Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
با ادامه کشتارها در سوریه،

«بررسی وضعیت سوریه در شورای حقوق بشر سازمان ملل»

2012 February 27

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با ادامه خشونت‌ها در سوریه، انتظار می‌رود حاضران در نشست روز دوشنبه، 27 فوریه، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو بررسی وضعیت سوریه را در دستور کار داشته باشند.

انتظار می‌رود که کشورهای حاضر در این نشست، خواهان برقراری آتش‌بس در سوریه و نیز فراهم شدن امکان دست‌رسی هرچه سریع‌تر سازمان‌های امدادرسانی از جمله صلیب سرخ، به مناطق آسیب‌دیده شوند.

در عین حال، مخالفان دولت در سوریه از ادامه خشونت‌ها در این کشور خبر داده و گفته‌اند که روز یک‌شنبه، ۲۶ فوریه، دست‌کم ۵۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

سازمان صلیب سرخ جهانی نیز می‌گوید که دولت سوریه به درخواست این سازمان برای برقراری یک آتش‌بس یک روزه پاسخی نداده است.

صلیب سرخ تلاش دارد که شمار بیش‌تری از زخمی‌ها را از شهر حمص خارج کند.

اظهارات مقامات رسمی آمریکا که موضع چین در قبال سوریه را «بسیار متکبرانه و از روی خودرایی» خوانده بودند، واکنش چین را به دنبال داشت.

در یادداشتی در روزنامه رسمی حزب کمونیست چین آمده است که بعد از (حمله به) عراق، آمریکا حق ندارد از طرف مردم کشورهای عربی اظهارنظر کند.

روز یک‌شنبه، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهاراتی صریح گفت که اقدام چین و روسیه در وتو کردن قطع‌نامه سازمان ملل متحد درباره سوریه «مطرود و نفرت‌انگیز» بود.

پیش از این، دولت چین اعلام کرده بود که برای پایان دادن به خشونت‌ها در سوریه، باید به دولت این کشور اجازه داده شود تا اصلاحات پیشنهادی خود را در سوریه پیش ببرد.

این در حالی است که همه‌پرسی پیشنهادی دولت سوریه که روز یک‌شنبه، ۲۶ فوریه، برگزار شد، از سوی مخالفان دولت تحریم شده بود.

اما شبکه تلویزیونی دولتی سوریه روز گذشته از مشارکت قابل توجه مردم در همه‌پرسی قانون اساسی جدید این کشور خبر داده است.

در چارچوب قانون اساسی جدید که به همه‌پرسی گذاشته شده است، انتخابات چندحزبی مجلس ظرف سه ماه آینده در سوریه برگزار می‌شود.

 بیشتر بخوانید:

«برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در سوریه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,