ تن در اثر خشونت در جریان تظاهرات در سراسر افغانستان کشته شده‌اند.

بیشترین خشونت در این اعتراض‌ها، روز جمعه در شهر هرات، در غرب افغانستان روی داد که در اثر آن به گفته سخن‌گوی والی هرات، ۶۵ تن و از جمله ۱۲ مامور امنیتی زخمی شدند.

در روزهای اخیر مقام‌های دولتی از مردم خواسته‌اند که در تظاهرات اعتراضی دست به خشونت نزنند، اما معترضان خشمگین به اظهارات این مقام‌ها کمتر توجه کرده‌اند.

قبل از ظهر روز جمعه ژنرال جان آلن، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان با صدور اعلامیه‌ای از مردم این کشور خواست که بردبار باشند و افزود که تحقیقات مشترک با دولت افغانستان در این زمینه جریان دارد.

هم‌چنین روز پنج‌شنبه باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، از او و مردم این کشور به خاطر این رخ‌داد، عذرخواهی کرد.

اخیرن هیتی مرکب از مقام‌های حکومتی و اعضای پارلمان افغانستان نتایج تحقیقات خود را در این زمینه به آقای کرزی ارایه کرده است.

عبدالقیوم سجادی، عضو مجلس که در ترکیب این هیت به بگرام رفته بود، گفت که فرماندهان نیروهای آمریکایی مدعی شده که ناآشنایی یک مترجم باعث بی‌حرمتی به قرآن شده است.

مسوولان بازداشت‌گاه بگرام، که در آن اعضای بازداشتی طالبان و گروه القاعده به وسیله نیروهای آمریکایی نگه‌داری می‌شوند، به مترجمان و مسوولان کتاب‌خانه این بازداشت‌گاه دستور داده بودند که کتاب‌های مشوق «افراطی‌گری» را جدا کنند و دور بریزند.

فرماندهان پای‌گاه نظامی بگرام به دولت افغانستان قول داده‌اند که در مورد محاکمه عاملان این حادثه و جلوگیری از عدم تکرار آن تلاش خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

«دوازده کشته در اعتراض به بی‌حرمتی به قرآن در افغانستان»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,