Saturday, 18 July 2015
03 August 2021
از سوی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان مطرح شد

«برگزاری انتخابات مجلس افغانستان در بهار آینده»

2009 December 26

«یونس قانونی»، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان گفته‌است که انتخابات مجلس نمایندگان این کشور مطابق قانون اساسی در بهار سال آینده برگزار خواهدشد.

براساس ماده ۸۳ قانون اساسی، دوره کاری مجلس نمایندگان در اول ماه سرطان/تیر سال پنجم به پایان می‌رسد و انتخابات ۳۰ تا ۶۰ روز پیش از آن برگزار می‌شود.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای قانونی گفت در نشستی که با حضور حامد کرزی، رئیس‌جمهوری، معاونان رئیس‌جمهوری، شماری از وزیران و مسوولان کمیسیون انتخابات روز گذشته، ۴ جدی/دی، برگزار شد، بر این موضوع تاکید شد.

آقای قانونی در اجلاس عمومی مجلس به اعضای مجلس گفت: «همه (در این نشست) بر این فکر بودند که مناسب است که این بار دولت افغانستان، انتخابات را مطابق قانون اساسی افغانستان برگزار کند.»

اشاره آقای قانونی به دومین انتخابات ریاست‌جمهوری است که با چند ماه تاخیر در ۲۹ اسد/مرداد گذشته برگزار شد و اختلافات زیادی را برانگیخت.

اگرچه از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان برای برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان تاریخ دقیقی تعیین نشده‌است، اما مقام‌های دولت افغانستان در هفته‌های اخیر بر برگزاری به موقع آن تاکید کرده‌اند.

20091226-afghan-majlis

تاکید رئیس مجلس بر برگزاری انتخابات مجلس براساس زمان‌بندی که در قانون اساسی آمده، ظاهرن از یک سو برای جلوگیری از اختلاف‌های احتمالی در این زمینه است و از سوی دیگر پاسخی به سخنان برخی از مقام‌های غربی دانسته می‌شود.

اخیرن شماری از مقام‌های بلندپایه آمریکایی و بریتانیایی با اشاره به تقلب‌های گسترده‌ای که در انتخابات ریاست‌جمهوری صورت گرفت، گفته اند تا زمانی که تضمینی برای جلوگیری از چنین تقلبی وجود نداشته باشد، هزینه انتخابات مجلس را نخواهند پرداخت.

هزینه برگزاری انتخابات افغانستان متکی به کمک‌های خارجی است و آمریکا و بریتانیا و سازمان ملل از کمک‌کنندگان عمده انتخابات افغانستان شمرده می‌شوند.

اما آقای قانونی توافق مقام‌های ارشد دولت افغانستان برای برگزاری انتخابات مجلس در ماه جوزا/خرداد سال آینده را پیشرفتی خوب و احترام به قانون اساسی افغانستان می‌داند.

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان هم‌چنین تاکیدکرد که: «هیچ نوع سوالی و شائبه‌ای بیرون از این (توافق) وجود‌ندارد، وکلای محترم شما از این بابت مطمئن باشید.»

او گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌ها در باره تاخیر انتخابات را نادرست و شایعه دانست و تکذیب کرد. آقای قانونی هم‌چنین تاکید کرد که موضع مجلس برگزاری انتخابات مطابق قانون اساسی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: ,