Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
با حضور شهروندان و فعالان مدنی،

«گرامی داشت فاجعه خوجالی در استانبول»

2012 February 27

سیروس زارع‌زاده / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه بیست و ششم فوریه مصادف با هفتم اسفند 1390، جمعی از آذربایجانی‌های مقیم ترکیه، جمعی از فعالان حرکت ملی آذربایجان و تشکیلات «گاموح» در شهر استانبول، مراسم بیستمین سال‌گرد حادثه «خوجالی» را گرامی داشتند.

در این مراسم که به دعوت فعالان حقوق بشر جمهوری آذربایجان صورت گرفته و حمایت برخی از نهادهای حقوق بشری و دولت ترکیه را نیز به هم‌راه داشت، شهروندان عادی نیز از سرتاسر ترکیه در کنار فعالان حقوق بشر کشور آذربایجان مراسمی را در یادبود کشته‌شدگان فاجعه خوجالی که بیست سال پیش در چنین روزی به دست نیروهای نظامی ارمنستان جان‌باختند برگزار کرده و یاد قربانیان این واقعه را زنده نگاه داشتند.

طی این مراسم که راس ساعت 13 با اجرای سرود ملی آذربایجان توسط «آذرین» خواننده مشهور آذربایجانی و با حرکت معترضان از خیابان استقلال و مقابل دبیرستان گالاتاسارای به سمت میدان تقسیم آغاز شد، شرکت‌کنندگان با ادای یک دقیقه سکوت به احترام جان‌باختگان فاجعه خوجالی، و با در دست داشتن پلاکاردها و عکس‌های این واقعه، راه‌پیمایی خود را آغاز کرده و با سر دادن شعارهایی مبنی بر «پایان بی‌عدالتی»، «توقف نژادپرستی» و «تبریز خوجالی را از یاد نبرده» یاد و خاطره قربانیان این حادثه را گرامی داشتند.

معترضان هم‌چنین پس از تجمع در مقابل سرکنسول‌گری فرانسه در خیابان استقلال، با شعارهای اعتراضی خود دولت فرانسه و شخص نیکلای سارکوزی رییس جمهوری این کشور را مورد هدف قرار دادند. دولت فرانسه چندی پیش این فاجعه را دروغی بیش ندانسته بود‌.

از نکات جالب توجه این مراسم سخن‌رانی «ادریس نعیم شاهین» وزیر کشور ترکیه پیرامون مسایل آذربایجان و حادثه قره‌باغ بود بود که با اعتراض شرکت‌کنندگان در این مراسم و شعارهای اعتراضی ایشان مبنی بر کوتاهی دولت ترکیه در به رسمیت نشناختن فاجعه خوجالی به عنوان نسل‌کشی و هم‌چنین اجازه کار و فعالیت به ارامنه در ترکیه روبه‌رو شد. آقای شاهین در بخشی از این سخن‌رانی که نهایتن و اندک زمانی پس از آغاز به علت اعتراض حضار به سیاست های غلط ترکیه در قبال این واقعه ناتمام ماند، با اشاره به اتحاد و برادری دو کشور آذربایجان و ترکیه خاطر نشان کرد که «این حادثه یک فاجعه تاریخی است و دولت ارمنستان باید بهای آن را پرداخت کند».

این مراسم که با پوشش شبکه‌های تلویزیونی ترک زبان و هم‌چنین شبکه‌های خبری بی‌بی‌سی عربی، الجزیره و تعداد دیگری از رسانه‌های خبری غربی برگزار شد، پس از سر دادن شعارهای برابری و دوستی بین دو دولت راس ساعت شانزده و چهل و پنج دقیقه در میدان تقسیم به پایان رسید.

در جریان کشتار غیرنظامیان شهر خوجالی طی جنگ شش ساله قره باغ توسط نیروهای ارتش ارمنستان به هم‌راهی نیروهای ارتش روسیه در بیست و پنجم و بیست و ششم فوریه سال 1992، 613 غیرنظامی مشتمل بر ۱۰۶ زن، ۶۳ کودک و ۷۰ سالمند کشته و قریب پانصد نفر زخمی شدند که برخی از سازمان‌های مدافع حقوق بشر آمار جان‌باختگان این واقعه را تا هزار تن نیز عنوان کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,